عید سعید فطر؛ عید وحدت و انسجام مسلمانان جهان است.
عید سعید فطر؛ عید وحدت و انسجام مسلمانان جهان است.

امام جمعه چناران در خطبه های نماز عید سعید فطر گفت: عید فطر، عید وحدت و انسجام مسلمانان بر مدار سعادت ‌طلبى و حقیقت‌ خواهى است.

به گزارش ندای چناران، خطیب جمعه چناران با تبریک عید سعید فطر،عید فطر را هدیه ‌اى عبادى و سیاسى از جانب خداوند به مسلمین‌ دانست و گفت: ماه مبارك رمضان، ماه تحول درونى انسان به سمت كمال و سعادت اخروى است كه مومنین با انجام اعمال عبادى در این ماه ضیافت الهى، با بهره مندى از خان رحمت و مغفرت الهى، حیاتى دوباره یافته و سرنوشتى تازه را براى خود رقم مى ‌زنند. عید فطر، نیز نوید بخش این تحول عظیم و روز دریافت پاداش یك ماه بندگى خالصانه و جهاد با نفس و تربیت الهى مومن روزه دار است. به‌ همین ‌دلیل است كه پیامبر گرامى اسلام(ص) در خصوص حكمت قراردادن عید فطر از سوى خداوند متعال مى‌فرمایند: «عید فطر، هدیه‌ اى است كه از سوى خداوند به مردان و زنان امتمم داده شد. خداوند متعال، چنین هدیه‌ اى را پیش از من به هیچ ‌كس نداده است.»

حجت الاسلام مظفر تاجی ضمن اشاره به جایگاه بالای عید سعید فطر در بین مسلمین جهان افزود: این عید شریف به ‌دلیل جایگاه والایى كه دارد، همواره مورد توجه اولیاى دین قرار داشته است. در این روز عید، در حقیقت مومنان، شكرگزارى بندگى خالصانه صاحب این ماه را به جاى مى ‌آورند و به‌ همین ‌دلیل، پاداش بندگى خود و قبولى طاعات و عبادت را با اعطاى جوایز الهى در روز عید دریافت مى‌ كنند؛ امام صادق(ع) این مطلب را چنین بیان مى ‌فرمایند: «إِذَا كَانَ صَبِیحَه یَوْمِ الْفِطْرِ نَادَى مُنَادٍ اغْدُوا إِلَى جَوَائِزِكُمْ؛ زمانى كه صبح روز عید فطر مى‌شود منادى از آسمان‌ ندا مى ‌كند، صبح زود به ‌دنبال گرفتن جوایزتان باشید.»

وی با اشاره به اینکه عید فطر، عیدى وحدت بخش در جهان اسلام براى مبارزه با مستكبران عالم‌ است گفت: عید سعید فطر علاوه بر این‌كه از جنبه‌هاى سعادتبخش فردى برخوردار است، عیدى است كه جنبه‌هاى سیاسى و اجتماعى آن نیز قابل توجه است؛ چراكه در این عید مبارك كه میان تمامى مسلمین جهان گرامى داشته و نماز عید فطر در كشورهاى مختلف جهان اقامه مى ‌شود، به‌ نحوى خاص و مبتنى بر بنیادى ‌ترین تعالیم و اصول دین مبین اسلام، وحدت و انسجام مسلمین در انجام عبادت الهى و ارتباطى بین حلقه‌ هاى دینى در سراسر جهان اسلام شكل مى ‌گیرد كه با سرور عبادت خالصانه حق تعالى در ماه مبارك رمضان، جشن گرفته مى ‌شود. به‌همین ‌دلیل، عید فطر، عید وحدت و انسجام مسلمانان بر مدار سعادت ‌طلبى و حقیقت‌ خواهى است.

امام جمعه چناران در ادامه تصریح کرد: بنابراین، عید فطر فرصت مناسبى است تا مسلمانان جهان با اتكا به قدرت ایمان و معنویت خویش، اتحادى مومنانه در جوامع اسلامى را براى احیاى تعالیم حقه اسلامى همچون ظلم ستیزى و مقابله با مستكبران جهانى و در حمایت از مستضعفین عالم شكل دهند و ظلم ظالمان و طاغوت‌هاى جهانى را سركوب كنند.

