اقتدار، تنها نسخه برای عقب‌نشینی دولت آمریکا است.
اقتدار، تنها نسخه برای عقب‌نشینی دولت آمریکا است.

خطیب جمعه چناران در نماز عبادی و سیاسی این هفته گفت: موضع مقتدارانه ایران هم در بُعد نظامى كه فرماندهان نظامى ایران نسبت به هرگونه ماجراجویى آمریكا هشدار دادند و هم در بُعد سیاسى كه ایران به اروپا در مورد برجام اولتیماتوم داد، باعث شد تا دولت آمریکا و ترامپ سرانجام شروع به عقب نشینى كند.

به گزارش ندای چناران حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی با اشاره به ترس و وحشت بعضی از جریانات سیاسی در اتفاقات اخیر گفت: طى روزهاى اخیر یك جریان خاص سیاسى در كشور، مردم را از سایه خیالى جنگ مى ‏ترساند و آدرس مذاكره و سازش مى ‏دهد. این ارعاب عمومى چهار دلیل عمده دارد كه عبارت است از: نکته اول: ارعاب كنندگان مسببین اصلى شرایط اقتصادى فعلى هستند. التهاب آفرینى و ارعاب مردم از سایه خیالى یك جنگ موهوم و ادعایى، مى ‏تواند راهى براى فرار از پاسخگویى باشد. وقتى مردم نگران امنیت خود باشند، جاى چندانى براى پرسش از قیمت فضایى پراید و پیاز نخواهد بود و افكار عمومى حداقل براى مدتى سرگرم سایه خیالى جنگ و پیگیرى اخبار ناو آمریكایى و طول و عرض زیاد آن خواهند بود!

حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی گفت:اگرچه مدت‏هاست كشتى برجام به گل نشسته است و امیدهاى واهى به آن نیز از میان رفته است، اما عده‏ اى خیال ندارند از این كشتى به گل نشسته پیاده شوند و هنوز درصدد دستاوردتراشى براى آن هستند. آنان پیش از این نیز مدعى بودند كه برجام سایه جنگ را از كشور دور كرده است و حال نیز با كوبیدن بر طبل جنگ خیالى، مى‏ خواهند به مردم چنین القاء كنند كه از بین رفتن برجام، مساوى با جنگ و درگیرى خواهد بود.

امام جمعه چناران در ادامه ضمن اشاره به سازش برخی از مسئولین در برجام افزود:.عده اى در كشور تنها راه حلى كه مى ‏شناسند مذاكره و سازش با دشمن است. این جماعت كلید حل همه مشكلات را در مذاكره و امتیاز دادن به حریف مى ‏دانند. چند سال پیش با وعده رفع تحریم‏ها و حل مشكلات این ‏راه حل را به مردم فروختند و حال كه نتیجه ‏اى نگرفته و مذاكره گره‏ اى از مشكلات كشور نگشوده، بجاى عبرت گرفتن، مى ‏خواهند راه حل خود را از طریقى دیگر به مردم تحمیل كنند.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به روحیه خاص این جماعت بازمى گردد كه بدون پرده مى ‏توان آن ‏را روحیه ترس و وحشت از دشمن نامید. ذهن این دسته، تنها عوامل مادى را مى ‏بیند و از این منظر آمریكا قدرتى بزرگ و غیرقابل مهار است و عقل حكم مى‏ كند كه از آن ترسید. ترس از آمریكا در ذهن و تحلیل‏هاى این جماعت نهادینه شده و چنان رسوب كرده است كه مقاومت وایستادگى در برابر استكبار را غیرمنطقى و ضدمنافع ملى تصور مى كنند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان تصریح کرد: موضع مقتدارانه ایران هم در بُعد نظامى كه فرماندهان نظامى ایران نسبت به هرگونه ماجراجویى آمریكا هشدار دادند و هم در بُعد سیاسى كه ایران به اروپا در مورد برجام اولتیماتوم داد، باعث شد تا ترامپ سرانجام شروع به عقب نشینى كند.

تاجی ضمن اشاره به ادعای دولت آمریکا درخصوص جنگ با دولت ایران گفت: دولت ترامپ در شرایطى كه همه شواهد و قرائن نشان مى ‏دهند كه آمریكا اساساً توانى براى راه ‏اندازى جنگى دیگر را ندارد در ابتدا از تهدید به تقابل نظامى با ایران دم زد و وقتى نشانه‏ اى از عقب ‏نشینى مشاهده نكرد، به تمنّاى مذاكره روى آورده و به سفارت سوئیس شماره تلفن داد تا با تصورغلطى كه داشت مقامات ایرانى براى انجام یك مذاكره دیگر با او تماس بگیرند.

