پافشاری بر اصول و عدم عبور از خطوط قرمز رمز پیروزی در برجام است
پافشاری بر اصول و عدم عبور از خطوط قرمز رمز پیروزی در برجام است

خطیب جمعه چناران در حطبه های این هفته نماز جمعه گفت: آنچه ما را در این نبرد پیروز خواهد كرد، اصرار بر خطوط قرمز استراتژیك و راهبردى كشورمان مى ‏باشد. خطوط قرمزى كه اگر ذره ‏اى از آنها عدول نماییم، تلاش آمریكا و اروپا براى محدودسازى و ایزوله كردن كشورمان در نظام بین ‏الملل و خصوصا منطقه غرب آسیا بیشتر خواهد شد.

به گزارش ندای چناران، خطیب نماز جمعه چناران با اشاره به پیام قاطعانه برجامى ایران به آمریكا و اروپا گفت: اقدامات اخیر جمهورى اسلامى ایران، به ‏منزله یك «واكنش» در مقابل «كنش» ایالات متحده آمریكا و اتحادیه اروپا بوده است و در صورتى كه اتحادیه اروپا (خصوصا سه كشور اروپایى) بخواهد از طریق كشاندن پرونده ایران به شوراى امنیت سازمان ملل، ایالات متحده آمریكا را به بازیگرى تصمیم گیر و تعیین‏ كننده دراین پروسه تبدیل كند، ایران اقدامات سختى را در مقابل واشنگتن و ائتلاف سه گانه اروپایى (سه كشور انگلیس، فرانسه و آلمان) صورت خواهد داد.

حجت الاسلام مظفر تاجی در خصوص کارشکنی های دولت های اروپایی در برجام گفت: اقدامات اخیر جمهورى اسلامى ایران، داراى مستندى كاملا حقوقى (طبق سند برجام) بوده و هیچ مغایرتى با متن توافق هسته ‏اى ندارد.هم‏ اكنون سه كشور اروپایى كه طى یكسال اخیر بازى در زمین دولت ترامپ را نسبت به انجام تعهدات حقوقى خود در برجام ترجیح داده بودند، در مقابل انتخابى بزرگ قرار گرفته ‏اند. آنها باید میان استمرار همراهى با كاخ سفید و حفظ منافع ایران مطابق توافق هسته اى، صرفا یك گزینه را انتخاب كنند.

امام جمعه چناران افزود: بدون ‏شك در صورتى كه طرف اروپایى طى ۶۰ روز آتى اقدامى فورى، عملیاتى، تضمین شده و قاطعانه درراستاى حفظ منافع ایران در برجام صورت ندهد، جایى براى مصالحه با آنها از سوى جمهورى اسلامى ایران باقى نخواهد ماند.

تاجی در ادامه گفت: به نظر مى‏ رسد پازل مشتركى كه آمریكا و ائتلاف سه گانه اروپایى از ابتداى سال ۲۰۱۷ میلادى (زمان ورود ترامپ به كاخ سفید) با همراهى یكدیگر تكمیل كرده اند، به مراحل پایانى چینش خود نزدیك مى ‏شود! تصور نهایى این پازل به اندازه ‏اى كریه و غیر قابل تحمل است كه قطعا بسیارى از طرفداران سازش با غرب را نیز وادار به ابراز پشیمانى خواهد كرد. «مهار ایران قدرتمند»، « ابطال یكجانبه تعهدات غرب در برجام»، « تهدید توان موشكى و منطقه ‏اى ایران» و « محاصره اقتصادى ایران» جملگى اجزاى این پازل را تشكیل مى‏دهد.

وی ادامه داد: آنچه ما را در این نبرد پیروز خواهد كرد، اصرار بر خطوط قرمز استراتژیك و راهبردى كشورمان مى ‏باشد. خطوط قرمزى كه اگر ذره ‏اى از آنها عدول نماییم، تلاش آمریكا و اروپا براى محدودسازى و ایزوله كردن كشورمان در نظام بین ‏الملل و خصوصا منطقه غرب آسیا بیشتر خواهد شد.

فرمانده قرار گاه اجتماعی شهرستان خاطر نشان کرد: آنچه مسلم است اینكه لازم است جمهورى اسلامى ایران ضمن برخورد و مواجهه ‏اى قاطعانه با طرف عهد شكن آمریكایى و طرف منفعل اروپایى، باید پیام قاطعانه‏ اى را به بازیگران غربى مخابره كند.

وی در همین راستا و با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر حفظ روحیه انقلابی در مردم گفت: عبور از شرایط جنگ اقتصادى كنونى نیازمند روحیه انقلابى مردم و جوانان مى‏ باشد و هرگونه اقدام تضعیف‏ كننده و خلاف روحیات ایثارگرانه، امید بخش و انقلابى همسویى و بازى در زمین دشمنان انقلاب اسلامى محسوب مى ‏شود.

