۳۵ هکتار از مراتع درجه یک چناران سوخت
۳۵ هکتار از مراتع درجه یک چناران سوخت

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران گفت: متاسفانه براثر وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های منطقه میانی دولت‌آباد و اسجیل این شهرستان ۳۵ هکتار از مراتع در آتش سوخت؛ مراتعی که از بین رفته‌اند جزء مراتع درجه‌یک شهرستان بودند.

حمیدرضا شرف‌خانی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: در پی گزارش وقوع آتش‌سوزی بلافاصله گروهی از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان به محل اعزام و با کمک مردم محلی روستای اسجیل پس از هشت ساعت تلاش مداوم موفق به اطفای حریق و جلوگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر شدند.

وی درباره علت وقوع آتش‌سوزی گفت: علت این حادثه مشخص نیست، اما با توجه به حضور گردشگران در این منطقه گردشگری احتمال اینکه خطای گردشگران علت وقوع آتش‌سوزی باشد، بیشتر است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران عنوان کرد: متأسفانه مراتعی که از بین رفته‌اند جز مراتع درجه‌یک شهرستان بوده و عملیات اطفای حریق از ساعت ۱۳ تا ۲۰ شب گذشته به طول انجامید.

وی ادامه داد: در شهرستان چناران ۲۲۰هزار هکتار منابع طبیعی که جز مراتع خوب استان هستند، وجود دارد و بهره‌برداران و دامداران از آن‌ها استفاده می‌کنند.

شرف‌خانی از گردشگران و بهره‌برداران خواست؛ در زمان استفاده از مرتع یا تفریح در این مناطق مراقبت و نگهداری داشته تا به دلیل یک آتش کوچک ۳۵ هکتار از بهترین مراتع از بین نرود.

وی عنوان کرد: شهروندان و گردشگران می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه حریق در طبیعت، تخریب و تصرفات اراضی ملی با شماره تلفن ۱۵۰۴ که به‌صورت شبانه‌روز فعال است تماس بگیرند و مراتب را به منابع طبیعی و آبخیزداری اطلاع دهند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران بیان کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر و خوب بودن پوشش گیاهی و از سویی گردش‌پذیر بودن منطقه موجب شده تهدیدات از سوی بهره‌برداران و گردشگران بیشتر شود.

وی عنوان کرد: منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چناران آماده همکاری با دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها در برگزاری کلاس‌های آموزشی و اطفای حریق و در اختیار گذاشتن امکانات مورد نیاز برای اطفای حریق است.

شرف‌خانی بیان کرد: از آنجا که وقتی آتش‌سوزی اعلام می‌شود اولین اکیپی که به محل می‌رسند دهیاران، اعضای شوراها و مردم هستند و از سویی تا وقتی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی به محل برسند شاید یک ساعت زمان ببرد به همین دلیل اگر آن‌ها با امکانات در محل حضور یابند و اطفای حریق کنند، میزان خسارت کمتر خواهد شد.