کانال مالی اروپا جز حقارت هیچ آورده ای برای ایران نخواهد داشت.
کانال مالی اروپا جز حقارت هیچ آورده ای برای ایران نخواهد داشت.

امام جمعه چناران گفت: کانال مالی اروپا (اینستکس) جز حقارت هیچ آورده ای برای ایران نخواهد داشت. غرب به دنبال امتیاز گیری است، نظام مقتدر اسلامی راهی را که درخصوص كاهش تعهدات برجامى در پیش گرفته است، استوار باشد.

به گزارش ندای چناران، حجت الاسلام مظفر تاجی در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به وعده های پوچ و توخالی اروپا درموضوع برجام اشاره و گفت: اروپا همچنان در پیچ و خم انجام تعهدات خود در قبال ایران و موضوع برجام است. براساس توافق برجام در قبال تعهدات و پایبندى ایران كشورهاى مقابل یعنى ۱+۵ نیز باید به تعهدات خود پایبند بوده و در عمل اقدامات متناسب با آن‏را انجام مى‏دادند.

خطیب جمعه چناران ضمن بدعهدی آمریکا و اروپا در خروج از برجام گفت: با گذشت بیش از یك سال از خروج آمریكا از برجام، كشورهاى اروپایى نه تنها نتوانسته ‏اند تعهدات خود را انجام دهند، بلكه در مقاطعى همچون خرید نفت از ایران همراهى با سیاست‏ هاى واشنگتن را در پیش گرفته‏ اند. اكنون كه موعد برقرارى كانال مالى با ایران است، كشورهاى اروپایى به هیچیک از وعده هاى خود پایبند نبوده ‏اند و تنها در حد حرف به برجام پایبند بوده‏ اند.

تاجی ادامه داد: بر اساس اسناد منتشر شده درباره اینستكس، مشخص مى‏شود كه این سازوكار قرار نیست تحریم‏ هاى آمریكا را نقض كند. بلكه اساس اینستكس عمل در چارچوب تحریم‏هاى آمریكا است. یعنى محدودیت‏ هاى ناشى از تحریم‏هاى آمریكا در اینستكس به ‏طور كامل مورد توجه قرار گرفته و اعمال مى ‏شود. اگر دولت‏ هاى اروپایى تمایلى به نقض تحریم‏ هاى آمریكا داشتند، اینستكس را یك شركت دولتى ثبت مى‏ كردند تا بتواند در مقابل تحریم آمریكا قدرت مقاومت داشته باشد.

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: به نظر می رسد اروپا با انجام نمایش “اینستکس” در پی در دست گرفتن افکار عمومی مردم ایران و دنیاست. در این بین آن چه مهم است فریب نخوردن نخبگان کشورمان در درجه اول و مردم در درجه دوم و دانستن این نکته است که اروپای بدعهد در پی نمایش انجام تعهدات است و نه واقعا انجام تعهد. البته مسئولان نیز نباید فریب این بازی رسانه ای و سیاسی را بخورند؛ کما اینکه واکنش های اولیه در داخل نشان می دهد نظام محاسباتی مسئولان دچار اشتباه نشده و پاسخ ایران به نمایش اروپایی ها قاطع خواهد بود.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به اهداف دولت آمریکا درخصوص تحریم آمریکا افزود: یکی از ایده‌های آمریکا برای تحریم ایران و به قول خودشان فشار حداکثری رصد و شناسایی تراکنش‌های مالی و کانال‌های مراوداتی ایران با خارج از کشور است. آنها در این سال‌ها تلاش کرده‌اند برای توفیق بیشتر در این مسیر ابتدا با ایجاد محدودیت‌هایی نه‌ چندان زیاد ایران را به استفاده از برخی کانال‌های مشخص هدایت کنند و نهایتاً به تدریج آنقدر دایره را تنگ‌تر کنند تا ایران خودخواسته به یکی دو کانال معلوم روی آورده و به عبارتی همه مراوداتش قابل ‌رصد و در صورت لازم قابل ‌انقطاع باشد.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان اظهار داشت: از این ‌رو به نظر می‌ رسد مطالبه اروپا برای استفاده کشورهای غیراروپایی از جمله چین و هند از سامانه اینستکس که در رصد کامل آمریکایی‌ها است، با همین هدف صورت گرفته و لذا اولین گام ایران باید ممانعت از تک‌ کاناله شدن مراودات بین‌المللی ‌اش بوده و به عبارتی به دنبال راه‌ اندازی کانال‌های انحصاری با هرکدام از مشتریان خود و تعددبخشی به آنها باشد.