خطیب نماز جمعه چناران بیان کرد: یكى از اضلاع اصلى جنگ فعلى دشمنان ملت ایران، علمیات روانى و تضعیف روحیه مردم و نومید كردن جوانان است. بر اساس تئورى جنگ‏هاى قرن ۲۱، برنده میدان كسى است كه بتواند فكر تسلیم را در اندیشه طرف مقابل بنشاند.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به سیاست های آمریکا و سران اروپایی در برجام گفت: بر اساس جمع بندى اتاق هاى فكر آمریكا علت اصلى پیروزى و موفقیت جمهورى اسلامى در چهل سال گذشته، حمایت مردم ایران بوده است. لذا براى تسلیم كردن ایران، تنها راه فشار به مردم تاجایى است كه حمایت خود از نظام را كاهش دهند. بر این اساس، در صحنه رویارویى آمریكا و ایران، تمركز بر مردم مى‏ باشد. در این شرایط روحیه انقلابى ملت ایران باطل السحر نقشه شوم آمریكا به‏ حساب مى ‏آید. چراكه این روحیه اساس شكل‏گیرى انقلاب و ماندگارى مردم ایران را شكل داده است.

تاجی ضمن اشاره به همبستگی ملت ایران در برابر توطئه های آمریکا و کشورهای اروپایی در بربرجام افزود: ایمان و باورهاى مذهبى، وجدان و غیرت ملى و عقلانیت جمعى و فردى ایجاب مى‏ كند در این شرایط وظیفه رسانه‏ ها، تریبون داران، خواص و نخبگان جامعه افزایش روحیه انقلابى مردم و افزایش امید در جوانان باشد. عمل خلاف این وظیفه ملى و اسلامى گناهى نابخشودنى است كه رهبر معظم انقلاب نسبت به آن هشدار دادند.

خطیب نماز جمعه چناران گفت : هرگونه اقدام عامدانه و سهوى، جاهلانه یا عالمانه‏ اى كه در شرایط فعلى به تضعیف روحیه انقلابى و غرور ملى ملت ایران منجر شود، خیانت به تك تك مردمى است كه چهل سال براى مبارزه با استكبار و زورگویى غرب متحمل مشكلات مادى و معنوى زیادى شده اند. لذا این اقدام در حال حاضر مصداق حق الناس بوده كه از نگاه دینى قابل بخشش نیست. به ‏ویژه آنكه بخشى از این ملت، عزیزان خود را تقدیم اسلام كرده و بهترین جوانان این ملت جان خود را فدا كرده اند. ازاین ‏رو، امكان كسب رضایت براى خائنان ممكن نبوده و خداى عادل نیز این چنین گناه بزرگى را نخواهد بخشید.

وی در همین راستا و با اشاره به سحنان رهبر معظم انقلاب در دیدار جامعه قرآنی با ایشان گفت: تجربه انقلاب اسلامى آن بود كه پیروى از دستورات قرآن كریم و عدم اعتماد به دشمنان اسلام مى ‏تواند باعث پیروزى انقلاب اسلامى و تداوم آن وعبور انقلاب از گردنه ‏هاى سخت شود. اما عبرتى كه از بیدارى اسلامى در مصر حاصل شد این بود كه سران كشور مصر بعد از پیروزى اولیه و سرنگون كردن دیكتاتورى غرب ‏گرا و وابسته به آمریكا، به جاى عمل به دستورات قرآن و عدم رجوع به ظالمین، به آمریكا اعتماد كردند و به جاى همراهى با مومنان و وحدت با جمهورى اسلامى ایران و سایر كشورهاى اسلامى، به سمت دشمنان دین رفتند و تصور كردند كه هماهنگى با آمریكا بر بقاى آنها مى‏افزاید.

امام جمعه چناران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع طلاب و روحانیت گفت: حوزه علمیه در تاریخ کشورمان، همواره به عنوان متولی اصلی هدایت دینی در جامعه به حساب می آید و به عبارت دیگر؛ مرجع رسمی تبیین ارزشها و تثبیت باورهای دینی و استنباط و افتای احکام عملی روحانیت بوده و خواهد بود؛ چنانکه در پرتو پرسش های بسیط اعتقادی و نیز گفت و شنودهای مذهبی میان ادیان، همواره دیدگان جامعه به حوزه و روحانیت معطوف گردیده به و بدین گونه؛ ولایت حوزه در قلمرو دین، مقبول همگان واقع شده است. اکنون نیز پس از قرن ها طلوع خورشید اسلام، روحانیت در پرتو همان محوریت دینی خویش توانست، انبوه مردم دین خواه را به دنبال خود گسیل دارد و بالاخره؛ هدایت و اجرای یک انقلاب مبتنی بر دین را برعهده بگیرد.دسیسه های دشمنان انقلاب، در اين چهار دهه از انقلاب بسيار بود. تحركات گروه‌هاي سياسي، توطئه‌هاي براندازي، ترورها، خرابكاري‌هاي اقتصادي، جنگ تحميلي و دهها دسيسه ‌ي ديگر، عليه انقلاب پديد آمد. هر يك به تنهايي می توانست رژيم مقتدري را درهم بریزد؛ اما انقلاب محكم و استوار باقي ماند. در اين بقا، عوامل مختلف دخيل بودند؛ اما در اين ميان، از نقش روحانيت، به عنوان مبلّغ گوياي انقلاب، نمي ‌توان غفلت داشت.

