مقاومت وایستادگی در برابر دشمنان رمز پیروزی ملت ایران
مقاومت وایستادگی در برابر دشمنان رمز پیروزی ملت ایران

امام جمعه چناران گفت: در نتیجه گفتمان مقاومت در چهار دهه گذشته، آمریكا نه تنها موفق به مقابله با این گفتمان نشده است بلكه بنابر اعلام مقام معظم رهبرى دوران افول آمریكا نیز شروع شده است و مقاومت وایستادگی در برابر دشمنان رمز پیروزی ملت ایران است.

به گزارش ندای چناران، خطیب جمعه چناران با اشاره به سخنان رهبرمعظم انقلاب در سالگرد ارتحال ایشان گفت: به ‏صورت كلى دكترین مقاومت امام خمینى (ره) براساس شاخصه‏ هاى مهمى بود كه مى ‏توان به مولفه‏ هایى همچون درك درست از شرایط منطقه‏ ای، دوربودن از هرگونه سطحى ‏نگرى و برداشت‏ هاى نادرست از دین اسلام، تبیین اسلام واقعى و سیاسى با شیوه عملى مبارزه، دشمن‏ شناسى، فعال كردن ظرفیت‏هاى جهانى امت اسلامى، ارزیابى درست از تحولات آینده، دورى از عافیت‏ طلبى سیاسى، كنار زدن ادبیات تسلیم اشاره كرد.

حجت الاسلام تاجی افزود: گفتمانى كه امام خمینى(ره) در سال ۵۷ در جهان ایجاد كرد باعث شده است تا بسیارى از مناسبات حاكم بر جهان دچار تغییر شود. نقطه كانونى دكترین امام خمینى(ره) مقابله با استكبارو به عبارتى مقابله با آمریكا به ‏عنوان شیطان بزرگ است. در نتیجه گفتمان مقاومت در چهار دهه گذشته، آمریكا نه تنها موفق به مقابله با این گفتمان نشده است بلكه بنابر اعلام مقام معظم رهبرى دوران افول آمریكا نیز شروع شده است.

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: در شرایط كنونى ایران به‏ عنوان كانون دكترین مقاومت، برترین قدرت نظامى درغرب آسیا به شمار مى ‏رود و ایران چهارمین قدرت بزرگ دنیا از نظر موشكى پس از آمریكا، روسیه و چین است. علاوه بر این در حوزه‏ هاى علمى و دانشگاهى نیز ایران در ردیف كشورهاى برتر جهان قرار دارد. گروه‏هاى مقاومت نیز در منطقه به‏ عنوان گروه‏هاى موفق و تأثیرگذار مطرح هستند.

وی ضمن اشاره گذاری روز قدس به دستور امام خمینی(ره) تصریح کرد: ابتكار امام خمینى(ره) در نامگذارى آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهانى قدس باعث آغاز فصل جدیدى از حیات فلسطین شده كه امروزه در ۱۲۰ كشور جهان مراسم حمایت از فلسطین در روز قدس برگزار مى ‏شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی چناران بیان کرد: مقاومت به‏ عنوان كلیدى ‏ترین جزء از انقلاب اسلامى در چهار دهه گذشته به شمار مى ‏رود. اهمیت این مسأله به‏ حدى بوده كه دشمنان و به ‏ویژه آمریكا و اسرائیل براى ناكارآمد بودن مفهوم مقاومت به روش‏هاى مختلفى متوسل شده‏ اند و با وضع تحریم ‏هاى گسترده سعى دربى ‏فایده نشان دادن مدل مقاومت داشته ‏اند.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به دستاوردهای گفتمان مقاومت در سطح منطقه افزود: نگاهى به وضع كنونى منطقه به ‏خوبى موید این امر است كه كشورهایى كه مقاومت در برابر نظام ناعادلانه حاكم برعرصه بین ‏الملل و مقابله با نظام استكبار را در پیش گرفته ‏اند توانسته ‏اند از ظرفیت‏هاى داخلى خود در جهت ارتقاى نفوذ منطقه‏ اى و جهانى به‏ خوبى استفاده كنند و در مقابل سازشكاران و كشورهایى كه در مقابل این نظام و آمریكا به‏ عنوان قدرت حاكم بر این نظام بین‏المللى مشى سازش و تسلیم را اختیار كرده‏ اند نه تنها نتوانسته‏ اند به پیشرفت‏هاى داخلى برسند كه اقتدارو استقلال خود را نیز از دست داده‏ اند.

