شهید بهشتی نماد روحیه جهادى و مدیریت انقلابى بود
شهید بهشتی نماد روحیه جهادى و مدیریت انقلابى بود

امام جمعه چناران باشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی و یاران باوفای امام(ره) گفت: شهید بهشتی نماد روحیه جهادى و مدیریت جهادى و انقلابى بود. مدیریت انقلابى او در هدایت و مدیریت مجلس خبرگان قانون اساسى و نقش ‏بى بدیلش در تصویب اصل ولایت فقیه از صفحات زرین زندگى با بركت اوست.

به گزارش ندای چناران، حجت الاسلام مظفر تاجی در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به حماقت آمریكایى‏ ها در تحریم مقام معظم رهبری و تعدادی از فرماندهان سپاه گفت: به اذعان همه جهانیان، حتى دشمنان انقلاب اسلامى، رهبر معظم انقلاب و نزدیكانش داراى شفاف ‏ترین زندگى بوده كه جز خانه ‏اى ساده و قدیمى و یك حسینیه براى دیدار شیفتگان ولایت كه آنهم متعلق به اموال عمومى است، اموال دیگرى ندارند. ایشان مانند رهبران سایر كشورها نیستند كه به ‏دنبال ثروت اندوزى و داشتن حساب‏هاى خارج از كشور باشد كه تحریم آن حساب‏ها، آورده‏ اى براى تحریم كنندگان داشته باشد. ساده زیستى ایشان براى همگان اثبات شده است لذا ادعاى تحریم ایشان، اقدامى جاهلانه و برگرفته از ذهنى بیمار و به دور از هر منطقى است.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به تحریم وزیر خارجه ایران افزود: در باب تحریم ظریف نیز هر چند مقامات آمریكایى تحریم ایشان را موكول به اواخر همین هفته كرده ‏اند، اما درهر صورت، تحریم ایشان، مغایر با حقوق بین‏ الملل و قوانین جهانى است كه به‏ دنبال تحریم مسؤول دیپلماسى یك كشور هستند. حماقت آمریكایى‏ ها در تحریم وزیر خارجه كشورمان این نكته را روشن مى‏ كند كه ادعاى رویكرد آمریكا به مذاكره، فریب افكار عمومى است. چراكه بر فرض اینكه اگر قرار به مذاكره باشد، باید وزیر خارجه فراهم‏ كننده مقدمات آن باشد و تحریم وزیر خارجه كشورى، یعنى تحریم مذاكره با آن كشور.

وی ادامه داد: آمریكا به رغم تقلاى بسیار نتوانست جهان را به پذیرش ادعاهاى ضد ایرانى متقاعد سازد و در نهایت نیز با رسوایى حمایت جهانى از ایران مواجه شد. نكته مهم آنكه قدرت نمایى آمریكایى ‏ها با عملیات جاسوسى پهپادشان در خاك ایران، با پدافند قاطع سپاه پاسداران و سرنگونى پهپاد آمریكایى به یك رسوایى و شكست سنگین براى آمریكا مبدل شده است.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به مصوبه شوراى عالى امنیت ملى در باب تعلیق گام به گام تعهدات برجامى در چارچوب مقاومت قاطع و نیز اراده ایران در مقابله با تهدیدات نظامى آمریكا نظیر آنچه در سرنگونى پهپاد آمریكایى روى داد، همه این ادعا را با چالش مواجه ساخته است. روندى كه موجب شده تا ترامپ به هذیان گویى و ادعاهاى ساختگى و تحریم‏هایى كه بیشتر به یك جوك شبیه است، روى آورد.

وی با اشاره به سالروز حمله آمریكا به هواپیماى مسافربرى ایران در ۱۲ تیر ماه ۱۳۶۷ به نام روز «افشاى حقوق بشر آمریكایى» به رسوایى تاریخى حقوق بشر آمریكایى‏ اشاره وگفت: جنایت هولناك نظامیان آمریكایى در این روز در هدف قرار دادن هواپیماى مسافربرى ایران در خلیج فارس توسط ناو متجاوز آمریكایى را باید یكى از دردناكترین فجایع انسانى دوران معاصر دانست، چراكه عاملان آن به رغم اعتراف معاون رئیس جمهور وقت آمریكا در حمله عامدانه به هواپیماى مسافربرى، نه تنها توبیخ نشدند، بلكه توسط رئیس جمهور وقت آمریكا مدال شجاعت! گرفتند.

