عشق و محبت و ایثار رمز موفقیت چمران در راه سعادت است
عشق و محبت و ایثار رمز موفقیت چمران در راه سعادت است

ندای چناران،شهید چمران شاهد ماجرای کشته شدن ۳۰۰ شیعه بود، به این ماجرا که نگاه می‌کنیم انسان نگاه جدیدی پیدا می‌کند، اما چمران با تمام این مصائب مانند کوه می‌ایستد او به‌عرفان رسیده و شاید بتوان گفت دست در دست امام زمانش نهاده بود.

به گزارش ندای چناران،سعید عاکف در مراسم بزرگداشت شهید مصطفی چمران در حسینیه هراتی‌ها، گفت: من از طریق شهدا به علامه تهرانی ارادت پیدا کردم، در زندگی شهدایی که به سیر و سلوک رسیدند غیرممکن است ردپایی از علامه تهرانی پیدا نکنیم.

این نویسنده دفاع مقدس افزود: معنوی‌ترین و عارفانه‌ترین شهید دفاع مقدس محمدرضا پرتونیا بود که در ۱۶ سالگی به‌شهادت رسید، اما کاملا عرفان در زندگی او نمود دارد، او مرید آثار علامه بود و در جبهه کتاب معادشناسی برای رزمندگان تدریس می‌کرد.

وی با اشاره به مجاهدت‌های شهید چمران در پاوه و نبرد در کردستان بیان کرد: همیشه برایم جای سوال داشت که با توجه به‌شرایطی که برای شهید چمران در پاوه رقم خورد به‌نظرم باید بخش عظیمی از انقلاب ما در کردستان شکست می‌خورد و به‌نظرم کاری که استکبار کرد این بود که شکست انقلاب اسلامی را از آنجا شروع کند و گسترش دهد، اینکه او شکست نخورد فقط برای این بود که علامه تهرانی یارانش را جمع کردند و به‌دعا مشغول شدند و هیچ چیز جز امداد غیبی به او کمک نکرد.

عاکف خاطرنشان کرد: شخصیتی همچون شهید چمران که اینقدر دچار بحران شده است، می‌توان عرفان و معنویت را به‌راحتی در زندگی او دید.

این نویسنده دفاع مقدس با اشاره به مصائب بسیار شهید چمران در طول زندگی گفت: شهید چمران شاهد ماجرای کشته شدن ۳۰۰ شیعه بود، به این ماجرا که نگاه می‌کنیم انسان نگاه جدیدی پیدا می‌کند، اما چمران با تمام این مصائب مانند کوه می‌ایستد او به‌عرفان رسیده و شاید بتوان گفت دست در دست امام زمانش نهاده بود.

وی افزود: یکی از مصائب شهید چمران این بود که علاوه بر وهابیون و دیگر فرقه‌ها، حتی شیعه‌ها که می‌توان گفت شیعه‌نماها، او را از خود نمی‌دانستند و از خود می‌راندند.

شهید چمران حقوقی برابر با ۱۵ هزار دلار داشت اما یک ریال از دانشگاه حقوق نمی‌گرفت 

در ادامه این مراسم هم‌دانشگاهی شهید چمران در دانشگاه برکلی آمریکا گفت: چمران بعد از اتمام درسش در ایران راهی آمریکا شد و با وجود اینکه شهید کلاس‌های مختلفی می‌رفتند، آن زمان فضایی ایجاد شد که مؤلفه آن جشن‌های ۲۵۰۰ ساله بود و چمران را برای گفتن اینکه ما شاگردان خود را به‌اروپا و آمریکا می‌فرستیم، او برای ادامه تحصیل به آمریکا فرستادند.

عباس سلیمانیه از شیعه شدن یکی از دانشجویان و اساتید همراه شهید چمران خبر داد و اظهار کرد: متاسفانه نظام اطلاع‌رسانی ما در این ۴۰ سال ۴۰۰ سال عقب است و چیزهایی که باید گفته نمی‌شود، از برکت سعی چمران اکنون هستند افرادی در آمریکا که با دنیای مادی قطع رابطه کرده‌اند.

وی افزود: سرعت اظهار اسلام غربی‌ها به‌برکت فعالیت شهید چمران در آمریکا چنان است که خود نظام سلطه به‌شدت ناراحت است.

همرزم شهید چمران با اشاره به تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان غیرایرانی توسط شهید چمران تصریح کرد: انجمن تشکیل شد و تا قبل از انقلاب به‌جایی رسید که منظم‌ترین مکان برای چنین فعالیت‌هایی بود.

سلیمانیه بیان کرد: دکتر چمران حق بر جسم و روحش حاکم بود، یعنی ابعاد مختلفی داشت و وجود وجودی او مرا یاد امام علی(ع) می‌انداخت.

وی با بیان اینکه او استاد مسلم دانشگاه بود، گفت: شهید چمران حقوقی برابر با ۱۵ هزار دلار داشت، اما یک ریال از دانشگاه حقوق نمی‌گرفت بلکه اشکال هنری فلزی، برنزی و پلاستیکی می‌ساخت و می‌فروخت، حتی برای پول بلیط هواپیما در یک مغازه فتوکپی کار می‌کرد.