تاجی در ادامه ضمن اشاره به نقش تاثیر گزار جامعه روحانیت در برابر تهاجمات فرهنگی دشمنان نظام انقلاب اسلامی افزود: روحانيت در اين چهار دهه انقلاب، چه از طريق تبليغ سنتي و حضور چهره به چهره در ميان مردم، و چه از طريق رسانه‌ها و ابزارهاي نوي تبليغي، توانست بخش عظيمي از تبليغات مهاجم را دفع كند و از اعتماد مردمي به انقلاب، پاسداري نمايد. انقلاب اسلامي، بدون اين شبكه‌ ي گسترده و ريشه ‌دار، هرگز نمي ‌توانست امواج عظيم تهاجم تبليغي ـ نظامي را دفع كند و از كيان خويش، در برابر دشمنان گوناگون به دفاع برخيزد. از اين رو، بي ‌ترديد نقش روحانيت در تداوم انقلاب، از اصل ايجاد و حدوث، كمرنگ ‌تر نمي ‌نمايد.

وی درهمین راستا وبا اشاره به سالروز فتوای تاریخی میرزای شیرازی در لغو امتیاز تنباکو گفت: روحانیت و علمای شیعه در طول تاریخ نقش مهمی در تحولات سیاسی اجتماعی داشته اند که قابل انکار نیست و هر جا مبارزه بر علیه استعمار و استبداد براه افتاده است , روحانیت پرچمدار مبارزه بوده اند و نقش محوری در هدایت مردم را بر عهده داشته اند و این مسأله با نگاهی گذرا به تحولات تاریخی کشور کاملاً نمایان و آشکار است .

خطیب نماز جمعه چناران تصریح کرد: روحانیت دلسوز و آگاه همواره حافظ و پاسبان اصول و مبانی دین در طول تاریخ بوده و اکنون دستیابی ما به این منابع و متون غنی دینی مرهون همان خدمات و زحمات دلسوزانه نهاد مقدس حوزه و روحانیت است که شرح آن در این نوشتار ممکن نیست و از طرفی نقش حوزه و روحانیت در راستای پیروزی انقلاب که بر مبنا و اصول فرهنگ غنی اسلام بنا شده است، فراموش ناشدنی و غیر قابل انکار است.

فرمانده قرار گاه اجتماعی چناران گفت: بی تردید بعد از انقلاب، روحانیت توانست بخوبی وارد عرصه های علمی و فرهنگی کشور شود. و در لابلای عرصه های مختلف تاریخی، بهترین فرصت را برای شیوع و گسترش فرهنگ دینی بدست آورد. ناگفته پیداست که با دستیابی به این موقعیت متناسب روحانیت آگاه دینی آرام ننشسته و از ابتدا در سنگرهای مختلف فرهنگی به مرزبانی از آن پرداخته و در این راستا به نتایج و آثار پربار و مفیدی نیز دست یافته است. و اکنون نیز با عزمی جزم در این عرصه ها مثل حوزه و دانشگاه، مؤسسات علمی و مراکز فرهنگی و برنامه ریزی کشور به ارائه خدمات مشغول است.

وی با اشاره به هفتادمین سال اشغال فلسطین با عنوان روز نکبت گفت: تاكنون بیش از هفتاد سال از یكى از شوم ‏ترین حوادث تاریخ كشورهاى اسلامى، یعنى اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستى و تأسیس این رژیم جعلى گذشته است؛ فاجعه‏ اى كه طى آن بخش اعظمى از بنیان‏ هاى سیاسى، اقتصادى، فرهنگى و دینى مردم فلسطین نابود شد تا راه براى اعلام موجودیت رژیمى اشغالگر به نام اسرائیل و سلطه تفكر خشونت بار و توسعه طلبانه آن به نام صهیونیسم نه تنها بر كشورهاى اسلامى، بلكه بر كل كشورهاى جهان گشوده شود.