رئیس شورای فرهنگ و عمومی شهرستان ضمن اشاره به جنبه های سیاسی این عید بزرگ خاطر نشان کرد: جنبه سیاسى عید فطر از مسائل مهمى است كه باید مدنظر قرار گیرد و در شرایط كنونى جهان كه نظام سلطه سعى در ایجاد تفرقه میان مسلمین دارد، از آن به‌ خوبى بهره‌ بردارى شود. حضرت امام(ره) درباره این جنبه سیاسى عید فطر مى‌فرمایند: «به بركت میهمانى الهى در ماه رمضان در روز عید فطر وحدت و همدلى در جامعه ایجاد شده و مردم با اجتماع براى نماز عید و شنیدن خطبه ‌هاى نماز عید راه عزت و سربلندى در مقابل دشمنان جهان خوار پیدا مى ‌نمایند و تسلیم هواى نفس و شیطان نخواهند بود.

وی با تسلیت ایام رحلت حضرت امام خمینی(ره) به دورانديشي امام براي حفظ و تداوم انقلاب اشاره و گفت: يكي از دغدغه‌ هاي مردم و رهبران هر انقلابي، عصر پس از بنيانگذار آن است. دشمنان هر انقلاب براي نابودي آن، معمولاً دوران گذار از معمار اصلي انقلاب را نشانه مي ‌روند. رحلت امام خميني (ره) بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي در چهاردهم خرداد سال ۶۸ در شرايطي بسيار حساس اتفاق افتاد. تحليل‌هاي دشمنان بر اين بود كه پايان عمر امام خميني(ره)، پايان كار انقلاب اسلامي را نيز رقم خواهد زد. آسوشيتدپرس بلافاصله پس از رحلت امام خميني اعلام كرد: « با رفتن ( امام ) خميني، انقلاب اسلامي به پايان رسيد.»

خطیب جمعه چناران در ادامه تصریح کرد: تدبير دورانديشانه امام خميني ( ره ) براي احياي نظريه ولايت فقيه و تثبيت آن در قانون اساسي جمهوري اسلامي، بر فرضيات دشمنان خط بطلان كشيد. ساعاتي پس از رحلت امام خميني(ره)، به رغم فقدان جانسوز اين رهبر فرزانه، مجلس خبرگان در حركتي مدبرانه و به‌هنگام، حضرت آيت‌الله خامنه ‌اي را به عنوان رهبر جديد جمهوري اسلامي معرفي كرد. حضور ميليوني مردم ايران در مراسم تشييع پيكر مطهر امام خميني(ره)‌ و حمايت بي ‌دريغ آنها از انتخاب مقام معظم رهبري، با طرح شعارهايي مانند: « اطاعت از خامنه ‌اي، اطاعت از امام است »، مهر تأييدي بر انتخاب بجا و شايسته مجلس خبرگان رهبري بود.

وی با اشاره به انتخاب شایسته حضرت آیت الله خامنه ای به رهبری نظام اسلامی توسط خبرگان رهبری گفت: در نظام جمهوري اسلامي، نقش رهبري، كليدي و بنيادين است. او فردي آگاه به دين، زمان‌ شناس، قاطع و با تقوا است كه سياست‌هاي كلان نظام را براساس رهنمودهاي اسلام تعيين مي ‌كند. به تعبير حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، « رهبري يعني آن نقطه ‌اي كه مشكلات لاينحل دولت به دست او حل مي‌ شود. او حقيقت را براي مردم روشن و توطئه‌ هاي دشمن را برملا مي‌ كند، به مردم اميد مي‌ دهد و از تماميت انقلاب در مقابل توطئه ‌گران دفاع مي‌ كند.