وی ادامه داد: جارو جنجال رسانه‏ اى آمریكا در مورد اعزام بمب افكن‏ها و ناوهاى جنگى به خلیج فارس بیشتر از آنكه اقدامى در راستاى جنگ با ایران باشد، با هدف ایجاد رعب و وحشت در منطقه است. چراكه آمریكا توان حمله به ایران را نخواهد داشت. دلیل این مسأله نیز از یك طرف به توان نظامى ایران و از سوى دیگر به شكست ‏هاى پى ‏درپى آمریكا در ۵۰ سال گذشته بر مى‏ گرداند.

خطیب جمعه چناران در ادامه خاطر نشان کرد: هر زمان كه ایران از موضع اقتدار در برابر تهدیدات خارجى رفتار كرده است، دشمن عقب نشینى كرده و اعتبار بین‏المللى ایران افزایش یافته است. بر عكس، هر زمانى كه برخى دولت‏هاى ایران اصرار بر مذاكره به ‏دلیل هراس از جنگ احتمالى با آمریكا داشته‏ اند، دشمن نه تنها به وعده هاى خود عمل نكرده، بلكه مذاكره را به‏ عنوان ضعف تعبیر كرده و فشارهاى بیشترى وارد كرده است.

وی با اشاره به اقدام ایران در برداشتن بخشى از محدودیت‏ هاى هسته‏ اى گفت: اقدام ایران در برداشتن بخشى از محدودیت‏هاى هسته‏ اى كه باحمایت مردم مواجه گردید و به تبع آن، واكنش آمریكایی ها و اروپایی ها را درپى داشت، نشان داد كه اگر مسؤولان ایران به درستى و به‏ موقع ازمؤلفه ‏هاى قدرت خود استفاده مى ‏كردند، روند فشارها و تحریم‏ها به اینجا نمى ‏رسید.

تاجی اظهار داشت: ایستادگى در مقابل جبهه گسترده و همه‏ جانبه دشمن، عملكرد جبهه ‏اى و آرایش همه‏ جانبه ‏اى را مى ‏طلبد. مردم به سهم خود عمل كرده ‏اند و اكنون، دیگر قواى نظام باید تلاش كنند و وظیفه خود را به درستى انجام دهند.

خطیب جمعه چناران تنها راه ایران براى عبور قدرتمندانه و كم‏ هزینه ‏تر از این شرایط، گرفتن آرایش جبهه‏ اى در مقابل تهاجم همه‏ جانبه دشمن، حفظ وحدت، پیشتاز بودن مسولین وفرماندهان جنگ اقتصادى در عرصه مواجهه با دشمن، كارآمدسازى دستگاه‏ هاى اجرایى از طریق میدان دادن به نیروهاى جوان انقلابى و مدیران متعهد و حذف مقررات دست وپاگیر ادارى است كه مى ‏تواند نقش مهمى در عبور از این گردنه حساس انقلاب باشد.

وی با اشاره به شكنندگى امنیت شیخ نشین‏ها، بزرگترین پیام حمله به بندر الفجیره‏ بود گفت: درواقع امارات در سالهاى گذشته امنیت بسیارى از كشورها را به خطر انداخته و یكى از عاملان اصلى جنگ ۵۰ ماهه یمن به شمار مى ‏رود. بنابراین طبیعى است كه هر گروه و كشورى مى ‏تواندانگیزه لازم براى حمله به بندر الفجیره را داشته باشد.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان بیان کرد: پیام مهم حمله به الفجیره این بود كه امارات امنیت شكننده ‏اى دارد و بنابراین نباید خود را درگیر بازى‏هاى بزرگ و توطئه علیه كشورهاى منطقه كند.

امام جمعه چناران در ادامه خاطر نشان کرد: امارات با رفتارهاى آشوب گرانه خود در شرایط كنونى براى بسیارى ازگروهها و كشورها به‏ عنوان یك هدف در جهت حمله تلقى مى ‏شود و حوادثى مانند حمله به نفتكش‏ها در بندر الفجیره را نمى ‏توان یك امر عجیب و غیرعادى تلقى كرد چراكه حكایت كنونى امارات مصداق این ضرب المثل است: كلوخ انداز را پاداش سنگ است.

تاجی وقوع انفجار در یكى از مهمترین بنادر نفتى دنیا را تضمین ناپذیرى «ثبات» در بازار نفت، تعهد ناپذیرى«امنیت انتقال انرژى» و در یك كلام شكست زود هنگام آمریكا و متحدان منطقه ‏اى آن در مدیریت طرح تحریم نفتى ایران را اثبات كرد.