امام جمعه چناران افزود: از آن زمان تاكنون این روز، نه تنها نماد فاجعه ‏اى شده است كه در آن سال بر سر سرزمین فلسطین نازل شد بلكه نمایان گر سختى‏ ها و معضلاتى است كه طى چندین دهه گذشته به این ملت تحمیل گشته است؛ در واقع «یوم النكبه» روایت یك تراژدى انسانى است. به‏ همین‏ دلیل است كه در سالروز این واقعه از سوى مبارزان فلسطینى راهپیمایی ها و حركت هاى اعتراضى بسیارى انجام مى‏شود تا نشان دهد كه هنوز مبارزه و قیام در میان نسلهاى مختلف ساكنان قدس شریف حیات دارد.

تاجی در ادامه گفت: در شرایط سیاسى امروز منطقه، این اقدامات بیش از پیش اهمیت دارد؛ چراكه سران صهیونیسم به همكارى وحشى هاى آمریكایى، طرح ذلت بار «معامله قرن» را براى حذف آرمان فلسطین و با پوشش، حمایت و سكوت رژیم‏هاى عربى حاشیه خلیج فارس در دستور كار خود قرار داده‏اند.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به پیامدهاى ناگوار یوم النكبه گفت: روز یوم النکبه براى ملت فلسطین عبارت بود از: تخریب كامل بیش از۵۳۱ شهر و روستاى فلسطینى و پاكسازى نژادى در آن‏ها، كشته شدن‏۱۵هزار نفر فلسطینى درجریان اشغال، اشغال‏۷۸درصد خاك فلسطین تاریخى، مهاجرت اجبارى ۷۸۰هزار فلسطینى (این آمار تا۹۸۰ هزار نفر نیز ذكر شده است.)اسیر شدن‏۱۵۰هزار فلسطینى در سرزمین‏هاى اشغالى در شرایط سخت كه امروز با عنوان عرب‏هاى ۱۹۴۸شناخته مى‏ شوند.

تاجی ضمن محکومیت حملات رژیم غاصب صهیونیستی به غزه گفت: در حمله روزهاى گذشته رژیم صهیونیستى به غزه، رزمندگان مقاومت فلسطین به‏ خوبى این ‏راهبرد را در دستور كار خود قرار داده ‏اند و در پاسخ به حملات جنگنده ‏هاى اسرائیلى، با شلیك ده‏ها موشك به شهرك‏هاى یهودى نشین در مرزهاى با نوار غزه، خواب از چشم ساكنین این مناطق ربوده و آژیرهاى خطر در مناطق جنوب تل آویو و حتى دورتر از آن در منطقه «بندر اشدود» در جنوب سرزمین‏هاى اشغالى را به صدا در آورده و خانه عنكبوت این رژیم پوشالى را به‏ شدت تكان داده و قدرت خود را به رخ آنان كشیده‏ اند و به این متجاوزان ثابت كردند كه هرگونه اقدامى ‏بى ‏پاسخ نخواهد ماند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن تاکید بر ناتوانی رژیم صهونیستی در حمله به فلسطین خاطرنشان کرد: بر اسرائیل بار دیگر در برابر مقاومت فلسطین متحمل شكست سختى شد و در كمتر از ۴۸ ساعت مجبور به امضاى توافق آتش بس شد. مقاومت فلسطین در برابر حملات جنگنده هاى اسرائیلى به نوار غزه، بیش از ۶۹۰ موشك به سمت سرزمین‏هاى اشغالى شلیك كردند. در واقع در كمتر از ۴۸ ساعت، تمام سرزمین‏هاى اشغالى به ‏نوعى به جهنم صهیونیست‏ها تبدیل شد.

وی ادامه داد: شبكه ‏بى‏ بى سى فارسى تأكید كرده، پدافند موسوم به گنبد آهنین به ‏دلیل شمار زیاد راكتها نتوانست شمارى از آن ها را رهگیرى و نابود كند. این ‏راكت‏ها به مناطق مسكونى (شهرك‏ها و مناطق صهیونیست ‏نشین) خوردند و چند نفر را به هلاكت رساند. جهاد اسلامى نیز تأكید كرده است كه این بار با استفاده از تاكتیك شلیك‏هاى متوالى، گنبد آهنین را ناكار آمد كرد.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: در نگاهى به بندهاى توافق بین حماس و رژیم صهیونیستى نشان دهنده این است كه مقاومت فلسطین موفق شد خواسته‏ هاى خود را بر دشمن صهیونیستى تحمیل كند. نوع واكنش مقامات صهیونیستى به آتش بس اخیر به ‏معناى این است كه اسرائیل در این نبرد نیز شكست سختى متحمل شده و بینى این رژیم یك بار دیگر به خاك مالیده شده است. بدون‏شك پیروزى قطعى طبق پیش بینى مقام معظم رهبرى با این مجاهدان است و در آینده‏ اى نزدیك همگى مسلمانان آزاده جهان در كنار این مجاهدان در قدس شریف نماز جماعت برپا خواهیم كرد.