غربت مزار شهدای گمنام چناران سه ساله شد.
غربت مزار شهدای گمنام چناران سه ساله شد.

ساماندهی مزار شهدای گمنام شهرستان چناران پس از سه سال هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گزارش ندای چناران، دو تن از شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس حدود سه سال می‌شود در شهر چناران به خاک سپرده شده‌اند و شمیم آنها نه تنها در شهر بلکه در کل شهرستان پیچیده شده اما قصور مسئولان در زمینه ساماندهی و ایجاد آرامگاهی در خور شان شهدا نه تنها سبب شرمندگی مردم چناران شده بلکه بر غربت این عزیزان افزوده است.

مردم شهرستان چناران بیشتر اوقات ترجیح می‌دهند در جوارمزار مطهر این دو شهید به راز و نیاز بپردازند. گویا این شهیدان از نزدیکان و بستگانشان بوده و سنت زیارت قبور و خواندن فاتحه در روزهای پنج شنبه و جمعه را در این مکان مقدس به جا می‌آورند.

مردم شهر چناران دعای کمیل و دعا برای ظهور امام زمان (عج) را در کنار دو شهید مطهر برگزار می‌کنند و هرساله به مناسبت‌های گوناگون غبار روبی و عطرافشانی مزار این دو شهید گمنام توسط مسئولان این شهرستان انجام می‌شود اما بی توجهی مسئولان به ساماندهی گلزار شهدا و محل دفن این دو شهید بزرگوار سبب نارضایتی بسیاری از شهروندان شده است.

یکی از شهروندان در این رابطه به خبرنگار ندای چناران گفت: مکان دفن شهدای گمنام و سادگی مزار آنها خود گویای گمنامی و فروتنی آنهاست اما قصور مسئولان در زمینه ساماندهی و ایجاد آرامگاهی در خور شان شهدا نه تنها موجب شرمندگی مردم چناران شده بلکه بر غربت این عزیزان افزوده است.

یکی دیگر از شهروندان نیز اظهار داشت: از زمان میزبانی شهدای گمنام در شهرستان چناران مردم به صورت خودجوش اقدام به برگزاری مراسمات مختلفی در این مکان می‌کنند که با استقبال پرشور مردم نیز روبرو شده است ولی با وجود استقبال مردم و برپایی مراسمات مختلف در جوار شهدای گمنام اما فضا و مکان فعلی به هیچ وجه در خور شان و جایگاه شهدا نیست.

💥بی توجهی مسئولان

یکی دیگر از شهروندان چناران دلیل تعطیلی پروژه مزار شهدای گمنام را عدم احساس مسئولیت مسئولان دانست و خاطرنشان کرد: عدم احساس مسئولیت مسئولان غربت شهدای گمنام را چند برابر کرده و نبود اعتبار و نداشتن سرفصل و بودجه برای تکمیل مزار شهدای گمنام دلیلی غیرقابل توجیه است.

این شهروند گفت: وقتی دغدغه کاری را فردی نداشته باشد آن کار از اولویت انجام آن بیرون خواهد شد و تکمیل پروژه مزار شهدای گمنام در اولویت برنامه‌های دست‌اندرکاران ساخت آن نیست و ظاهراً از دستور کار آنها نیز خارج شده است و مسئولان، دست اندرکاران و متولیان این بنای معنوی باید برای رضای خدا، شهدا و برای اینکه شرمنده شهدا نباشیم هر چه سریع‌تر نسبت به از سرگیری ساخت آرامگاه شهدای گمنام اقدام کنند.

با وجود اینکه امام جمعه محترم شهرستان چندین بار از طریق تریبون نماز جمعه و در مراسمات مختلف نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است و از وضعیت نامناسب مزار شهداء انتقاد کرده است ولی متولیان این امر هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اند و شایداگر این شهدای بزرگوار در مکانی دیگر دفن بودند شاهد این همه غربت نبودند.

بدون شک ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از راه‌های مختلفی امکان پذیر بوده که یکی ازموثرترین آنها حضور اجساد مطهرشهدای گمنام در شهرهای مختلف است تا فراموش نکنیم چه کسانی این همه عزت و سربلندی را برای ما به ارمغان آورده است.

شایان ذکر است این دو شهید گمنام در محل پارک ملت چناران به خاک سپرده شدند و با وجود اینکه مراسم خاکسپاری این دو شهید گمنام با استقبال پرشور مردم و مسئولان در محل پارک ملت چناران برگزار شد ولی از ابتدایی ترین امکاناتی ازقبیل روشنایی، آسفالت و … که در خور این شهداء عزیز باشد محروم است.

🔸لطفا مسئولین به این مطالبه شهروندان اهمیت دهند تا بیشتر از این شاهد شرمساری این دوشهید بزرگوار در شهر چناران نباشیم.