تاریکی معابر چناران، کوچه‌ها و خیابان‌ها را به نقاط بی‌دفاع شهری تبدیل می‌کند.
تاریکی معابر چناران، کوچه‌ها و خیابان‌ها را به نقاط بی‌دفاع شهری تبدیل می‌کند.

روشنایی معابر و میادین، یکی از عناصر مبلمان شهری محسوب می شود و از جایگاه ویژه ای در معماری و شهرسازی برخوردار و در طراحی شهری بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ندای چناران؛ نور به عنوان یکی از المان های مهم شهری علاوه بر تامین قابلیت دید نقش مهمی در ایجاد ایمنی و امنیت ایفا می کند به طوری که هر جا نور و روشنایی وجود داشته باشد ارمغانی از حس امنیت در افراد ایجاد می شود.

روشنایی نقش مهم و کلیدی در جوامع دارد به طوری که زندگی افراد بعد از غروب آفتاب با داشتن نور و روشنایی حیات می گیرد و در ظلمات تاریکی شب این نور است که به همه چیز هویت و جان تازه ای می بخشد در نتیجه تداوم زندگی در نبود نور خورشید به داشتن کوی و برزن های با چراغ های روشن گره می خورد.

نور به عنوان یکی از زیر ساخت های مهم در معماری شهری نقش مهمی در زیبا سازی و هویت بخشیدن به مبلمان شهری دارد و مقوله مهم نور پردازی در معابر و خیابان ها امری انکار ناپذیر  به شمار می رود.

شهر چناران که عنوان میقات الرضا در سطح کشور را به یدک می کشد این روزها تاریکی برخی از معابر و خیابان هایش شهروندان را با چالش هایی رو به رو ساخته و عدم رسیدگی مناسب در روشنایی محلات باعث شده محلات حاشیه نشین شهر و برخی ازنقاط بالای شهر چناران در تاریکی مطلق به سر برد.
است.

تاریکی که به دنبال خود هزار و یک مشکل از جمله وقوع سرقت، تصادف های پی در پی، ایجاد مزاحمت ها و بزه کاری های اجتماعی را به دنبال دارد که شهروندان چناران بعد از غروب افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند.

تاریکی معابر تنها به محلات حاشیه نشین چناران ختم نمی شود بلکه مناطق بالا شهر و برخی از نقاط بولوار طالقانی نیز از تاریکی معابر آن رنج می برد و زندگی به شکل سنتی تنها تا غروب آفتاب تداوم دارد زیرا بعد از آن امکان تردد امن در ان کوی و برزن وجود ندارد.

هر چند که وعده روشنایی معابر سطح چناران به طور مکرر توسط مسئولان چناران در جلسات مختلف تذکر داده شده است؛ اما همچنان برخی از محلات شهر در تاریکی به سر می برند و با وجود ظلمات هنگام شب در صدر وقوع جرائم به سر می برند.

بدین منظور کانال ندای چناران ضمن درخواست های مکرر شهروندان محترم،پیگیر این مشکل و مطالبه مردمی شد و یکی از شهروندان محترم ضمن گفتگو با خبرنگار ندای چناران کفت: نور به عنوان سیمای شهری در هویت بخشی و زیبا سازی شهرها نقش بسیار مهمی دارد به طوری که زندگی بدون داشتن نور امکان پذیر نیست.

این شهروند تصریح کرد: در برخی از محلات چناران واقعا روشنایی معابر بقدری کم است که همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی زیادی برای شهروندان محترم شده است.

این شهروند که ساکن خیابان طالقانی ۳ میباشد افزود: چندین بار در خصوص تاریکی معابر این محله به اداره برق مراجعه کردیم و با جود اینکه در این محله چندین اداره دولتی واقع شده است ولی متاسفانه هیچ اقدامی در خصوص روشنایی معابر این منطقه صورت نگرفته است.

این شهروند با بیان اینکه بروز تصادفات و ایجاد مزاحمت ها و بزه کاری های اجتماعی بزگترین آسیب تاریکی معابر است، خاطر نشان کرد: امید است که مسئولان وعده روشنایی محلات را از مرحله حرف به عمل تبدیل کنند و فکری اساسی برای تاریکی محلان همراه با اقدام داشته باشند.

🔸شایان ذکر است شهر چناران با وجود اینکه دارای پتانسیل و سرمایه های فراوانی بوده اما همچنان از ضعف زیر ساخت ها و روشنایی معابر رنج می برد و انتظار میرود از ریاست محترم اداره برق که همیشه یار و یاور شهروندان محترم در پیگیری مشکلات تاریکی معابر سطح شهر میباشند با همتی والا برای آبادانی هرچه بیشتر شهر اقدام نمایند..

🖋گزارش: حامد طیبی مقدم