تاجی خاطر نشان کرد: در حمله آمریكا به هواپیماى مسافربرى ایران چند نكته قابل ذكر است: اولا: آمریكایى‏ ها هدف از این اقدام را وادار كردن جمهورى اسلامى ایران به پذیرش صلح و پایان جنگ اعلام كردند و امروز هم اقدامات تحریمى خود را با هدف به تسلیم واداشتن ملت ایران دنبال مى ‏كند.دوما: سكوت حمایت ‏آمیزكشورهاى غربى با جنایت حمله به هواپیماى مسافر برى و دیگر جنایات آمریكا، نشان داد كه ادعاى غربى‏ ها در حمایت از حقوق بشر، صرفاً كاركرد ابزارى داشته است و دنیاى غرب از لفظ آزادى و حقوق بشر براى مقابله با كشورهاى مستقل استفاده مى ‏كند و ازاین طریق تلاش دارد نظام‏ هاى سیاسى غیر همسو با غرب را تحت فشار قرار دهد و سوما: عمق رفتار غیر انسانى و ضد بشرى آمریكا تا آن‏جاست كه حتى در جریان سیل اخیر از انتقال كمك‏ هاى انسان دوستانه مردم در كشورهاى غربى براى سیل زدگان ایران جلوگیرى كردند.چهارما: مردم ایران طى چهل سال گذشته آموخته‏ اند كه این رفتارهاى دو گانه غرب را باید با ایستادگى و مقاومت پاسخ داده و با افشاى جنایات آمریكا و غرب، اقدامات ضد حقوق بشرى این مدعیان دروغین را افشا كنند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان با اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران افزود: اتفاق قابل تامل در سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی این است که این پهپاد جایی سرنگون شد که آمریکا سال ۱۳۶۷ هواپیمای مسافربری ایران را با ۲۹۰ مسافرسرنگون کرد.این در حالی است که آمریکا تا امروز به اقدام نظامیان این کشور در سرنگون کردن این هواپیمای مسافربری اعتراف و حتی بابت آن عذرخواهی هم نکرده است؛ هرچند مجامع بین المللی این اقدام آمریکا را محکوم و آن را جنایتی علیه بشریت دانستند.

خطیب جمعه چناران بیان کرد: این هم مشیت الهی است که آبروی آمریکا جایی بریزد که سه دهه پیش هواپیمای مسافری ایران را سرنگون کرد. این هواپیما ۲۹۰ مسافر داشت که ۶۰ کودک از جمله مسافران آن بودند. آمریکا این هواپیمای مسافربری را در منطقه کوه مبارک در جنوب غرب ایران سرنگون کرد.

وی در همین راستا وبا اشاره به رفتار مقتدرانه وزارت خارجه دراقدام سپاه پاسداران درسرنگونی پهپاد آمریكایى گفت: نوع رفتار مقتدرانه وزارت خارجه با تجاوز پهپاد آمریكایى به ایران مى‏ تواند به ‏عنوان یك الگوى قابل تسرى به سایر حوزه ‏هاى فعالیتى دستگاه دیپلماسى معرفى شود. زمانى كه وزارت خارجه ایران از موضع اقتدار رفتار نكند دشمن نسبت به تداوم فشار سیاسى جرات و جسارت بیشترى پیدا مى ‏كند اما بر عكس، همانگونه كه در حادثه ساقط كردن پهپاد اتفاق افتاد موضع مقتدرانه، باعث عقب‏نشینى دشمن خواهد شد.

امام جمعه چناران با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی و یاران باوفای امام(ره) گفت: هفتم تیرماه، سالروز شهادت شهیدبهشتى و ۷۲ نفر از یاران مخلص امام و انقلاب است. واقعه‏ اى كه به حق عاشوراى انقلاب نام گرفت، با ۷۲ شهیدش و شهید شاخصش كه سیدالشهداى انقلاب اسلامى شد.شهید مظلوم آیت ‏الله سید محمد حسینى بهشتى، از شخصیت ‏هاى تراز اول انقلاب و نظام اسلامى است كه شناخت ابعاد وجودى این شهید مظلوم همچنان نیاز به كند و كاو جستجوگرانه و همه ‏جانبه دارد.

تاجی ضمن اشاره به شخصیت والای شهید بهشتی خاطر نشان کرد: شهید مظلوم بهشتى، از آن دسته انسان‏ها بود كه شخصیتى قله سان داشت و در زمانه خود و بعد از آن شاخص جبهه حق و نشان برجسته انقلابى گرى و روحیه جهادى بود، همان كه امام راحل در باره اش فرمود: بهشتى یك ملت بود براى ملت ما!!