امام جمعه چناران اظهار داشت: يك بررسي كوتاه از مديريت مقام معظم رهبري، نشان مي‌ دهد كه در طول سال سال گذشته، سكاندار كشتي انقلاب اسلامي، به‌ رغم توفان‌هاي تند سياسي در منطقه و جهان، انقلاب را به سلامت به ساحل نجات رهنمون شده است. عبور موفقيت‌ آميز از بحران‌هايي چون تبعات تحويل و تحول در مديريت نظام پس از رحلت امام خميني(ره)، جنگ خليج فارس، ماجراي ميكونوس، مقابله با جبهه ‌گيري اروپا عليه ايران در سال ۷۵، مهار فتنه تير ۷۸، جنگ امريكا عليه افغانستان، جنگ امريكا عليه عراق، ايستادگي در برابر تهديدات نظامي، مقابله با فتنه بعد از انتخابات دهم رياست جمهوري در سال ۸۸، مديريت روند مذاكرات هسته ‌اي ، تشکیل جبهه بزرگ مقاومت اسلامی، هدايت كشور درمقابله با تحريم‌هاي فلج‌ كننده اقتصادي نظام سلطه در كنار تثبيت پايگاه مردمي نظام اسلامي به رغم گذشت چند نسل از آغاز انقلاب، هدايت توسعه و پيشرفت علمي و صنعتي كشور، توسعه و تحكيم گفتمان انقلاب اسلامي در جهان و توسعه عمق راهبردي نظام اسلامي در جهان تنها ابعادي از بركات زعامت رهبري معظم انقلاب پس از ارتحال امام خميني است.

وی با اشاره به سی سال رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب گفت: امسال ۳۰ سال است از رحلت معمار كبير انقلاب اسلامى حضرت امام خمينى(ره) مى‌ گذرد و از سوى ديگر، ۳۰ سال است كه از نعمت خلف شايسته آن بزرگمرد تاريخ برخورداريم و عطر خمينى كبير(ره) را در وجود خامنه ‌اى عزيز استشمام مى‌ كنيم. رهبرى كه دوست و دشمن بر مديريت، تدبير، شجاعت، ايمان، اخلاص، تيز بينى، بصيرت، مرد عمل بودن و دهها ويژگى منحصر به فرد آن اذعان و اعتراف مى‌ كنند.

تاجی در ادامه خاطر نشان کرد: جدا شدن از روح الله (ره) و بهره نبردن از نفس مسيحانى آن يار سفر كرده هرچند خيلى سخت و تلخ بود، اما اين غم فراق و سختى با برخوردارى از رهبرى فرزانه و شايسته همچون سيد على توانست آلامى بر درد فراق پير مراد ملت ايران باشد.ايام پاسداشت سى امين سالگرد ارتحال ملكوتى امام خمينى(ره) و ۳۰ سال رهبرى داهيانه حضرت آيت‌الله العظمى خامنه‌اى(مدظله العالى)، فرصت مغتنمى براى تامل و غور در عمق و ابعاد مختلف شخصيت انسان ساز و انقلاب آفرين امام راحل و مديريت حكيمانه ۳۰ ساله رهبر معظم انقلاب است.

وی با اشاره به ویژگیهای بارز امام خامنه ای به بعضی از این ویژگیها اشاره و گفت: خدامحوری، تکیه بر اسلام ناب محمدی، شفقت و رأفت اسلامی، عدالت محوری و نفی تبعیض، مردمی بودن، روز افزون بودن صفات و شرایط رهبری، طرفدار نظارت خبرگان، گستردگی ارتباطات و اطلاعات، قانونمندی و تکیه بر قانون، طرفداری و دفاع از آزادی، انتقاد پذیری، دفاع از مظلومان و مبارزه با مستکبران، دعوت به دشمن شناسی و دشمن ستیزی، دشمن ستیزی همراه با پایبندی بر ارزش‌ها، دیپلماسی مبتکرانه وتهاجمی، از خود گذشتگی، فروتنی، امین بودن نسبت به بیت المال، ساده زیستی، دوری از قبیله گرایی و پارتی بازی ازبارزترین ویژگیهای ایشان می باشد.

