جولان قاتل آبی در روزهای گرم
جولان قاتل آبی در روزهای گرم

عاقبت تن سپردن به وسوسه آبتنی در استخرهای کشاورزی تحت عنوان "ژئو ممبران " شاید مرگ دردناک شناگر باشد.

به گزارش ندای چناران، هر از چند گاهی خبر غرق شدن افرادی که برای شنا به استخرهای ذخیره آب کشاورزی رفته اند، رسانه ای می شود.

بررسی آماری حوادث غرق شدگی در استخرهای موسوم به ژئو ممبران در سطح کشور نشان می دهد که در این حوادث، بیشتر کسانی که جان خود را در استخرهای ذخیره آب کشاورزی از دست می‌دهند کودکان و نوجوانان هستند که به دلیل شنا در این استخرها غرق می‌شوند، با این حال به نظر می‌رسد بیشتر این استخرها ایمن‌سازی نشده‌اند که این‌چنین جان انسان‌ها را می‌گیرند.در سطح شهرستان چناران هر از گاهی خبر غرق شدن افرادی که برای شنا به استخرهای ذخیره آب کشاورزی رفته‌اند رسانه‌ای شده است.

آخرین خبر نیز مربوط به غرق شدن سه نفر در یکی از استخرهای کشاورزی شهرستان چناران بود که با بازخوردهای زیادی در فضای مجازی همراه بود.

سال گذشته خبر غرق شدن سه نفر در یکی از استخرهای ذخیره آب کشاورزی شهرستان چناران با بازخوردهای زیادی در فضای مجازی همراه بود. در روستای ماسی ماسکانلو در ۱۰ کیلومتری چناران، کودکی ۱۲ ساله برای گرفتن ماهی به استخر آب کشاورزی نزدیک می شود که کنترل خود را از دست می دهد و به داخل آب سقوط می‌کند، پس از آن و با هدف نجات این کودک، پسرخاله وی که ۱۴ سال داشته است نیز به داخل آب‌ می رود که او هم غرق می‌شود، در این ماجرا نفر سوم که جان خود را از دست می‌دهد مادر یکی از نوجوانان است، که برای نجات جان آنان خود را به داخل آب می اندازد که به علت آشنا نبودن با مهارت شنا او هم قربانی می‌شود

استخرهای کشاورزی هر چند برای ذخیره سازی آب ساخته می شوند،اما در برخی مواقع حادثه می آفرینند و جان برخی افراد را که برای شنا و ماهیگیری به آن جا می روند، می گیرند.

در این حوادث، بیشتر کسانی که جان خود را در استخرهای کشاورزی از دست می دهند، کودکان و نوجوانان هستند که یا به خاطر شنا یا به دلایل مختلف در این نوع استخرها غرق می شوند. اما نکته قابل تامل این جاست که بیشتر این استخرها ایمن سازی نشده اند و باعث بروز حادثه می شوند.

به تازگی برخی افراد در استخرهای کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفت آب از مواد نانویی به نام “ژئو ممبران ” استفاده می کنند که اگر فردی در این استخرها بیفتد، هیچ راهی جز تن دادن به مرگ ندارد . زیرا هرقدر هم شناگر خوبی باشد، تنها راه موجود برای خروج از این استخر این است که یک نفر از بیرون استخر طناب بیندازد و فرد را بیرون بکشد. نکته تاسف بار این جاست که حتی یک طناب هم برای خارج شدن افرادی که در این مخمصه گرفتار می شوند تعبیه نمی شود . علاوه بر انسان ها، حیوانات زیادی که برای خوردن آب کنار این استخرها می روند هم غرق می شوند.

یکی از شهروندان گلایه هایی را درباره نبود نظارت بر استاندارد سازی استخرهای کشاورزی مطرح می کند و می گوید : “نمی دانم کدام سازمان مسئول رسیدگی به استاندارد سازی این استخرهای کشاورزی است . زیرا اطراف این استخرها نه حصار کشی می شود و نه شرایطی در آن ها فراهم می شود تا اگر فردی در استخری سقوط کرد، بتواند خودش را از این محیط بیرون بکشد.”

ایجاد استانداردهای حفاظتی

یکی از سازمان هایی که به موضوع استانداردسازی و ساخت استخرهای ذخیره آب کشاورزی نظارت می کند ، سازمان جهاد کشاورزی است .

برای پیگیری در خصوص چگونگی صدور مجوز ساخت این استخرها با یکی از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی چناران تماس می گیریم .