تاجی اظهار داشت: در چهار دهه گذشته هر زمان كه ایران با مقاومت در برابر زیاده ‏خواهى‏ هاى دشمن رفتار كرده است، نتیجه در راستاى منافع ملى رقم خورده است. اما هر زمان بنابر اصرار برخى گروه‏هاى سیاسى، ایران با نرمش‏هایى در برابر آمریكا مواجه شده خسارت‏هایى به كشور وارد شده است.

امام جمعه چناران در ادامه گفت: تجربه‏ هاى زیادى در منطقه پیش‏ روى ماست كه مى ‏توانیم به هزینه سازش كه بیشتر از هزینه‏ هاى مقاومت است، پى ببریم؛ سازش «یاسر عرفات» رئیس جنبش آزادى بخش فلسطین با رژیم صهیونیستى در سال ۱۹۸۸، سازش محمدرضا پهلوى با آمریكا و كشورهاى غربى، سازش عربستان با غرب و سرنوشت مصر تنها چند نمونه است كه نشان دهنده این است كه سازش به‏ معناى تسلیم شدن مطلق است.

وی بیان کرد: اتخاذ استراتژى و گفتمان مقاومت باعث به ‏وجود آمدن زمینه براى ایجاد بازدارندگى در بخش‏هاى مختلف است. امروزه ایران به اعتراف كشورهاى غربى بزرگترین نیروى نظامى جهان اسلام و یكى از چند قدرت برتر نظامى در عرصه موشكى در سطح جهان است.

امام جمعه چناران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگزاران و مسئولین نظام با ایشان گفت: تکیه رهبرمعظم انقلاب اسلامی بر وحدت امت اسلامی و پرهیز دادن ملت‏ها و مسئولان کشورهای اسلامی حاکی از نگاه کلان و راهبردی و آینده ‏نگرانه ایشان در هدایت و راهبری جهان اسلام در مقابله با توطئه‏ های صهیونیسم جهانی است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی چناران بیان کرد:احیا و برجسته‏ سازی کلیدواژه “امت اسلامی” و تامل در اطراف آن و نیز اقدامات برای تحقق این مهم، نسخه علاج دردهای مزمن امروز مسلمانان است. تلاش رنگارنگ و پیچیده ی دشمن نیز برای ایجاد تفرقه و درگیری و مشغول ‏سازی ملت‏های اسلامی، برای نجات رژیم روبه زوال صهیونیستی است. اجلاس مکه در روزهای اخیر و نیز برگزاری اجلاس بحرین، از جمله تلاش‏های مذبوحانه دشمن برای نگاه داشتن طرح از پیش شکست‏ خورده ی معامله قرن است.

وی با اشاره به عقب نشینى كاخ سفید و ضرورت هوشیارى نسبت به عملیات فریب دشمن‏ گفت: درخواست آمریكا براى مذاكره «بدون هیچ پیش ‏شرط» با ایران وفرستادن میانجى‏ هاى متعدد، در عین اذعان به اقتدار وثبات ایران و پذیرش شكست راهبردهاى گذشته كاخ سفید در تسلیم ایران، مى ‏تواند بخشى از عملیات فریب دشمن براى اثر گذارى بر فضاى داخلى ودامن زدن به دوقطبى مذاكره و نفى مذاكره باشد.

خطیب جمعه چناران از ناتوانی امریکا در برابر مقاومت ملت ایران افزود: مواضع وبیانات صریح مقام معظم رهبرى در برابر تشدید فشارها وتحریم ‏هاى دشمن كه تجلى عملى آن‏ را مى‏ توان در ایستادگى ومقاومت مردم ایران ونیروهاى جبهه مقاومت دید، عملا دشمنان را در تشدید تحریم‏ها واثرگذارى تهدیدات براى تسلیم ونشاندن ایران پاى میز مذاكره ناكام گذاشته وموقعیت ایران را در منطقه و جهان ارتقاء داده است.

