جنگ یمن واهی بودن ادعاهای بشر دوستانه سازمان ملل را آشکارتر می‏ سازد
جنگ یمن واهی بودن ادعاهای بشر دوستانه سازمان ملل را آشکارتر می‏ سازد

امام جمعه چناران گفت: جنگ یمن در کنار تحولات سوریه، فلسطین و عراق و آنچه در بسیاری از کشورهای اسلامی می‏گذرد، واهی بودن ادعاهای بشر دوستانه را آشکارتر می‏سازد.

به گزارش ندای چناران حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی در خطبه های این هفته نماز جمعه باشاره به دیدارهیأتی از انصارالله یمن با رهبر معظم انقلاب گفت: طی ۵ سال اخیر یمن یکی از کانون‏های اصلی بحران در منطقه و جهان بوده است چنانکه ائتلاف آمریکایی – سعودی میلیون‏ها نفر را آواره، هزاران نفر را زخمی و یا به شهادت رسانده اند که بسیاری از آنها را زنان و کودکان تشکیل می‏دهند جنایتی بزرگ علیه بشریت که رسما با حمایت کشورهای غربی و سکوت سازمان ملل صورت گرفت و از همه دردناک تر آنکه سعودی حرمت ماه ‏های متبرکه را نیز نگاه نداشته و در ماه ذی الحجّه آن هم در روز عید قربان به کشتار مردم این سرزمین پرداخته است. جمهوری اسلامی ایران، همواره تاکید داشته که یمن راه حل نظامی نداشته و باید از طریق راهکار سیاسی این موضوع حل و فصل شود. ایران طی این سالها همواره از مظلومیت یمن دفاع و بر حمایت از مردم این سرزمین و مقاومت آن تاکید کرده است. نکته قابل توجه در این فرآیند، حضور هیات یمنی در ایران در ۲۲مرداد ماه ۱۳۹۸ و دیدار آن با رهبر معظم انقلاب اسلامی و مقامات ایرانی بوده است. در دیدار هیأتی از جنبش انصارالله یمن به ریاست محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش با رهبر معظم انقلاب اسلامی، نامه سیدعبدالملک بدرالدین رهبر جنبش انصارالله تقدیم ایشان شد.

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: یکی از نکات بسیار کلیدی و نوید بخش رهبر معظم انقلاب برای ملت یمن پیام نصرت و پیروزی آنان بوده است چنانکه رهبر انقلاب در این دیدار با تمجید از ایمان، ایستادگی، هوشمندی و روحیه جهادی مردم یمن در برابر یک تجاوز وحشیانه و گسترده، تأکید کردند: هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعاً پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود. رهبر انقلاب پیش از این نیز در جنگ ۳۳ روزه لبنان به حزب الله و در جنگ‏های مقاومت غزه در برابر ارتش صهیونیستی همواره وعده صادق خداوند مبنی بر پیروزی مردان مقاومت را اعلام و همین امر نیز تاکنون محقق شده است. کلام رهبری در دیدار با هیات یمنی، برگرفته از حقیقت میدانی است، چنانکه ارتش و نیروهای مردمی یمن توانسته اند با اتکا به خداوند وتوان خویش، با توسعه توان موشکی و پهپادی، دشمن را زمین گیر کرده و موازنه وحشت را محقق و نبض امور را در دست گیرند.چنانکه نتیجه این پیروزی ها، به جان هم افتادن متجاوزان اماراتی و سعودی در عدن و التماس‏ های سعودی برای فرار از شکست است. تا آنجا که سعودی پس از سالها اقدام به آوردن مزدوران نظامی آمریکایی به خاک خود شده است که این نشانه‏ای بر شکست سعودی در برابر مقاومت است.

وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب مبنی بر واقع بینی در تحولات وعدم دلبستن به مدعیان حقوق بشر گفت: نکته بسیار مهمی که در رابطه با یمن باید مورد توجه قرار داد رفتارهای غیر اصولی و غیر انسانی نهادهای مدعی حقوق بشر و البته کشورهای غربی است. جنگ یمن در کنار تحولات سوریه، فلسطین و عراق و آنچه در بسیاری از کشورهای اسلامی می‏گذرد، واهی بودن ادعاهای بشر دوستانه را آشکارتر می ‏سازد. آنهانی که برای اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در ایران فریاد انسان دوستانه سر می‏دهند و آن را محکوم می‏کنند، در برابر کشتار مردم بی‏دفاع یمن و فلسطین سکوت کرده و حتی از آن دفاع می‏کنند. چنانکه رهبر معظم انقلاب با اشاره به جنایت های سعودی‏ ها و همراهان آنها در یمن بویژه در روز عید قربان، افزودند: آنچه در یمن می‏گذرد، واقعیت دنیای امروز و مدعیان حقوق بشر است.