خطیب جمعه چناران در ادامه افزود: وى علیرغم روح بلند و روحیه پدرانه اش، ذره ‏اى از ارزشهاى انقلاب اسلامى كوتاه نمى ‏آمد. از جاده ادب و تقواى كلامى خارج نشد اما اندك لحظه‏ اى ازارزش‏هاى انقلاب در مواجهه با التقاط و تحجر، دست برنداشت و در این ‏راه تهمت ‏ها و دروغ‏ ها و ناسزاها را به جان خرید.

رئیس شورای فرهنگ عمومی چناران در باب دشمن شناسی شهید بهشتی افزود: او دشمن را با همه نشانه‏ ها و روشها و شگردهایش خوب مى ‏شناخت. جاى دوست و دشمن را عوض نمى‏ كرد. به‏ خاطر همین دشمن‏ شناسى بود كه نامهربانى‏ هاى دوستان انقلابى را تحمل مى ‏كرد و همواره نوك پیكان حملاتش دشمن اصلى؛آمریكا بود. فتنه‏ ها ى رنگارنگ موجب نمى ‏شد او دشمن را گم كند جبهه‏ ى خودى را نشانه برود.

وی در همین راستا وبا اشاره به هفته قوه قضائیه گفت: هفته اول تیرماه به مناسبت شهادت معیارعدالت دستگاه قضایى جمهورى اسلامى ایران، شهید مظلوم آیت ‏الله بهشتى، هفته عدالت نامگذارى شده است، اما جا دارد مفهوم «عدالت» فراتر از موضوع دستگاه قضا مورد مداقه قرار گیرد.

امام جمعه چناران تصریح کرد: تحقق عدالت باید به جنبش و خیزشى عمومى و گفتمانى فراگیر در جامعه تبدیل گردد و عدالت خواهان براى مبارزه با فساد و رانت و… بپا خیزند. از سویى دیگر هر جنبش و حركتى در معرض تهدیدات و لغزش‏هایى است كه می ‏تواند به نابودى و انحطاط آن ختم گردد، لذا براى حفظ سلامت و مصونیت آن باید تلاش كرد و از آن مراقبت نمود.

تاجی بیان کرد: عدالت‏خواهى نیز از آفت زدگى مصون نیست و در مسیر انقلابى گرى، پرتگاه هاى خطرناك و نابودكننده ‏اى قرار دارد كه براى عبور از آن باید هوشیار بود. در یك تقسیم ‏بندى مى ‏توان این آفات را به دو بعد اصلى «انحراف» و «ارتجاع» تقسیم‏ بندى نمود كه هر دو در مقابل عدالتخواهى و عدالتخواهان قرار دارند.

وی با اشاره به نشست منامه با موضوع معامله قرن، با اشاره به تلاش ارتجاع عرب براى فروش فلسطین‏ گفت: نشست معامله قرن كه در واقع معادله «صلح اقتصادى یا پول در برابر زمین» است در منامه پایتخت بحرین، این كشورعربى پشت پا زده به آرمان ‏هاى ملت فلسطین، به‏ عنوان گام نخست از طرح معامله قرن در مورد فلسطین در حالى كه تنها چند كشور شاخص عربى در آن شركت داشتند، برگزار شد.

خطیب جمعه چناران در ادامه گفت: براساس اطلاعات اولیه، در این نشست ۲ روزه براى جزئیات سرمایه ‏گذارى ۵۰ میلیاردى در فلسطین، اردن، مصر و لبنان با توجیه بهبود زیرساخت‏ هاى اقتصادى و افزایش رفاه شهروندى در كشورهاى نام برده، وعده هایى داده شد.

