ارتباط نمایندگی وزارت خارجه در شمال و شرق کشور با ۴۶ شهر خارجی
ارتباط نمایندگی وزارت خارجه در شمال و شرق کشور با ۴۶ شهر خارجی

ندای چناران ،مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی این وزارتخانه در شمال و شرق کشور گفت: نمایندگی مستقر این وزارتخانه در مشهد با 46 شهر خارجی ارتباط اقتصادی و فرهنگی دارد که این کشورها در پنج قاره دنیا گسترده هستند.

به گزارش ندای چناران ، غلامعباس ارباب خالص در دیدار با سفیر اوکراین در ایران که در مشهد انجام شد افزود: همکاری‌ها با شهرهای خارجی بیشتر در حوزه اقتصادی و فرهنگی است به طور مثال هم اینک خراسان رضوی با دو استان کشور اوکراین نیز ارتباط دارد که این ارتباطات باید توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: خراسان رضوی از ظرفیت‌های بالای اقتصادی و فرهنگی برخوردار است و می‌تواند با همه استان‌های کشور اوکراین همکاری‌های صنعتی، تجاری و گردشگری داشته باشد.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور گفت: راه آهن ایران از طریق شهر سرخس به شوروی سابق متصل است و ترانزیت ۳۸ درصد از کالاهای کشور از طریق خراسان رضوی انجام می‌شود.

ارباب خالص افزود: منطقه ویژه اقتصادی سرخس از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است و تاجران اوکراینی می‌توانند از امتیازهای این منطقه استفاده کنند.

وی ادامه داد: بیش از شش هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی در خراسان رضوی در حوزه‌های مختلف اقتصادی فعال است و کشور اوکراین می‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور گفت: خراسان رضوی با کشورهای مختلف جهان همکاری‌های دانشگاهی دارد به طوری که پنج هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی در مراکز آموزشی مشهد تحصیل می‌کنند.

ارباب خالص افزود: در خراسان رضوی ظرفیت‌های خوب دانشگاهی وجود دارد و آماده همکاری دوجانبه در حوزه آموزشی هستیم.

وی ادامه داد: سالانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون زائر و گردشگر به مشهد سفر می‌کنند که از این تعداد بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ نفر گردشگر خارجی هستند.

* همکاری‌های اقتصادی استان‌های ایران و اوکراین عملیاتی شود

سفیر اوکراین در ایران نیز در این دیدار گفت: استان‌های ایران و اوکراین از ظرفیت‌های خوبی در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی برخوردار هستند که باید عملیاتی شود.

سرگئی بوردیلیاک افزود: خراسان رضوی ظرفیت‌های خوبی در حوزه اقتصادی و دانشگاهی دارد که باید از این پتانسیل‌ها استان‌های دو کشور برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: ظرفیت‌های خوبی در بخش خصوصی دو کشور نیز وجود دارد که نیاز است در راستای توسعه اقتصادی گسترش پیدا کند.

سفیر اوکراین در تهران گفت: همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی میان خراسان رضوی و اوکراین باید از گذشته بیشتر توسعه پیدا کند.

  • نویسنده : رضا عزیزی