بی‌مهری بخش خصوصی ودولتی به گردشگری/ ظرفیت بالای خراسان رضوی در جذب گردشگر و نبود برنامه‌ریزی در این زمینه
بی‌مهری بخش خصوصی ودولتی به گردشگری/ ظرفیت بالای خراسان رضوی در جذب گردشگر و نبود برنامه‌ریزی در این زمینه

توجه به حوزه گردشگری به‌خصوص در روستاها یکی از شاخص های صنعت گردشگری به‌شمار می‌آید که با توجه به ظرفیت‌های طبیعی و فرهنگی موجود در روستاها ی چناران می‌تواند نقش مهمی در تجدید حیات روستاها ایجاد کند اما در حال حاضر با بی‌مهری‌های بخش خصوصی و دولتی مواجه است.

به گزارش ندای چناران، امروزه تغییرات در نواحی روستایی و نیاز روستاها به فرصت‌های شغلی ازیک‌طرف و توجه به گردشگری به‌عنوان عنصری کلیدی در توسعه و احیای نواحی روستایی از طرف دیگر، نیاز به‌درک اساسی گردشگری روستایی را بیشتر کرده است.

وجود منابع جذاب طبیعی و فرهنگی، قرارگیری روستاها در کنار مزارع سرسبز و مسیر پرتردد مسافران امام هشتم(ع) ازجمله نقاط قوت به‌شمار می‌آیند و کمبود امکانات و تسهیلات اقامتی، تخریب آثار فرهنگی و طبیعی منطقه و مهاجرت جوانان از روستاها را می‌توان از جمله نقاط ضعف، در چناران نام برد.

صنعت گردشگری از جمله صنایع پویا با آینده‌ای روشن تلقی می‌شود که سرمایه‌گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه گردشگری رو به‌افزایش است، که در صورت توجه به آن در کشور ما نیز می‌تواند به‌مهم‌ترین منبع کسب درآمد تبدیل شود، به‌شرط اینکه برنامه‌ریزی صحیح و همه‌جانبه‌ای توأم با آینده‌نگری برای آن تنظیم و اجرا شود.

چناران یکی از شهرهای پیش تاز در گردشگری استان به‌شمار می‌آید که به‌عنوان یک مقصد بین‌المللی، سالانه مورد بازدید هزاران گردشگر داخلی و خارجی قرار می‌گیرد، که با توجه به این موضوع به‌نظر می‌رسد هنوز حوزه گردشگری چناران مورد بی‌مهری بخش خصوصی و دولتی قرار گرفته است.

نبود هماهنگی و ارتباط بخش خصوصی و دولتی و نبود چتر حمایتی از بخش خصوصی در حوزه گردشگری، ضعف در جذب گردشگر داخلی و خارجی، عدم آموزش‌های لازم برای خدمات بهتر به‌گردشگران، نبود هتل و یا محل اقامتی مناسب، تخریب منابع و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی از جمله بخشی از مشکلات در حوزه گردشگری چناران است.

برج تاریخی رادکان، چشمه گیلاس، آبشار آبقد، آبشار اخلمد، قلعه تاریخی، اسجیل، روستای بقمچ، روستای گهواره‌گر، و شهر گلمکان و چشمه سبز آن در کنار پیست شیر باد را می‌توان بخشی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی چناران نام برد، که با توجه به‌وجود این ظرفیت‌ها توجه لازم به این حوزه صورت نگرفته است.

ایران مناطق تاریخی خوب و هیجان‌انگیزی دارد

جاسم زیباری که به‌اتفاق خانواده خود از کشور عراق به‌چناران برای بازدید از مکان‌های تاریخی آمده بود، گفت: ایران جاهای خوبی دارد، من الآن برج رادکان را دیده‌ام که خیلی تعجب کردیم جای خیلی خوبی بود.

وی ادامه داد: من از برخی از کشورهای دیگر نیز بازدید کرده‌ام، ایران مراکز خوبی دارد که ما با دیدن آن‌ها هیجان به ما دست می‌دهد.

زیباری در خصوص سختی سفر هم افزود: نباید گردشگر در مسیر رفت‌وبرگشت ساعت‌ها وقت به‌هدر برود، چون جاده شلوغ است و برنامه‌های ما را در این روزهای کوتاه به‌هم می‌زند.

هنوز به‌ظرفیت گردشگری استان توجه نشده است

یکی از مسؤولان دفاتر خدماتی در خصوص زیرساخت‌های گردشگری بیان کرد: باید زیرساخت‌های لازم در حوزه گردشگری وجود داشته باشد تا بتوان در صنعت گردشگری موفق بود.

عباسی که ۲۰ سال است در این حوزه کار می‌کند، با اشاره به ساخت‌وسازهای ناهمگون در آبشار اخلمد افزود: این وضع برای گردشگر خارجی قابل‌درک نیست و باعث می‌شود تا زیبایی آبشار در چشم گردشگر به‌درستی ظاهر نشود، ادامه این کار صنعت گردشگری در چناران را با رکود مواجه خواهد کرد.

وی ادامه داد: به‌نظر می‌رسد خراسان رضوی با وجود ظرفیت بالا در جذب گردشگر، دچار مشکلاتی همچون عدم برنامه‌ریزی مدیریتی حوزه گردشگری است، که باید به آن توجه شود.

عدم استقبال سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری در چناران

مدیر اداره میراث فرهنگی و گردشگری چناران گفت: یکی از مشکلات عدم وجود سرمایه‌گذار است که در این شهرستان حاضر به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری نیستند.

محمد طاهریان مقدم با اشاره به رباط سیدآباد افزود: این رباط آماده واگذاری است اما بخش خصوصی حاضر به‌همکاری نیست.

وی با اشاره به‌وجود شهرک تاریخی کارخانه قند چناران ادامه داد: حفظ جاذبه‌های تاریخی در این شهرک می‌تواند به‌صنعت گردشگری شهرستان کمک کند، که این نیازمند همکاری مسؤولان کارخانه قند دارد.

مدیر اداره میراث فرهنگی و گردشگری چناران با ابراز نارضایتی از برخی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در شهرستان اظهار کرد: ما با هرگونه ساخت‌وساز در تپه تاریخی چناران مخالف هستیم و مجوز نمی‌دهیم، شهرداری نیز باید در این خصوص کمک کند.

طاهریان مقدم نبود هتل در این شهرستان را یکی‌دیگر از مشکلات بیان کرد و گفت: سالانه ۲ میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی از این شهرستان بازدید می‌کنند، اما هنوز نتوانسته‌ایم سرمایه‌گذار برای ساخت هتل جذب کنیم.

وی از افزایش حفاری‌های غیرمجاز در شهرستان خبر داد و بیان کرد: این حفاری‌ها در زمستان افزایش پیدا کرده است که باید مردم در این خصوص با میراث همکاری بیشتری داشته باشند.

با این‌ حال به‌نظر می‌رسد با توجه به‌قرار گرفتن چناران در مسیر جاده آسیایی یکی از مهم‌ترین زمان اقامت کم مسافران در سه شهر چناران، گلبهار و گلمکان نبود مراکز اقامتی است که این مهم باید مورد توجه مسؤولان قرار گیرد.