تاجی با بیان اهداف اروپایی ها در باقی ماندن ایران در برجام خاطر نشان کرد: اروپایى‏ ها براى نگه داشتن ایران در برجام تاكنون تنها به حرف اكتفا كرده‏اند. این کشورها بر اساس برجام تعهدات فراوانى در قبال ایران دارند. براى مثال سرمایه‏ گذارى در صنعت نفت و گاز ایران، ارایه خدمات بیمه‏ اى و كشتیرانى، فروش و انتقال فناورى و… ازجمله تعهداتى است كه اروپا دربرجام به ایران ارایه داده است كه فعال شدن اینستكس، كمكى به موارد فوق نمى‏ كند. لذا ضرورى است دستگاه دیپلماسى ایران به طرف اروپایى به‏ صورت صریح بیان كند كه به ‏وهیچ‏ وجه حاضر به انجام كامل تعهدات در مقابل انجام ناقص تعهدات از سوى اروپا نیست و متناسب با عمل آن‏ها تعهدات خود را تعدیل خواهد كرد.

خطیب جمعه چناران بیان کرد: کانال مالی اروپا (اینستکس) جز حقارت هیچ آورده ای برای ایران نخواهد داشت. غرب به دنبال امتیاز گیری است، نظام مقتدر اسلامی راهی را که درخصوص كاهش تعهدات برجامى در پیش گرفته است، استوار باشد.عقلانیت سیاسى و اقتدار ملى ایجاب مى ‏كند كه جمهورى اسلامى ایران بر مسیرى كه اخیرا در خصوص كاهش تعهدات برجامى خود در پیش گرفته است، ثابت قدم باشد. اگر رفتار اروپا درویترین سیاست خارجى ما قرار بگیرد و مردم و رسانه‏ ها در مورد آن قضاوت كنند، آنوقت همه متوجه مى ‏شوند كه چهره واقعى اتحادیه اروپا چگونه است؟ و همه به این نکته اذعان خواهند کرد که اروپا همان آمریکای روتوش زده شده است!!! بدون‏ شك، نظام و ملت ایران نه تنها در برابر كارشكنى‏ هاى ایالات متحده آمریكا سخت ترین واكنش را نشان خواهند داد، بلكه در مواجهه با اتحادیه اروپا نیز رصد دقیق و هوشمندانه ‏اى از رفتار طرف مقابل باید وجود داشته باشد. در این صورت، جایى براى فریبكارى و نیرنگ طرف مقابل باقى نخواهد گذاشت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی چناران تصریح کرد: در مجموع بازى چندگانه اروپا با ایران صرفا بازى سیاسى و به تبعیت از سیاست ‏هاى آمریكاست. به هم پیوستگى سیاست اروپا و آمریكا در قبال ایران، تفاوت‏هاى ماهوى در شرایط موجود به‏ وجود آورده كه همین امر منجر به تناقض هاى آشكار شده و این جمله رهبر معظم انقلاب را كه نمى ‏توان به اروپا اعتماد كرد را باید تداعى‏ كننده مسایل پیش رو دانست. اروپا نشان داده كه توان سیاسى و اقتصادى براى دور زدن تحریم ‏هاى آمریكا را ندارد و از سوى دیگر، هم سویى با سیاست‏هاى آمریكا را در دستور كار قرار داده است. بنابراین، در مقطع كنونى نباید به امید اروپا نشست. چراكه آنچه مى‏ تواند راهگشاى كشور باشد، تكیه بر توان داخلى براساس فرامین رهبر معظم انقلاب است.