تاجی با اشاره به طرح معامله قرن در شرایط کنونی خاطر نشان کرد: معامله قرن تنها اسم رمز یك عملیات گسترده ‏تر براى غرب آسیا به شمار مى ‏رود. رژیم صهیونیستى و آمریكا تنها به ‏دنبال اشغال كامل فلسطین نیستند، بلكه فلسطین تنها یك نقطه شروع براى اجراى دیگر توطئه‏ هاى اشغالگرانه در جهان اسلام به شمار مى ‏رود و در نشست منامه، هیچكدام از گروه‏هاى فلسطینى شركت نكردند. براى نخستین ‏بار تمامى گروه‏ هاى فلسطینى از جنبش فتح گرفته تا حماس بر سر یك مسأله به اتفاق نظر رسیده‏ اند؛ یعنى مخالفت با معامله قرن.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به تحلیل کارشناسان از طرح معامله قرن افزود: كارشناسان بر این باورند كه آمریكا با عنوان فریبنده «رونق اقتصادى در فلسطین» به ‏دنبال آن است تا مخالفت ‏ها با طرح معامله قرن را كنترل كند. اما هدف واقعى این نشست، نابودى رؤیاى مردم فلسطین براى داشتن یك كشور مستقل است، البته بسیارى از تحلیلگران و مقامات سیاسى بر این باورند این ایده، جنینى است كه مرده به دنیا آمده و به همین جهت نشست منامه را پیش از برگزارى آن، نشست شكست خورده دانسته ‏اند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان گفت: مقامات صهیونیستى براى شركت در نشست منامه همراه با بیش از ۳۰ خبرنگار وارد بحرین شده ‏اند تا این مسأله را تبدیل به نقطه عطفى در روند عادى ‏سازى روابط خودشان با ارتجاع عرب كنند.

تاجی ضمن اشاره به اهداف آمریکا از طرح معامله قرن خاطر نشان کرد: طبق این طرح قرار است دولت فلسطینى جدیدى به نام «فلسطین جدید» در اراضى كرانه باخترى و نوار غزه ایجاد شود، اما چیزى به نام كشور فلسطین وجود نخواهد داشت! طبق این طرح، آوارگان فلسطینى كه بیش از ۶ میلیون نفر هستند براى همیشه حق بازگشت به كشور خود را از دست خواهند داد، قدس به اسرائیل واگذار خواهد شد. فلسطین جدید حق داشتن ارتش و سلاح را نخواهد داشت و تنها مى ‏تواند پلیس داخلى داشته باشد. همچنین حماس تمام سلاحش را تحویل مى‏ دهد و این موضوع حتى شامل سلاح فردى و شخصى رهبر حماس نیز مى ‏شود كه باید به مصر تحویل داده شود!

خطیب جمعه چناران با تسلیت شهادت امام صادق(ع) گفت: استراتژى كلى امامت، ایجاد انقلاب توحیدى و تشكیل حكومت علوى است و امام صادق(ع) نیز در همین جهت مشغول مبارزه ‏ى دامنه دار و پیگیر براى قبضه كردن حكومت و قدرت و به ‏وجود آوردن حكومت اسلامى بود، منتها جریان انحرافى، مزاحم و فرصت طلب بنى عباس، انقلاب را – یعنى همان انقلابى را كه امام صادق(ع) داشت به ‏وجود مى ‏آورد- منحرف كردند و این خطرِ همیشه ‏ى انقلاب ‏هاست، اینكه خط اصیل انقلاب كه منطبق با معیارها و ضوابط اصلى و حقیقى است، گاهى جاى خود را به خطى منحرف، فاسد و باطل ولى با شعارهاى حق بدهد، این است كه انسان بایستى حواسش جمع باشد و مردم زمان امام صادق(ع) حواسشان جمع نبود.

وی با اشاره به دوران خفقان دوران بنى عباسی در زمان خلافت امام جعفر صادق (ع) افزود: این دوران آزمایش سخت امام صادق(ع) بود، حتى از دوران بنى امیه سخت تر؛ زیرا بنى عباس و اطرافیان آنها، روزگارى در كنار و همراه امام صادق(ع) با بنى امیه مبارزات داشتند و بسیارى از خصوصیات و ویژگیهاى كار امام را مى ‏شناختند، لذا بیشتر مى ‏توانستند بر ایشان سخت ‏گیرى كنند.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: اما با این حال امام(ع) دست از تلاش و مبارزه برنداشت، ایده ‏ى مبارزه را حفظ كرد و از نو براى ایجاد فرصت مجدد انقلاب، حركت را ادامه داد. دوران امامت امام صادق(ع)، مظهر مقاومتِ ‏بى ‏نظیر یك انسان خستگى ناپذیر است. فرهنگ امام صادق(ع)، فرهنگ ماندگار شد؛ یعنى همان چیزى كه امروز انقلاب اسلامى بر اساس آن حركت مى ‏كند و دنیا، حتى دنیاى غیر مسلمان، حتى دنیایى كه امام صادق(ع) را نمى ‏شناسد، در مقابل همین فرهنگ خاضع است.