پای حرف مردم چناران / هیچ نظارتی بر قیمت‌های بی‌ضابطه مسکن وجود ندارد
پای حرف مردم چناران / هیچ نظارتی بر قیمت‌های بی‌ضابطه مسکن وجود ندارد

با توجه به فرا رسیدن فصل نقل‌ و انتقالات مسکن در چناران، اما همچنان بی‌ضابطه بودن تعیین نرخ اجاره‌بها و خرید و فروش مسکن صدای مردم چناران را در‌آورده است.

آنان که اجاره‌نشین هستند به خوبی با درد ‌مستاجران آشنایند و می‌دانند در شهرکوچک چناران وقتی فصل تعطیلی مدارس می‌رسد تورم نقل‌و انتقال مسکن هم  چندین برابر می‌شود؛ بدون آنکه نظارت اصولی و قانونی بر این افزایش بهای اجاره و  و خرید مسکن وجود داشته باشد.

💥نبود نظارت بر اجاره‌بها املاک

مالکان در این فصل در اصطلاحی با دم خود گردو می‌شکنند و به هر قیمت که مشتاقند ملک خود را اجاره می‌دهند؛ کسی هم حق اعتراض ندارد. همیشه هم به قوانین موجر و مستاجر استناد دارند؛ که چنین حقی را به آنان داده است؛ تا بدون پرداخت ریالی مالیات برای اجاره ملکشان، آنرا با قیمت‌های گزاف و صد البته بدون کمترین امکانات به مردم اجاره دهند و به عبارتی از آن پول پارو کنند.

 در حالی که نه به استناد آمار  و بلکه با بازدید میدانی از نقاط مختلف شهر چناران می‌توان دید که بازار مسکن به رغم انکار برخی رونق صد چندان دارد و چناران با کمبود مسکن که نه بلکه به تراکم و مسکن و همچنین نبود و خلا نظارت صحیح بر قیمت‌های اجاره‌بها و خرید فروش مسکن مواجه است. هیچ مسئولی هم ککش نمی‌گزد که چرا برخی به عنوان مستاجر باید در کنار سایر غم‌های اقتصادی امروزشان، شبانه روز دوندگی کنند تا سرمایه‌ای را که می‌توانند برای خرید خانه بعد از ۱۰ یا ۲۰ سال اندوخته کنند صرف  هزینه ماهانه اجاره‌بهای سنگن خانه کنند.

💥قیمت خود ساخته مالکان

یکی از شهروندان ساکن در مسکن مهر چناران درباره اجاره بهای ملک در چناران اظهار داشت: درد بزرگی گریبان مستاجران را در چناران گرفته است در هر نقطه شهر که وارد مشاور املاکی شوید مسئول آن بنگاه پایش را روی پایش انداخته و با تفاخر از شما می‌پرسد چقدر پول دارید تا شاید بعد فایل‌هایش را نگاه کند؛ البته برخی هم با کبر بیشتری بعد از ور‌انداز شما پاسخشان «نه» است.

وی افزود: بنگاهداران بیشتر حامی مالک هستند تا مستاجر؛ چرا که به حال آنان فرقی ندارد مستاجر چه کسی است، مهم اینست که دل مالکان املاک را به دست آورند و تعداد ملکی بیشتری برای فایل شدن از آنان دریافت بگیرند و خود را به ظاهر بنگاه‌دار پرمراجعه‌ای نشان دهند و سرانجام هم در‌آمد بیشتری کسب کنند.

وی تصریح کرد: بنگاهدارانی که این طوری املاک را اجاره می‌دهند به ظاهر موفق هستند، اما همیشه بنگاه آنان خالی از مراجعه کننده است؛ یا فایل‌های آنان از سال‌های قبل همچنان بدون مشتری مانده و بروز نشده است(به دلیل گرانی و بدون امکانات بودن)؛ یا حتی خبر ندارند مالک ملکی را که اجاره داده است فروخته و دیگر قابل اجاره دادن نیست چرا که به خودشان زحمت حتی یکبار بازدید ملک فایل شده را هم ندادند.

💥ملاکی برای تعیین نرخ اجاره بها نیست

این شهروند که دلش حسابی پر است ادامه میدهد با تورم اقتصادی و شرایط سختی که در کارخانجات بر کارگر تحمیل شده است آیا با حقوق کارگری میشود اجاره خانه داد!!