وی در همین راستا وبا اشاره به حملات به تاسیسات نفتی عربستان توسط نیروهای انقلابی یمن گفت: حملات سه شنبه به تاسیسات نفتى آرامكو و فلج كردن این شركت بزرگ نفتى جهان كه ادعاى مدیریت بازارجهانى نفت را دارد، بیش از هر چیز این ادعاى مدیریتى را به چالش كشید و نشان داد كه عربستان قادر به تأمین امنیت انرژى خود نیست. برخى برآوردها حكایت از آن دارد كه این اقدام پهبادى انصارالله ضربه ‏اى اساسى به ۳۰ الى ۴۰ درصد صادرات نفت سعودى در این مقطع زده است.

خطیب نماز جمعه چناران تصریح کرد: معاون وزیر اطلاع ‏رسانى یمن پس از این حملات مؤثر پهپادى اعلام كرد، اهمیت این عملیات پهپادى در آمدن ناوگان ‏هاى آمریكا به خلیج فارس است كه تهدیدى براى كل منطقه به شمار مى ‏رود و دستیابى انصارالله به انوع موشك ‏هاى بالستیك و پهپادهاى مدرن و حتى سكوهاى پرتاب موشك حرفه ‏اى باعث شده است تا امنیت عربستان و امارات مورد تهدید جدى قرار بگیرد.

وی با اشاره به سیاست‏هاى سركوبگرانه سعودى‏ ها علیه شیعیان گفت: سیاست‏هاى سركوبگرانه سعودى ‏ها علیه شیعیان به ‏ویژه بعد از شروع موج بیدارى اسلامى در كشورهاى عربى از سال ۲۰۱۱ میلادى شدت بیشترى به خود گرفته است، چراكه خاندان حاكم سعودى، «سركوب» شیعیه در عربستان را كه از توان بالقوه انقلاب و نهضت آفرینى برخوردار است، عامل مؤثرى در جلوگیرى از تسرى بیدارى اسلامى به داخل مرزهاى عربستان مى ‏داند.

امام جمعه چناران ضمن انتقاد از دولت عربستان در برخورد با شیعیان این کشور افزود: نگاه خاندان حاكم سعودى در عربستان به اقلیت ۲۰ درصدى شیعه در این كشور مبتنى بر رویكردى است كه شیعه را مزاحم و تهدید بالقوه تلقى مى ‏كند. شیعیان عربستان ضمن تحقیر، همواره «سركوب» شده و با سیاست «مشت آهنین» مواجه‏ اند چراكه از نظر دربار سعودى تنها با سركوب، خشونت و اعدام كه خطرى جدى براى بقاى حكومت سعودى است، فائق آمد. سر بریدن كودك ۶ ساله شعیه و هم‏چنین اعدام ۳۷ تن از فعالان شیعه تنها به جرم آزادى‏ طلبى تنها نمونه ‏هاى كوچكى از هزاران نمونه موجود است كه نشان مى ‏دهد كمترین مخالفت شیعیان با شدیدترین واكنش‏هاى دستگاه قضایى كه تحت سیطره وهابیون است، مواجه مى‏ شود.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان گفت؛ در سالهاى اخیر شیعیان به یك جریان قدرتمند در سطح منطقه ازجمله در یمن، سوریه، عراق و لبنان تبدیل شده اند. بنابراین، تحولات سال‏هاى اخیر منطقه كه منجر به افزایش و گسترش نفوذ شیعیان شده است، موجب ترس و وحشت خاندان سلطه گر سعودى از تحركات منتهى به انقلاب اقلیت شیعه در عربستان شده است.

وی با اشاره به سفر وزیر خارجه آمریکا به عراق گفت:باتوجه به افزایش تنش‏ها بین ایران و آمریكا، پمپئو در این سفر از دولت عادل المهدى خواسته است تا از حمله احتمالى گروههاى طرفدار ایران در عراق به مواضع نیروهاى آمریكایى در این كشور جلوگیرى كنند. پمپئو در سفرش به عراق، به ‏طور رسمى نگرانى آمریكا از واكنش ایران نسبت به تروریستى اعلام شدن سپاه را به گوش مقامات بغداد رساند و از مقامات عراق درخواست كرد تا با ایران در این مورد رایزنى و واسطه‏ گرى كنند.

تاجی ادامه داد: برخى رسانه‏ ها اعلام كرده‏ اند كه یكى از اهداف سفر پمپئو به بغداد تلاش براى واسطه كردن بغداد در جهت حفظ امنیت نظامیان آمریكایى بوده است. درز جزئیات سفر پمپئو به عراق به بیرون، آشكارا منتقل ‏كننده پیام عقب ‏نشینى و ترس آمریكا در برابر ایران است.