تاجی در ادامه گفت: واكنش‏ هاى فعالانه نظام اسلامى در برابر فشار دشمنان نظیر مصوبه اخیر شوراى عالى امنیت ملى وتأكید بر بهره‏ گیرى از اهرم‏ هاى دیگر فشار در صورت لزوم كه حتى مى ‏تواند گزینه نظامى را هم شامل شود، محاسبات دشمنان منطقه ‏اى و دیگر قدرت‏هاى جهانى را برهم زده و تلاش آن‏ها براى میانجیگرى، ناشى از افزایش روزافزون اقتدار ونفوذ ایران است و خلأ استراتژیك آمریكا در مواجه با ایران كه از یك سو مدعى حمایت از مردم ایران در برابر نظام شده واز سوى دیگر، ۸۰ میلیون ایرانى را تروریست قلمداد مى‏ كند،، نشان دهنده دست خالى دشمن در ادامه فشارها و تحریم ‏ها علیه ملت ایران است.

امام جمعه چناران تاکید کرد: تمسك ترامپ به رؤساى كشورهاى مختلف براى میانجیگرى میان ایران وآمریكا براى گشودن باب مذاكره (ژاپن، عمان، عراق، آلمان، سوئیس، پاكستان و…)، به نیاز حیاتى كاخ سفید به رسیدن به یك پیروزى در مواجهه با ایران باز مى ‏گردد تا با القاى تسلیم ایران، آن ‏را براى پرونده‏ هاى متعددى كه در منطقه گشوده و در پیشبرد آن ناكام مانده است، استفاده كند.

وی بیان کرد: مواضع یك هفته اخیر ترامپ كه با تهدید موجودیت نظام اسلامى در قالب تهدید نظامى آغاز وسپس همگى مردم ایران را تروریست خطاب كرد و اكنون با این مواضع، دم از مذاكره مى ‏زند، در عین برهم ریختگى وعدم تعادل نظام گفتمانى كاخ سفید، هوشیارى بیش از پیش دستگاه دیپلماسى ما را ضرورى مى ‏نماید.

خطیب جمعه چناران خاطر نشان کرد: اینكه ایران پس از مذاكره با آمریكا مى‏ تواند به یك كشور بزرگ تبدیل شود نیز بخشى از سناریوى فریب كاخ سفید است، چراكه ایران در شرایط كنونى و به رغم فشارها و تحریم‏ ها، با اتكا به ظرفیت‏ هاى داخلى به قدرتمندترین كشور منطقه تبدیل و با محوریت جبهه مقاومت، اثرگذارترین نقش را در روند تحولات بین ‏المللى در طول تاریخ یافته است. مذاكره با آمریكا تنها مى‏ تواند به كاهش این ظرفیت‏ها بینجامد چراكه پیش نیاز مذاكره كاخ سفید، تعطیلى تمامى نقاط قوت نظام اسلامى است.

وی با اشاره به برگزارى نشست‏هاى مكه همزمان با روز جهانی قدس گفت: برگزارى نشست‏هاى مكه همزمان با روز جهانی قدس را مى‏ توان تلاشى با هدف تأثیرگذارى بر این روز نیز دانست كه البته در عمل ناكام شد و در ۱۲۰ كشور جهان مردم معامله قرن را محكوم كردند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی چناران در ادامه گفت: ملك سلمان پادشاه عربستان دراجلاس سران عرب در شهر مكه هنگام قرائت متنى كه براى او نوشته شده بود واژه «القمه الطارئه» “نشست فوق‏العاده” را به‏ اشتباه «القمهْ الطارقهْ» نشست مصیبت و بدبختى» تلفظ كرد كه این مسأله دست مایه بسیارى از شبكه‏ ها و سایت‏هاى مجازى شد. این گاف پادشاه عربستان، در حقیقت اعتراف ناخواسته به یك واقعیت بود. وضعیت آمریكا و گاو شیرده ترامپ در منطقه چیزى جز بدبختى و مصیبت نیست و انتظار عربستان براى اتخاذ یك موضع واحد عربى در نشست مكه و با هدف متهم‏ سازى و محكوم كردن سیاست‏هاى ایران، در پایین‏ ترین سطح نیزمحقق نشد.