هم‌دانشگاهی شهید چمران در دانشگاه برکلی آمریکا با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی این شهید خاطرنشان کرد: شهید چمران بچه‌ها را به‌والیبال دعوت می‌کرد، فوتبال بازی می‌کرد، امکان نداشت وقتی کسی به‌زمین می‌خورد او دستش را نگیرد.

سلیمانیه عنوان کرد: چمران به ما گفت هر جا کار بد کردید بگویید ما اسرائیلی هستیم و هرجا کار خوب کردید بگوئید شیعه اثنی عشری هستیم.

عشق و محبت و ایثار رمز موفقیت چمران در راه سعادت است 

استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه مشهد نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: در میان کارهای نیک انسان عالی‌ترین کار این است که جان خود را در راه خدا فدا کند، باید دقت کنیم که شهادت بالاترین مقام است اما این گونه نیست که شهید بالاتر باشد بلکه شهادت یک کار است و مجموعه کارها  باعث به‌سعادت رسیدن فرد می‌شود.

حجت‌الاسلام حسن وکیلی اظهار کرد: شهدا گرچه همه بزرگ هستند اما مراتب شهدا در عالم واقع مرتبط به جهاد اکبر است، افراد به‌همان مقدار که در جهاد اکبر رشد کرده‌اند هنگامی که در جهاد اصغر شهید می‌شوند، مرتبه بالاتری کسب می‌کنند.

وی افزود: شهید چمران از کسانی هستند که در میدان جهاد اصغر تلاش کرد، در جهاد اکبر نیز تلاش کرده بود و به‌درجات معنوی هم رسیده بود و با شهادت سعادت او کامل شد.

این استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه مشهد متذکر شد: انسان باید آرزو کند که با کمال به‌شهادت برسد و اگر هرچه زودتر شهید شود کمتر به‌کسب فیض دست پیدا می‌کند.

وکیلی با اشاره به روایتی یادآور شد: فرمایشی که از علامه رضوانی بیان شده که همسر چمران گفته به‌درجه کمال رسید و بعد شهید شد، این کاملا معنا دارد و این برای من انگیزه شد که اندیشه چمران را بازبینی کنم، بین بزرگان اهل معرفت معروف است که راه خدا دشوار است و اگر کسی را پیدا نکنی که راه را به تو نشان دهد، نمی‌توانی به عرفان برسی، شهید چمران به‌تنهایی این مسیر را طی کردند، راه سلوک به انسان بسته نیست و اگر در آمریکا زندگی کند و به‌بزرگان دسترسی نداشته باشد، اما اگر دلش بسوزد او می‌تواند به سعادت برسد‌.

وی خاطرنشان کرد: انسان هرجا که هست اگر قلبش را به‌خدا نزدیک کند وظیفه را به او یادآوری می‌کند و اگر تکلیف مراقبت از مادر یا پدر باشد و تیراندازی در میدان جنگ تفاوتی ندارد، بلکه باید دل به‌سمت خدا باشد.

این استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه مشهد گفت: عشق و محبت و ایثار رمز موفقیت چمران در راه سعادت است و همه می‌گویند برای رسیدن به‌سعادت همین دو نکته کافی است.

وکیلی با اشاره به ممتاز بودن شهید چمران در دانشگاه و مراتب علمی،؛ بیان کرد: چمران همیشه شاگرد اول کلاس بود و برای فخرفروشی یا جاه‌طلبی نبود بلکه می‌گفت من مسلمانم و باید از همه علم بیشتری داشته باشم تا مبادا دشمن خدا بر من پیروز شود و آن گاه من خاضع‌ترین افراد باشم.

وی تصریح کرد: وصیت‌نامه‌ای خطاب به همسرش دارد که گرچه به اسم وصیت‌نامه است اما از ابتدا تا انتها دعا است و در آن رو به خدا برای همسرش دعا می‌کند.

این استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه مشهد عنوان کرد: همسر اول او پروانه بود و شهید چمران همیشه خود را به‌شمع تشبیه می‌کند و در مصاحبه‌ای می‌گوید من به مانند شمعی برای تو هستم اما همسرش همیشه می‌گفت من آب خواهم شد و خواهم رفت اما چمران می‌گفت من توان آب شدن تو را ندارم و از خدا می‌خواست او را حفظ کند.

وکیلی خاطرنشان کرد: چمران همیشه برای همسر اولش دعا می‌کرد و می‌گفت او به من خیلی کمک می‌کند و من را مانند شمعی می‌داند که در تاریکی نور می‌دهد و می‌خواهد در این نور بماند، اما او باید راه را ادامه دهد و تو او را کمک کن تا راه را پیدا کند و دوست ندارم ببینیم او شکنجه می‌شود و از آتش من بسوزد، راه را بر او بگشا تا پرواز کند تا به بهشت برسد و به قرب تو برسد.

وی افزود: شدت عشق و محبتی که در طول ۱۷ سال با آن سوخته برای من جذاب است او همیشه در حال جان برکفی بود و از جان و مال خود گذشت، او اینگونه بود و خدا او را مدد کرد.

  • نویسنده : رضا عزیزی