وی به درماندگى نظام سلطه در برابر مقاومت ایران اسلامى اشاره و گفت: درماندگى نظام سلطه در برابر ایران اسلامى در طول چهل سال گذشته، هیچگاه به مانند این روزها نبوده، به گونه ‏اى كه ترامپ اخیرا ناچار شده است در پاسخ به شكست‏هاى مستمر خود از ایران اسلامى، رهبرى نظام را در فهرست تحریم‏هاى آمریكا قرار دهد، تا به زعم خود بر روند شكست ‏ها وناكامى ‏هاى آمریكا سرپوش بگذارد.

تاجی ادامه داد: مرورى بر تاریخ تحولات ۴۰۰ ساله شكل‏ گیرى رژیم آمریكا در قاره جدید، بیانگر این است كه هیچگاه مواضع سردمداران و حاكمان این رژیم این‏ گونه متشتت نبوده واین به ‏اصطلاح ابرقدرت جهانى با خلاء استراتژى در مواجهه با پدیده ‏هاى تهدیدكننده منافع نظام سلطه مواجه نبوده است. این استیصال وسردرگمى این روزها وبعد از هدف گرفته شدن پهباد جاسوسى آمریكا در آبهاى سرزمینى ایران در تنگه هرمز، به اوج خود رسیده است. چراكه هم هیمنه قدرت نظامى ایالات متحده فروریخته وهم ضرورت حضور متجاوزانه آمریكا در این منطقه كه با ادعاى حفظ وتأمین امنیت وانرژى وحمایت از رژیم‏هاى فرتوت وفرسوده حاشیه خلیج فارس در سال‏هاى اخیر بر منطقه تحمیل شده، زیر سؤال رفته است.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به شکست های پی در پی آمریکا در سطح منطقه خاورمیانه افزود: شكست استراتژى‏ هاى آمریكا نظیر «دكترین اقدام پیشدستانه» و «طرح خاورمیانه بزرگ» در دو دهه گذشته و «جنگ هاى نیابتى» در ماههاى اخیر در برابر نیروهاى جبهه مقاومت، روشن ‏ترین پیامى كه براى قدرتهاى سلطه دارد این است كه با پیروزى انقلاب اسلامى آرایش قدرت در جهان تغییر كرده و آمریكا ناچار خواهد شد نهایتا در برابر اقتدار و عظمت انقلاب اسلامى سر تعظیم فرو آورد.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان ضمن اشاره به رکوردداری شکست آمریکا در مقابل ملت ایران عنوان کرد: شكست آمریكایى‏ ها در مقابله با ملت ایران در سال‏هاى گذشته سبب تمركز كاخ سفید بر تشدید تحریم ‏هاى اقتصادى علیه مردم در ماه‏ هاى اخیر گردیده است. برآورد دشمن این است كه آسیب پذیرى ایران در این عرصه بیشتر و تحریك آشوب‏ هاى اجتماعى با الگوگیرى از آشوب ‏هاى دیماه ۹۶ از این طریق امكان پذیرتر است. بر اساس محاسبات دشمن، عامل شكست آن‏ها در طول چهل سال گذشته حضور مردم در صحنه و ایستادگى در پاى آرمان‏هاى امام، انقلاب و رهبرى بوده است ولذا با تشدید تحریم‏ها، عملا مقاومت مردم ایران را هدف گرفته ‏اند.

امام جمعه چناران با اشاره به تشدید تحریم های آمریکا در برابر ملت ایران افزود: در ماه هاى اخیر، آمریكا در جهت افزایش فشار اقتصادى علیه مردم ایران همه ظرفیت‏هاى ممكن را بكار گرفته و در عرصه بین ‏المللى نیز تحركات گسترده ‏اى را علیه ایران آغاز كرده است. تلاش براى سازمان‏ دهى گروهك‏ هاى معاند براى القاء وجود یك اپوزیسیون قدرتمند درایران و سازمان ‏دهى گروهك‏هاى تروریستى و تجزیه‏ طلب براى تشدید اقدامات ضد امنیتى باهدف سلب امنیت در كشور و زمینه ‏سازى براى ایجاد یك بحران درونى، ومعتبرسازى تهدید نظامى با اعلام اعزام ناوها وهواپیماهاى جنگنده به منطقه با هدف شكست اراده مردم ایران ازدیگر برنامه‏ هاى كاخ سفید است.در این عرصه نیز مردم ایران با مقاومت خود وبا اتكاء به عنایات الهى دشمن را ناكام گذاشته‏ اند.