وی ادامه داد: مسکن مهر چناران که حتی ازکوچکترین امکانات شهری برخورداری نیست و بسیاری از آسیب های اجتماعی این منطقه را تهدید میکند اوایل سال گذشته قیمت هر خانه مسکن مهرچناران  ۴۵ الی ۶۰ میلیون بوده ولی به لطف دولت تدبیر و امید باید ۱۳۰میلیون بابت یک خانه مسکن مهر هزینه کرد. مگر حقوق یک کارگر چقدر اضافه شده که باید ما تاوان سهل انگاری مسئولین بی دغدغه و بی تدبیر را بدهیم!!

خبرنگار ندای چناران به منظور بررسی اجاره بها مسکن در سطح شهرستان به چندین بنگاه مراجعه کرد ولی متاسفانه معلوم شد که هیچ ضابطه و قانونی در خصوص افزایش اجاره مسکن در سطح شهر ستان وجود ندارد و هر بنگاه و هر صاحب ملکی هر قیمتی که دلش بخواهد ارائه میدهد و مستاجر هم به ناچار مجبور است این شرایط را قبول کند و جالبتر اینکه هیچ مسئولی هم این موضوع برایش به یه دغدغه تبدیل  نشده است تابه وضعیت نابه سامان مسکن در سطح چناران رسیدگی کند و  به قول ضرب المثل معروف که سواره از پیاده خبر ندارد، سیر از گرسنه!!!

رد پای بانک های دولتی و دلالان در گرانی مسکن چناران

یکی از شهروندان با تاکید بر اینکه دلال‌بازی در بازار اجاره بهای خانه در چناران یکی از دلایل افزایش قیمت اجاره ملک در چناران است همچنین گفت: دلیل دیگر را می‌توان افزایش قیمت‌ها نام برد که در بازه زمانی تیر و شهریور‌ماه سال گذشته به استناد آمار حدود ۳۷ درصد افزایش بها را شاهد بودیم.

وی افزود: اگر به مرکز شهر در بولوار طالقانی یا بولوار امام خمینی بروید و پای درد و دل کاسبان بنشینید متوجه خواهد شد چقدر وضعیت بازار مسکن و اجاره بالای مغازه ها در سطح چناران سیر نجومی به خود گرفته و هر کاسبی با پرداخت وام هایی با سود بالا به فکر راه اندازی یک کار و کاسبی شده است ولی بخاطر اینکه قادر به پرداخت اجاره مغازه نیست مجبور است مغازه رو تخلیه کند و گاهی اوقات مجبور میشود اجناس رو به دلیل تغییر شغل حراج کند.

فعالیت جدی نمایندگان برای تدوین ضوابط اجاره بها/ تغییر و اصلاح قانون به نفع مردم

به رغم همه گفته‌های مردم و کارشناسان مسکن می‌توان دریافت که چناران کمبود مسکن که ندارد هیچ؛ بلکه با مسکن‌های خالی فراوان ساخته شده و نو هم مواجه است که سازندگان آنان با امید دریافت در‌آمد‌های غیر‌منطقی چند ده برابری مسکن‌های خود را برای فروش عرضه نمی‌کنند.

برای کاهش گلایه‌های مردم چناران و به تبع آن سایر مستاجران در نقاط مختلف کشور هم این وظیفه نمایندگان مردم در خانه ملت است که جد به موضوع اجاره بهای مسکن و خرید و فروش ملک وارد شوند و برای کاهش تب‌وار قیمت‌های آن نهادی نظارتی را تعیین و از آن نهاد به جد بخواهند که بعد از اصلاح قوانین پر خلا فعلی موجر و مستاجر، فقط اجازه رسمی معامله به افراد با تجربه و کار‌بلد بدهند تا دست واسطه‌گران مسکن در چناران کوتاه شود.

همچنین در چناران این ضرورت انکار‌ناپذیر که مورد تایید همه کارشناسان مسکن هم وجود دارد که باید فضا و حلقه تنگ شهر را گشاد کرد تا کمبود زمین درد دیگری بر بی‌سرپناهی شهروندان چناران نیافزاید و آنانی که با اندک اندوخته خود که بخش اعظم آن هم تسهیلات بانکی است راه امیدی برای خانه‌دار شدن بیابند و از رنج خانه به دوشی در هر فصل نقل و انتقال و شنیدن حرف صد تا یک غاز برخی موجران رها شوند؛ نه این باشد که هم هزینه‌های سنگین اجاره را بپردازند و هم غرو لند موجران را بشنوند.

گزارش: حامد طیبی مقدم