وی با اشاره به اقدامى مضحك كشورهاى عربى براى گفتگو با ایران و گذاشتن پیش شرط گفت: كشورهاى عربى در حالى براى شروع گفتگو با ایران پیش شرط تعیین كرده ‏اند كه همه این كشورها در قالب یك ائتلاف، نتوانسته‏ اند فقیرترین كشور عربى یعنى یمن را شكست دهند.

تاجی ضمن انتقاد از کشورهای عربی در خصوص پی شرط برای مذاکره با ایران افزود: پیش‏ شرط گذاشتن كشورهاى عربى براى ایران نشان دهنده وابستگى بیش از حد این كشورها به آمریكا است. چراكه دقیقا این شیوخ مرتجع، همان اقدام ترامپ در دادن شماره تلفن جهت مذاكره را تقلید كرده ‏اند. گویى این كشورها به موجوداتى تبدیل شده ‏اند كه تنها هنرشان تقلید كردن از آمریكا است.

امام جمعه چناران ضمن تحقیر کشور عربستان از سوی دولت آمریکا افزود : ترامپ بارها به بهانه‏ هاى مختلف، كشورهاى عربى را تحقیر كرده و عربستان را به‏ عنوان گاو شیرده معرفى كرده است. دونالد ترامپ در توهینى آشكار اعلام كرد كه عربستان براى ما گاوى شیرده است كه هر وقت بخواهیم از آن طلا و دلار مى ‏دوشیم و هر وقت شیرش تمام شد آن‏را سر مى ‏بریم.

خطیب جمعه چناران در ادامه خاطر نشان شد: پیش شرط گذاشتن كشورهاى عربى براى ایران را نباید چندان جدى گرفت و بیشتر از سر انفعال و بن بست راهبردى است تا اینكه اقدامى كنشگرانه تلقى شود. شاید عربستان و امارات بهتر باشد به ‏دنبال رهایى خود از جنگ یمن و چاره اندیشى براى مقابله با پهپادهاى یمنى باشند كه بدون هیچ مانعى مواضع این دو كشور را هدف قرار مى ‏دهند.

وی در همین راستا و با اشاره به اتمام حجت رهبرحزب ‏الله لبنان با دشمنان ایران‏ گفت: سخنان سید حسن نصرالله را مى ‏توان هشدار به آمریكا، سعودى و همه دنباله ‏هاى آن‏ها پس از رجزخوانى روزهاى اخیر آن‏ها در باره ایران دانست. دبیر كل حزب ‏الله لبنان در سخنانى، به‏ صراحت به حمایت از جمهورى اسلامى برخاستند و گفتند: «عربستان سعودى براى بقا و قدرت خود، به آمریكا، غرب و سرویس‏هاى اطلاعاتى آن‏ها متكى است و این یك حقیقت است. ولى ایران، دولت قدرتمند واقعى است.»

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان تصریح کرد: دولت ترامپ و سرویس‏هاى اطلاعاتى او به‏ خوبى مى ‏دانند كه در صورت جنگ با ایران، این جنگ محدود به مرزهاى ایران نخواهد بود و همه منطقه درگیر آتش خواهند شد و همه منافع و نیروهاى آمریكا در منطقه از بین خواهد رفت و مواضع نصرالله بیانگراین حقیقت است كه آمریكا در صورت هر اقدامى علیه جمهورى اسلامى با واكنشى گسترده از طرف ایران و متحدانش مواجه خواهد شد و حزب ‏الله در راس این پاسخگویى است كه منافع آمریكا و رژیم صهیونیستى را به خطر خواهد انداخت.

وی با اشاره به ابعاد پروژه دانشگاه استنفورد موسوم به ایران۲۰۴۰ گفت: هر چند گزارش دانشگاه استنفورد آمریکا در مورد ایران به ‏عنوان یك كار علمى معرفى شده، اما بررسى آن نشان دهنده این است كه این گزارش یك پروژه، با هدف زیر سؤال بردن پیشرفت‏هاى علمى كشور است. نكته قابل‏ تامل درباره گزارش‏هاى منتشرشده از گزارش «ایران ۲۰۴۰» در سایت دانشگاه استنفورد این است كه برخى از این گزارش‏ها بعضا از سوى بعضى دستگاه‏هاى تصمیم‏ گیر كشور منتشر شده و در حقیقت جزء راهبردهاى كلان ملى تعیین شده است.