امام جمعه چناران ضمن تشریح ویژگی های بارز مقام معظم رهبری افزود: یکی دیگر از ویژگیهای بارز رهبری برای مهار بحرانها ، اعتماد ایشان به مردم و نیز تبیین دقیق حوادث و بحرانها برای مردم می باشد که وجه بارز آن خطبه های مقام معظم رهبری است که گامی بزرگ برای مدیریت بحرانهاست.خطبه های تاریخ ساز ایشان نقش مهم و حیاتی در حل مشکلات جامعه ایفا نموده است

خطیب جمعه چناران گفت: دوره سی ساله پس از امام خمینی(ره) را با اقتدار کامل و صیانت دقیق از انقلاب و هدایت آن به ‌سوی اهداف بلند و پشت سرگذاشتن برخی از این اهداف به پیش‌ برد، معلوم شد که وی (امام خامنه‌ای «امام» دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی است که نشان داد چگونه می‌ توان راه امام(ره)موسس را در سخت ‌ترین اوضاعی که دشمنان داخلی و خارجی رقم می ‌زنند، طی کرد و موانع را یکی پس از دیگری کنار زد و توطئه‌ها را خنثی کرد و دستاوردهای جدید را یکی پس از دیگری به کارنامه انقلاب پویا و بالنده افزود و آمال و آرزوهای رویایی دشمن را که در دنیای بدون امام خمینی(ره)شکل گرفته بود، بر هم ریخت.

فرمانده قرارگاه اجتماعی چناران بیان کرد: دشمنان طی این سال‌ها، استقلال و عزت ملی ایرانیان را نشانه رفته بودند، لکن رهبر معظم انقلاب با هوشمندی تمام، سیاست‌ها و راهبردی‌های دشمنان را یکی پس از دیگری خنثی نمودند. سیاست‌ها و راهبردهای غرب در قبال موضوع هسته ‌ای جمهوری اسلامی از یک طرف و نقش امام خامنه ‌ای در تبدیل ساختن ایران به یک کشور ‌برخوردار از دانش و فناوری صلح ‌آمیز هسته ‌ای از طرف دیگر، بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی با اشاره به اظهارات جنگ افروزانه و ضد امنیتی مقامامت آمریکا گفت: اگر چه این اظهارات هیچ سند و منبع قابل اعتنایی نداشت اما تحرکات منطقه ای مقامات آمریکایی و اخبار ضد و نقیض از اعزام نظامیان آمریکایی به منطقه بر حساسیت این اظهارات افزود آنهم در شرایطی که هم زمان با این تحولات تعدادی کشتی بین المللی از جمله چند نفت کش سعودی در اطراف ساحل فجیره امارات طعمه انفجار و حریق شدند که البته بلافاصله منابع صهیونیستی و آمریکا اعضای جبهه مقاومت با محوریت کشورمان را به عنوان متهم این ماجرا معرفی کردند.

امام جمعه چناران در ادامه خاطر نشان کردند: وقوع این حادثه و همچنین حمله پهپادهای یمنی به خطوط انتقال نفت عربستان زنگ خطر ایجاد تنش در تنگه هرمز را که یکی از مهترین شاهراه های انتقال انرژی در جهان محسوب می شود به صدا درآورد زیرا که هر گونه تنش در این تنگه به عنوان یک تهدید جدی علیه ثبات اقتصادی جهان محسوب می شود از همین رو پس از وقوع این حوادث کشورهای بزرگ جهان بر سطح تلاش‌های خود برای مهار بحران در منطقه افزودند که از جمله این تلاش ها می توان به سفر دیپلماتیک اخیر چندین مقام عالی رتبه منطقه ای و بین المللی به کشورمان اشاره کرد.