نامبرده که خواست اسمش در این گفتگو بازگو نشود در ابتدا ضمن ارائه توضیحاتی در زمینه استخرهای ذخیره آب کشاورزی و نظارت های سازمان کشاورزی بر روند ایجاد این استخرها و همچنین ایمن سازی آن ها توسط مالکان استخر ها ،می گوید: از گذشته های دور تا امروز استخرهای ذخیره آب کشاورزی در نقاط مختلف کشور ساخته شده و همواره در برخی سال ها شاهد حوادثی از قبیل غرق شدن افراد در این استخر ها بوده ایم . ولی این مسئله به آن معنا نیست که ما نظارتی بر این حوزه نداشته ایم . بلکه اتفاقا به منظور حفظ جان انسان ها و همچنین توجه ویژه به محیط زیست و برای جلوگیری از غرق شدن برخی حیوانات که برای نوشیدن آب به سمت این استخرها می آیند ،یک طرح حفاظتی را ارائه داده ایم .

وی با اشاره به فنس کشی و نصب تابلوهای هشداردهنده در اطراف استخر های کشاورزی می گوید: طبق طرح حفاظتی در ساخت هر استخر، فنس کشی ،نصب تابلوهای هشداردهنده در هر چهار سمت ،ایجاد جان پناه در کناره و نصب نردبان های شناور دایم در استخر بخشی از اقدامات قابل توجه است .

💥استخرهای بدون حفاظ مورد تایید نیستند

این کارشناس در ادامه سخنان خود درباره نظارت بر احداث این نوع استخرها ، می افزاید: هیچ استخر ذخیره آب کشاورزی، بدون ساخت تجهیزات حفاظتی تاییدیه نهایی دریافت نمی کند. همچنین بانک ها نیز به دلیل حساسیت موضوع برای پرداخت تسهیلات دقت زیادی دارند . بنابراین برای پرداخت تسهیلات به صورت کامل، نصب تجهیزات حفاظتی یکی از مهم ترین ملاک هاست و اگر این امکانات حفاظتی در نظر گرفته نشود، بانک ها از پرداخت اقساط نهایی به این افراد خودداری می کنند.

وی تصریح می کند: ما قطعا اعلام می کنیم تا زمانی که استانداردسازی لازم در این زمینه انجام نشود به هیچ عنوان اجازه آبگیری این استخر ها صادر نمی شود . ما برای نظارت دقیق تر بر این کار ،ناظران مقیمی در سطح شهرستان داریم که دائم در حال تهیه گزارش از وضعیت ساخت این استخر ها هستند.

💥برخی مالکان متخلف

کارشناس جهاد کشاورزی چناران به ساخت استخرهای ذخیره آب کشاورزی به صورت غیر مجاز در سطح شهرستان اشاره می کند و می گوید: بعضی افراد در برخی از نقاط شهرستان بدون رعایت هیچ گونه استانداردی اقدام به ساخت استخر ذخیره آب کشاورزی می کنند و در نتیجه هیچ اقدام حفاظتی نیز انجام نمی دهند.

وی با اشاره به این که مالکان استخرها در صورت غرق شدن افراد مقصر محسوب می شوند ، می گوید :بنابراین خطاب به آن ها باید گفت که چنان چه فرد یا افرادی بدون ایجاد سیستم های حفاظتی استخری را آبگیری کنند و فرد یا فرادی بدون ایجاد سیستم های حفاظتی استخری را آبگیری کنند و فرد یا افرادی در این استخرها غرق شوند، مالکان این استخرها در این موضوع مقصر محسوب می شوند .

کارشناس جهاد کشاورزی چناران با بیان این که درباره استخر های بتنی و “ژئوممبران” هیچ فرقی برای رعایت استانداردهای حفاظتی قائل نیستیم ، می افزاید : هر استخر کشاورزی دارای بیش از یک و نیم متر عمق باید این قانون را رعایت کند . درباره استخر های بتنی و “ژئوممبران” هیچ فرقی برای رعایت استانداردهای حفاظتی قائل نیستیم و در تمام انواع استخرها رعایت مسائل حفاظتی توسط مالکان استخر الزامی است.

حالا سوال اینجاست که اگر واقعا برای احداث استخر های بتنی و “ژئوممبران”این همه نظارت توسط مسئولان ذی ربط انجام میشود پس چرا شاهد این همه حوادث تلخ در سطح شهرستان هستیم!!

حوادث ناشی از غرق شدگی دراستخرهای ذخیره آب کشاورزی در شهرستان درحالی افزایش می یابد که هنوز آمار دقیقی از تعداد این استخرها در سطح شهرستان وجود ندارد واز سوی دیگر بیشتر این استخرها فاقد حفاظ ها وتابلوهای هشدار دهنده ایمنی برای جلوگیری از تکرار حوادث منجربه تلفات جانی هستند.

از سوی دیگر هیچ نهاد یا سازمانی به صورت کارشناسی شده و دقیق و ضابطه مند سازوکاری کارشناسی و علمی برای به حداقل رساندن حوادث این گونه استخرها را اجرایی نکرده است و نظارتی بر احداث و کاربری این استخرها وجود ندارد.

گزارش: حامد طیبی مقدم