تاجی ضمن اشاره به تداوم مقاومت ملت ایران، در برابر تحریم آمریکا خاطر نشان کرد: ایستادگى مردم ایران در برابر توطئه‏ ها و فزون‏خواهى‏ هاى استكبار جهانى كه فروپاشى نظام اسلامى را هدف اصلى خود قرار داده است، اگرچه هزینه‏ هایى را بر مردم ایران تحمیل كرده، اما تجلى اقتدار وعظمت مردم ایران، در برابر بى سابقه‏ ترین فشارها و تحریم‏ها، در عین حفظ ثبات واقتدار ایران اسلامى و پیشبرد اهداف انقلاب، نظام اسلامى را به الگویى ماندگار در جهان تبدیل كرده است، به گونه ‏اى كه رؤساى جمهور آمریكا كه منشأ اصلى فشارها و تحریم‏ها در طول چهار دهه گذشته علیه مردم ایران بوده ‏اند، یك به یك حسرت تسلیم و شكست اراده ملت ایران را با خود به گور برده و مى ‏برند.

وی با اشاره به به اظهار نظرهای مقام های آمریکایی مخصوصا ترامپ مبنی بر خروج از منطقه گفت: اظهارنظرهاى ترامپ و دیگر سران آمریكا درباره خروج از خلیج فارس، سوریه، افغانستان و… نشان دهنده این است كه «رویاى آمریكایى» در منطقه به پایان رسیده است. رویایى كه جورج بوش آن‏ را با هدف ساختن یك «خاورمیانه بزرگ» آغاز كرده بود، حالا به پایان راه رسیده است. چراكه علیرغم حجم گسترده حضور نظامى و سیاسى و…. آمریكا حتى نتوانست عراق را مدیریت كند. با ناتوانى آمریكا در مدیریت مستقیم عراق و افغانستان، آن‏ها در دوران اوباما به سمت «مدیریت غیرمستقیم و استفاده ازعوامل نیابتى تروریستى» رفتند و لذا «داعش» ظهور كرد. اما این ‏راهبرد نیز با شكست مواجه شد و در تمامى این شكست‏ها، اصلى ‏ترین محور و عامل پیروزى، جمهورى اسلامى ایران بوده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی چناران تصریح کرد: سخنان ترامپ درباره خروج از منطقه غرب آسیا، ناشى از این تلقى در هیأت حاكمه آمریكا ست كه تداوم سلطه در این منطقه، بسیار پرهزینه و پرمخاطره است. بر همین اساس هم اوباما و هم ترامپ هیچگاه حاضر نشدند در موضوع بحران سوریه وارد عملیات نظامى شوند. (البته ترامپ به ‏صورت محدود چند بار به مواضع سوریه حمله كرد) هر دوى این روساى جمهور كوشیده ‏اند، بخشى از هزینه‏ هاى خود را بر دوش كشورهاى عربى منطقه بگذارند. به‏ همین‏ دلیل از دوران اوباما این موضوع مطرح شد كه؛ متحدان آمریكا باید خودشان سهم اصلى را در تأمین امنیت خود بپردازند و بر همین اساس نیز در همان دوران اوباما ‏كه برخى تلاش مى ‏كنند او را به‏ عنوان یك رییس جمهور باهوش و با ادب و متفاوت با گذشته جا بزنند، او ركوردار فروش میلیاردها دلار تسلیحات به عربستان بود. بنابراین ترامپ در سیاست منطقه‏ اى خود راه اوباما را ادامه مى ‏دهد. تنها تفاوت این است كه «سیاست دوشیدن گاو شیرده اعراب» توسط ترامپ علنى و با ادبیات سخیف مطرح مى ‏شود. هردوى این‏ها پس از دهه‏ ها، دوشیدن كشورهاى عربى از تأمین امنیت خاندان‏ هاى مرتجع عربى «شانه خالى مى ‏كنند» این موضوعى است كه دستمایه طنز در افكار عمومى كشورهاى عربى شده است.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران گفت: اقدام جمهورى اسلامى ایران در سرنگونى پهپاد «گلوبال‏ هاوك» نشان داد كه آمریكا توان نظامى و اراده لازم براى ورود به جنگ با جمهورى اسلامى ایران را ندارد. حتى ناو هواپیمابر نیز كه «جان بولتون» درباره حضور آن در خلیج فارس از ماهها قبل جنگ روانى ایجاد كرده بود، اكنون مدت‏هاست با فاصله از دریاى عمان مستقر شده و قصد ورود به خلیج فارس را ندارد.