وی ضمن تبریک ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و دهه کرامت گفت: رفع فقر، محرومیت‏ زدایى، رسیدگى به محرومان و مستضعفان، به‏ عنوان یكى از مهمترین فلسفه‏ ها و علت ‏هاى وجودى انقلاب اسلامى ایران و همچنین از اصلى ‏ترین اهداف كلان نظام مقدس جمهورى اسلامى است كه بارها مورد تأكید امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب (حفظه الله تعالى) قرار گرفته است؛ تا آنجا كه این موضوع، از موضوعات راهبردى در منظومه فكرى نظام اسلامی بوده است.

امام جمعه چناران ضمن توجه به حمایت از محرومین و مستضعفین در نظام اسلامی افزود: باید طبقات محروم و پابرهنگان جامعه مورد عنایت خاطر حکومت باشند و رفع محرومیت و دفاع از آنان در برابر قدرتمندان، وظیفه بزرگ دولت اسلامی و دستگاه قضایی محسوب شود. نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید در قوانین مصوب، کمک به محرومان را سرلوحه مسئولیت های نمایندگی خود قرار دهند، در تنظیم برنامه های کشور اصلی ترین مسأله، عبارت از رفع فقر و محرومیت و نجات طبقات مستضعف و محروم و پابرهنگان باشد.

حجت الاسلام مظفر تاجی در ادامه گفت: زمامداران جامعه با بینشی عمیق و نگرشی وسیع و بدور از جنجالها و شعارهایی که بعضاً هدف های سیاسی را تعقیب می کنند نه حل مسئله فقر و غنی را، باید به این مسئله پرداخته و با توجه به تأکیدات و اختیارات و راهگشائی های فکری و فقهی حضرت امام، مسئله فقر و غنی را حل کرده و حمایت از منافع و حقوق محرومان را بقول حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در متن قوانین و سیاستگذاری های کشور لحاظ کنند و این روح را در نظام اجرائی کشور و نهادها و بنیادهای برنامه ریزی توسعه بادیدگاه تحول اساسی در آنها بدمند.

نمی شود هم حامی مستضعفان و محرومان بود و هم شاهد وجود عملکرد منفی سیستم های اجرائی، مالی، بانکی، اقتصادی، قضائی و قوانین و مقررات و برنامه هایی که باز مرفه ان جامعه از آنها برخوردارند و مستضعفان و محرومان جامعه محروم از آن محروم؟! و ساکت و بدون تلاش باقی ماند.

خطیب نماز جمعه چناران با اشاره به سالروز انجام عقد اخوت میان رسول خدا(ص) و حضرت على(ع) ومسلمانان به فواید عقد اخوت میان مسلمین در جامعه اسلامى‏ اشاره و گفت: تا پیش از نزول آیه دهم از سوره حجرات، گمان مى‏ شد كه ایجاد پیوند برادرى میان مسلمانان، تنها كارى هوشمندانه و خردمندانه از سوى شخص پیامبر(ص) در مقام یك رهبر دینى و سیاسى باهدف بنیان نهادن جامعه ى اسلامى و فراهم آوردن پشتوانه معنوى براى آن و نیز غلبه بر مشكلات معیشتى بوده است، اما با نزول این آیه معلوم شد كه این پیوند افزون بر یك شیوه سیاسى براى ایجاد وحدت و یكپارچگى بین امت اسلام و افزایش اقتدار سیاسى، بخشى از آیین اجتماعى اسلام است كه خداوند متعال تشریع كرده است؛ آیینى كه ثمرات مهم و تأثیرگذارى را براى جامعه اسلامى همچون افزایش مشاركت اجتماعى مومنانه در حل مشكلات فردى و اجتماعى به همراه دارد. به ‏همین ‏دلیل در روایات اسلامى توصیه ‏هاى فراوانى به برقرارى و حفظ روابط برادرگونه و دوستانه شده است.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به اهدافى كه در این روایات براى برقرارى پیوند اخوت میان مسلمین بیان شده و بیانگر حقوق متعدد مسلمین بر یكدیگر از باب اخوت و برادرى مى ‏باشد، مى ‏توان از این ‏راهكار اسلامى در این شرایط كه جامعه اسلامى ما با مشكلات اقتصادى و معیشتى بسیارى روبه رو است، براى حل مشكلات معیشتى از طریق سلوك اجتماعى همدلانه و ایفاى حقوق شرعى در رفع مشكلات برادران دینى با ترویج این ‏گونه حقوق و وظایف، بهره برد و جامعه اسلامى را به سمت و سوى مشاركت اجتماعى فردى و اجتماعى سوق داد و از این طریق بسیارى از كاستى‏ها و معضلات را برطرف نمود.