امام جمعه چناران گفت: سازمان برنامه و بودجه و صندوق بازنشستگى كشور عینا پژوهش‏هاى صورت‏ گرفته از سوى این دانشگاه را در قالب «برنامه ملى سازگارى با كم‏ آبى در ایران» و «چشم‏انداز اقتصادى ایران در سال ۲۰۴۰» منتشر كرده ‏اند و مسأله قابل‏ تاسف اینكه این برنامه‏ ها به‏ عنوان اقتصاد مقاومتى هم تلقى شده ‏اند! در واقع در شرایط كنونى خطر بزرگ این است كه نهادهاى ایران در حالى تحقیقات یك دانشگاه خارجى را به‏ عنوان راهبرد كلان خود اعلام كرده ‏اند كه به نظر مى‏ رسد پاى نهادهاى جاسوسى آمریكا با هدف متوقف كردن پیشرفت علمى كشور درمیان باشد.

تاجی در ادامه خاطر نشان شد: در واقع پس از عَلم كردن طرح آموزشى سند ۲۰۳۰، اكنون نوبت به پروژه ۲۰۴۰ رسیده است. این جریان ‏سازى‏هاى علمى علیه ایران بیشتر در راستاى ترویج یأس و ناامیدى و شكستن روحیه علمى دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان جوان كشور است. در حقیقت دشمن به‏ وسیله این پروژه مى ‏خواهد اعلام كند دستاوردهاى عظیم و افتخارآمیز مردم و دانشگاههاى ما وجود خارجى ندارد و همچنین با این اقدام، یأس و ناامیدى را رواج دهد.

وی با اشاره به درس‏هاى آموزنده ‏ى حادثه‏ شب قدر كازرون و شهادت امام جمعه شهید این شهرستان انقلابى شهید خرسند گفت: این واقعه نشان داد، روحانیت انقلابى، به ‏خصوص ائمه محترم جمعه، سربازان و افسران صف مقدم حوادث ‏اند و در متن زندگى مردم حضور داشته و شریك غم و شادى آنان هستند. هم ایشانند كه اكثریت قریب به تمامشان، با تحمل شرایط سخت زندگى در شرایط كنونى مانند عموم مردم زیست مى ‏كنند و فاصله‏ اى بین مردم و خودشان نمى‏ گذارند. شهید خرسند از نمونه‏ه اى بارز این قشر گمنام و خدمتگزار بود كه مانند وى در بین روحانیت انقلابى، فراوانند.

خطیب جمعه چناران گفت: وداع با شكوه مردم كازرون در شب جمعه گذشته وپس از دعاى كمیل، و تشییع جنازه‏ بى‏نظیر شهید لیله القدرى، به اذعان اهالى كازرون، تنها با مراسم روز عاشوراى این شهر قابل مقایسه بود. در روز تشییع شهید گویا عزادارى روزعاشورا در كازرون دوباره تكرار مى ‏شد، مسیر نسبتا طولانى تشییع پیكر مطهر شهید مملو از جمعیتى بود كه از كوى برزن مى‏ جوشیدند و عزادارى مى‏ كردند و عاشقانه خادم مخلص خود را بدرقه مى كردند.

تاجی ضمن اشاره به حضور پرشور مردم کازرون در مراسم تشییع جنازه امام جمعه این شهرستان گفت: در حضور همه‏ ى اقشار و اصناف، از همه طیف ‏هاى فكرى و سیاسى و اجتماعى، نشان از محبوبیت والاى یك روحانى خدمتگزار و انقلابى داشت كه مشى و سلوك مهربانانه‏ ى او، باعث جذب دل‏ها به سویش شده بود، اظهارات اقشار متنوع مردم در باره‏ ى شخصیت شهید، نشانه‏ ى عمق این ارتباط است.

امام جمعه چناران در پایان گفت: روحانیت انقلابى و نهاد امامت جمعه، كه معطر به عطر خدمت و جهاد و شهادت و مفتخر به طلایه دارى شهداى محراب است، خداى بزرگ را بر تداوم این افتخار شكر گزار است و آرزومند است پاداش خدمت خود را در پایان عمر، مانند شهید عزیز مان، شهید خرسند با شهادتى افتخارآمیز دریافت كند.