امام جمعه چناران در ادامه گفت: آمریكا نتوانست هیچ اقدامى علیه جمهورى اسلامى ایران صورت دهد. علیرغم جنگ روانى درباره اقدام تلافى جویانه، نهایتا رسانه‏ هاى بین ‏المللى اعلام كردند كه آمریكا براى تلافى اقدام سپاه در هدف قرار دادن پهپاد، به زیرساخت‏هاى شبكه مجازى یكى از گروه‏هاى كوچك مقاومت اسلامى در عراق حمله سایبرى كرده است!!! در واقع «كوه آمریكا موش زایید» امرى كه بازهم در اثبات این نكته بود كه آمریكا، رو به افول بوده و دیگر قادر به حتى حضور نظامى در منطقه هم نیست، چه برسد به اینكه بخواهد بر منطقه مسلط باشد.

وی با اشاره به زمزمه های پیشنهاد مذاکره با ایران از سوی ترامپ گفت: ترامپ به ‏شدت براى انتخابات ریاست جمهورى ۲۰۲۰ آمریكا نیاز به یك خوراك تبلیغاتى دارد. رئیس جمهور آمریكا مذاكره با ایران و كره شمالى را به‏ عنوان برگ برنده خود در انتخابات ریاست جمهورى انتخاب كرده است. البته وى سعى دارد به ‏صورت چراغ خاموش این‏ راهبرد را پیگیرى كرده و در ظاهر از عدم تمایل و عجله براى مذاكره با ایران و كره شمالى صحبت كرده است.

تاجی ضمن اشاره به نیاز دولت امریکا در مذاکره با ایران گفت: اما واقعیت این است كه ترامپ به‏ شدت به این مذاكرات نیاز دارد. ترامپ از دیدار با كیم جونگ اون كمال استفاده تبلیغاتى را كرده و پذیرش درخواست خود از جانب رهبر كره شمالى براى دیدار در منطقه غیرنظامى مرزى را نشانه ارزش و اهمیتى تلقى كرده كه «كیم جونگ اون» براى وى قائل است. در كل از شواهد امر این نتیجه حاصل مى‏ شود كه ترامپ هدفش در زمان كنونى صرفاً مذاكره است و به ‏دنبال توافق نیست.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان تصریح کرد: او كه تحت فشار افكار عمومى داخلى به انتخابات ۲۰۲۰ نزدیك مى ‏شود، حالا بدون دستاورد خاصى در حوزه سیاست خارجى از زمان خروج از برجام باید به مبارزه با نامزد دموكرات‏ها برود. دموكرات‏ها در انتقاد از او خواهند گفت كه خروج از توافق اوباما نه توافق جدیدى را به ارمغان آورد و نه حتى ایران را به میز مذاكره كشاند و اتفاقاً تنش ‏ها را نیز افزایش داد. بنابراین روند گرفتن چند عكس یادگارى با كره شمالى و تلاش براى مذاكره با ایران از سوى ترامپ احتمالا در ماههاى آتى تشدید شود.