حجت الاسلام مظفر تاجی ادامه داد: با این حال به نظر می رسد که آنچه بیش از همه موجب تغییر رویکرد ترامپ در مواجهه با کشورمان شده است نه فشار قدرت های جهانی بلکه مشاهده سطح بالای اتحاد ملی و آمادگی دفاعی کشورمان در راستای دفع هر گونه تهدید منطقه ای و فرامنطقه ای علیه منافع کشورمان است.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به تهدیدات دولت امریکا و جوسازی در سطح منطقه افزود: در واقع برآورد آمریکایی ها این بود که با انتشار خبر اعزام ناو هواپیما برآبراهم لینکلن و شماری از بمب افکن ها به منطقه کشورمان از موضع سیاسی خود در مقابل زیاده خواهی های مستکبرانه آمریکا عقب نشینی خواهد کرد و وارد عرصه پذیرش شروط ۱۲ گانه ترامپ خواهد شد، اما درست بر خلاف این تصور، دولت در یک اقدام تقابلی اعلام کرد که در نتیجه زیاده خواهی های آمریکا و تشدید تحریم ها دیگر به بخش هایی از توافق هسته ای موسوم به «برجام» پایبند نخواهد بود مگر آن‌که طرف‌های اروپایی طی دو ماه آینده عملا موجب کاهش تحریم‌ها علیه ایران شوند.

امام جمعه چناران تصریح کرد: این اقدام که با استقبال افکار عمومی کشورمان روبرو شد درست برخلاف انتظار آمریکایی ها نشان از وحدت ملی ایرانیان در مقابل دشمن زیاده خواهشان داشت و به مقامات کاخ سفید اثبات کرد که ماه ها سرمایه گذاری آنها در راستای ایجاد شکاف های سیاسی ، اقتصادی و قومیتی در کشورمان راه به جایی نبرده است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی چناران در ادامه گفت:  از این رو به نظر می رسد که ترامپ با مطرح کردن تمایل به انجام مذاکره با ایران و عبور از سیاست براندازی ایران در سفر ژاپن در واقع دست به یک تغییر تاکتیک در جهت بر هم زدن صفوف متحد و فشرده ملت ایران در مقابل آمریکا زده است زیرا پس از انتشار این خبر بلافاصله شاهدیم که برخی از لیدرهای سیاسی همسو با جریانات غربگرا با تقدیس این اظهارات در بستر فضای مجازی از شروع مذاکره مستقیم با آمریکا استقبال کرده و حتی پا را فراتر گذاشته و رد آن را فرصت سوزی و ضد منافع ملی بر شمرده اند!

وی در ادامه بیان کرد: طبیعتا همزمان با طرح مطالبه پذیرش درخواست ترامپ و قبول مذاکره با آمریکا از سوی جریان غربگرا، احتمال می رود که مافیای اقتصادی همسو با این جریان در راستای مساعد سازی فضای روانی جامعه دست به تلطیف شرایط اقتصادی و ایجاد ثبات نسبی در بازار نمایند تا این تصور واهی در بخشی از افکار عمومی شکل گیرد که تداوم این شرایط مشروط به قبول مذاکره با آمریکاست آنهم در شرایطی که همه به خوبی می دانند که مذاکره با آمریکا بدلیل بدعهدی های هئیت حاکمه فعلی این کشور آنهم در دوران ریاست جمهوری ترامپ به شدت از سوی رهبر معظم انقلاب نهی شده است.

تاجی در ادامه ضمن اشاره از اهداف شوم دولت آمریکا در خصوص مذاکره با ایران گفت: می توان نتیجه گرفت که در نهایت هدف جریان غربگرا از استقبال از ایده جدید ترامپ مبنی بر حل و فصل تنش از طریق مذاکره مستقیم چیزی جز گره زدن معیشت عمومی به مذاکره و تحمیل هزینه مخالفت با آن به رهبری نیست. حال آنکه ترامپ با این حربه قصد بر هم زدن وحدت ملی و در نهایت اقدام در راستای تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران را دارد تا از این طریق علاوه بر تامین امنیت رژیم صهیونیستی مانع از رشد و گسترش اسلام اصیل انقلابی در جهان تحت سلطه غرب گردد.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: از این رو با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با جمعی از اساتید لازم است که آحاد مردم و مسئولین و البته رسانه ها و فعالین رسانه ای جبهه انقلاب نسبت به این توطئه جدید آمریکایی ها هوشیار باشند و با باز خوانی تاریخچه بدعهدی های آمریکا مانع از پیشبرد اهداف این توطئه توسط جریان غربگرا گردند.