وزارت نیرو برنامه های متنوعی برای آبادانی کشور دارد
وزارت نیرو برنامه های متنوعی برای آبادانی کشور دارد

ندای چناران،وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو برنامه های وسیع و متنوعی برای رونق و آبادانی کشور دارد و هرچه اختیارات برای مدیریت آب و انرژی نیز لازم باشد تفویض کرده و در عین حال نظارت خواهیم داشت.

به گزارش ندای چناران،رضا اردکانیان در جلسه شورای آب خراسان رضوی در مشهد افزود: امیدواریم پیشرفت طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و همچنین طرح همیاران آب تا پایان دولت دوازدهم در یک وضعیت برگشت ناپذیر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه طرح انتقال آب از دریای عمان به اندازه کافی توجیه دارد اظهار داشت: وزارت نیرو و دولت تمام قد از طرح همیاران آب پشتیبانی و حمایت می کند و هر کاری در این ارتباط لازم باشد انجام خواهیم داد.

وی گفت: این طرح هم فرمانده می خواهد و هم یک تیم مدیریتی که متشکل از افرادی باشد که به کمتر از به ثمر رسیدن چنین طرحی در دوره مدیریت خود رضایت ندهند.

وزیر نیرو افزود: طرح همیاران آب ضروری و پیچیده است و پیش نیازهای آن بیشتر از طرح انتقال آب از دریای عمان است اگر این طرح اجرا نشود، مشکلات بیشتر شده و طرح پیچیده تر خواهد شد.

وی اظهار داشت: پایدار کردن آینده کشور اصلی ترین وظیفه ماست. وقتی آینده پایدار را هدف گذاری کنیم، حال و امروزه نیز مدیریت خواهد شد و اگر به عنوان مدیران ملی و استانی نسبت به این موضوع کم توجه باشیم این کار به معنی فروختن آینده و خیانت به کشور است.

وی گفت: اصلی ترین چالش در مدیریت کشور، دیوانسالاری فربه، تمرکز گرایی و بخشی نگری است که خطر آنها از دشمن خارجی نیز بیشتر است و اگر چاره اندیشی نکنیم ما را از پا در می‌آورد.

اردکانیان افزود: برای بخشی نگری چاره وجود دارد و آن طرح آمایش سرزمینی است که طبق قول های داده شده ویرایش نهایی آن تابستان امسال روی میز می آید و برای تمرکز زدایی نیز باید مدیریت توسعه یافته داشته باشیم.

وی اظهار داشت: امروزه با تغییرات اقلیمی مواجه هستیم که در این راستا به زودی میزبان یک اجلاس بین المللی خواهیم بود تا آخرین دستاوردهای تغییر اقلیم را مورد بررسی قرار دهیم.

* کاهش کسری مخازن با طرح همیاران آب

استاندار خراسان رضوی هم در این جلسه گفت: کسری مخازن آب این استان یک میلیارد و ۸۲ میلیون متر مکعب و برداشت آب نیز پنج میلیارد و ۳۱۷ میلیون متر مکعب است که با برنامه ریزی های انجام شده برداشت آب به چهار میلیارد و ۱۹۰ میلیون متر مکعب و کسری آب به ۲۵۶ میلیون متر مکعب کاهش خواهد یافت.

علیرضا رزم حسینی افزود: طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی هم بسیار مهم است که امنیت مرزهای شرقی کشور را با جلوگیری از تخلیه شهرها و روستاها، تامین آب شرب و آب مورد نیاز صنایع، ایجاد ۲۰۰ هزار فرصت شغلی و تثبیت مالکیت و سهم برداشت آب، تثبیت می کند.

وی با بیان اینکه سپرده های بانکی مردم این استان ۹۰ هزار میلیارد تومان است اظهار داشت: ۴۸ درصد این منابع به خارج از کشور و استان می رود که باید آن را به داخل استان بیاوریم و مردم در همین استان سرمایه گذاری کنند.

وی گفت: خراسان رضوی از نظر سپرده رتبه جهارم کشور و از نظر نسبت تسهیلات به سپرده ها رتبه بیست و پنجم، از نظر فضای کسب و کار رتبه هجدهم و از نظر سلامت اداری هم رتبه بیست و هشتم را دارد.

  • نویسنده : رضا عزیزی
  • منبع خبر : ایرنا