وی با تبریک ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و دهه کرامت گفت: اول ذی القعده سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) مظهر عصمت و نجابت است؛ بانویی که مدینه به یمن حضورش نورانی شد و کوچه پس کوچه های مدینه، به عطر دل انگیزش معطّر. بانویی که با قدمهای پرحیاتش، به سرزمین کویری قم زندگی وهدایت بخشید و در رگ ایرانیان، خون حمایت از ولایت را جاری ساخت. بانویی که تمام ایرانیان سرسفره باکرامتش نشسته و وجود خود را از یمن وجود او می‌دانند.

امام جمعه چناران ضمن برکات این بانوی بزرگ اسلام برای ملت ایران گفت:اگر در این شهر مقدس رونق و آبادانی وجود دارد و حوزه‌های علمیه به بزرگترین مرکز نشر معارف اسلامی تبدیل شده‌اند همه آن به خاطر وجود کریمه اهل بیت شکل گرفته است، حضرت فاطمه معصومه (س) یاس خوشبوی طهارت است، آن حضرت وجود بابرکتی است که دل‌های بی قرار و شیفته مومنان در برهوت هستی در جوارش در پی آب هستی می‌گردند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی چناران گفت: آن حضرت اقیانوس بیکران معارف و علومی است که در ساحل بی کران کرامات او تشنگان در طلب رفع عطش خود می‌کوشند، هرچند که دست کوتاه ما جز جرعه‌ای از معارف او را نمی‌تواند بچشد، اما چه می‌توان کرد، آب دریا را گر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید. وقتی وارد حرمش می‌شوی احساس می‌کنی در بهشت نفس می‌کشی، بی دلیل نبود که امام جعفر صادق (ع) در فضلیت و جایگاه رفیع کریمه اهل بیت (س) فرمودند: بهشت هشت در دارد که سه در آن به‌طرف قم باز می‌شود.

تاجی در ادامه گفت: حضرت فاطمه معصومه (س)، بانوی عصمت و کرامت که کریمه اهل بیت (ع) زیبنده آن حضرت است در سال ۱۷۳ هجری قمری در خانه هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام موسی کاظم (ع) چشم به جهان گشود، فرشتگان هلهله کنان میلاد نور را در آسمان و زمین ندا دادند و مدینه النبی از شمیم فاطمه معصومه عطرآگین شد.

گلِ زیبای مهر محمدی، زینت شاخسار ولایت، نجمه آسمان امامت، کریمه اهل بیت، آسیهِ صداقت ها، مریم پاکی‌ها، خدیجه مهربانی‌ها و فاطمه خوبی‌ها، بانوی آب و آیینه و آفتاب پاک به دنیای خاکی پا گذاشت، گوهری گرانبها که نور اسلام ناب با وجود آن حضرت در جهان تشیع طنین انداز و آموزگار تقوا، عصمت و کرامت در تمامی اعصار شد.معصومه، طاهره، حمیده، رشیده، تقیه، رضیه، مرضیه، سیده صدیقه و سیده رضیه مرضیه از القاب آن حضرت می‌باشد.

تاجی ضمن اشاره به شفاعت وسیع حضرت معصومه در روز قیامت گفت: حضرت فاطمه معصومه (س) را شفیعه روز جزا لقب داده‌اند، چون آن حضرت مانند حضرت فاطمه زهرا (س) دارای مقام شفاعت است و به واسطه کریمه اهل بیت (ع) بسیاری از شیعیان به بهشت وارد می‌شوند.امام صادق (ع) دراین باره می‌فرمایند: آگاه باشید بهشت هشت در دارد که سه تا از آنها به سوی قم باز می‌شود. در آنجا بانویی دفن خواهد شد که از فرزندان من و نامش فاطمه دختر موسی علیه السلام است. به شفاعت او همه شیعیان داخل بهشت می‌شوند.

امام جمعه در پایان ضمن اشاره به جایگاه معنوی حضرت معصومه(س) خاطر نشان کرد: بزرگان دین برای آن بانوی گرانقدر احترام و جایگاه خاصی قائل بوده و همگی برابر آستان با عظمت ایشان سر تعظیم فرود آورده و زیارت وی را مایه سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت دانسته ‌اند.