امام جمعه چناران با اشاره به جایگاه منطقه ‏ای ایران گفت: یکی از نکات مهم در تحولات منطقه نگاه مثبت به جمهوری اسلامی و نقش آن در معادلات و حمایت از ملت‏های مظلوم است. نقش مثبت ایران در حمایت از سوریه و عراق در مبارزه با تروریسم و یا حمایت از مقاومت فلسطین و لبنان در برابر رژیم اشغالگر قدس، ملت ایران و نظام اسلامی را به تکیه گاهی برای ملت‏ها مبدل ساخته است.چنانکه در ابتدای این دیدار، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن ضمن ابلاغ سلام‏های گرم سیدعبدالملک بدرالدین رهبر جنبش انصارالله و همه مجاهدان و رزمندگان یمنی خطاب به رهبر انقلاب اسلامی گفت: ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام(ص) و ولایت امیرالمومنین(ع) می‏دانیم و مواضع حیدری و علوی شما در حمایت از مردم مظلوم یمن را ادامه خط امام خمینی(ره) و مایه برکت و بسیار روحیه بخش می‏دانیم. جهانیان اذعان دارند که نفوذ ایران در منطقه برگرفته از جایگاه آن در میان ملت‏های منطقه است که با حمایت از مظلوم و مقابله با ظالم به جایگاهی مهم و ارزنده مبدل شده است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان با اشاره به تحولات در جنوب یمن و شهر عدن گفت: تشدید درگیری ‏ها در جنوب یمن و شهرعدن که کنترل آن به دست نیروهای دولت مستعفی این کشور است، باعث شده تا نگاه‏ها به عمق اختلافات میان عربستان و امارات در این کشور بیش از پیش معطوف شود. به نظر می‏رسد سناریوی جدیدی برای تجزیه یمن از طریق ایجاد آشوب و درگیری در جنوب این کشور توسط سناریو نویس ‏های متجاوز طراحی شده است. این سناریو از سخنان «ضاحی خلفان» معاون رئیس پلیس دبی در خصوص تحولات یمن کاملا پیداست. وی با مطرح کردن سخنانی گستاخانه اعلام کرده که اراده مردم جنوب آزاد است و اراده مردم شمال نیز آزاد است. این سخنان یک مقام مسئول در امارات بیانگر نقشه این کشور با همدستی عربستان برای یمن است. اماراتی ‏ها و سعودی ‏ها که بعد از ۵ سال از آغاز تجاوز به یمن نتوانسته اند دستاورد نظامی چشمگیری در این کشور محقق کرده و مناطق مهم و حیاتی کشورهای خود را در تیرس حملات نیروهای مقاومت یمن می‏ بینند اینک برای فیصله دادن به بحران یمن دست به دامن توطئه تجزیه این کشور شده اند.

خطیب جمعه چناران در ادامه گفت: یمن که طی دهه ‏های گذشته به یمن شمالی و جنوبی تقسیم می‏شد و بعد از آن به اتحاد رسید اینک با توطئه جدید کشورهای متجاوز برای تقسیم مجدد آن رو به رو شده است؛ توطئه‏ای که باید با هوشیاری مردم این کشور سریعا خاموش شود چرا که یمنی‏ ها باید برای محافظت از اتحاد و استقلال کشورشان با متجاوزان بجنگند و نگذارند دستاورد یمن متحد در جریان این تجاوز ۵ ساله از بین رفته و مجددا دوره جنگ ‏های داخلی که هیچ نتیجه ‏ای جز ویرانی برای این کشور نداشته به یمن بازگردد.

وی با اشاره به روز صنعت دفاعی گفت: سی و یکم مرداد ماه كه مصادف با سالروز تصویب قانون تشكیل وزارت دفاع است، به نام «روز صنعت دفاعى» نامگذارى شده است تا جایگاه این صنعت راهبردی، به عنوان نماد موفق خودباوری، اتکا به توان داخلی و خودکفایی در یکی از مهمترین و سخت ترین عرصه ها پاس داشته شود. چراکه این صنعت دفاعی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تجربه تلخ مقطع وابستگی همه جانبه به بیگانگان، با اتکا به الطاف بی‏شائبه الهی و رهبری های داهیانه بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام راحل عظیم الشأن و خلاقیت و ابتکار فرزندان انقلابی و مؤمن ایران زمین، بخش‏های مختلف تحقیقاتی و صنعتی نیروهای مسلح، به ویژه در وزارت دفاع و علیرغم محدودیتهای فراوان ناشی از تحریم های همه جانبه، توانست در حیطه‏ های مختلف توانمندی خود را به نحو چشمگیری به ظهور رسانده و جهانیان را شگفت زده کند. نگاهی به ابعاد مختلف این صنعت راهبردی و بیان دستاوردهای مختلف آن، ضمن تجلیل از فعالیت دست اندرکاران و مسئولین این صنعت، الگویی موفق برای تمامی عرصه ‏های پیشرفت کشور را ارائه و پیش رو قرار می‏دهد تا ضمن الگو قراردادن این تجربه موفق خودباوری در عرصه ملی، زمینه استفاده بهینه از دستاوردهای این صنعت در عرصه‏ های مختلف پیشرفت کشور حاصل گردد.

تاجی با اشاره به نقش رهبری آینده نگرانه و امیدوارانه مقام معظم رهبری در موفقیت های صنعت دفاعی گفت: پیشرفت های شگرف و خیره کننده متخصصان عرصه صنعت دفاعی با پرچمداری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شرایط تهدید و تحریم، در واقع نماد شکوهمند خودکفایی، خودباوری و مظهرتحقق اقتصاد مقاومتی می‏باشد. حاصل این همه افتخار‏ و پیشرفت ‏های بی‏ سابقه‏ چیزی نیست جز تبعیت تلاشگران عرصه دفاعی از رهنمودهای حکیمانه فرماندهی معظم کل قوا و تلاش و مجاهدت این سربازان، که سربلندی و افتخار در عرصه‏ های مختلف دفاعی‏ را برای ملت ایران به ارمغان آورده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان تصریح کرد: بنابر این باید این موفقیت‏ها را ضمن ارج نهادن به تلاشهای مسئولین و دست اندرکاران این حوزه، مرهون رهبری آیندنگرانه، قاطعانه و امیدوارانه مقام معظم رهبری در عرصه صنعت دفاعی و دستورات و فرامین ایشان به نهادهای مسئول در این عرصه در جهت دهی و مدیریت راهبردها و نیز اتکا به توان داخلی و نیروی انسانی جوان عنوان نمود و بدون اغراق رهبر فرزانه انقلاب را آغازگر تحول اقتصادی، پیشرفت و خودکفایی ملی در عرصه صنایع دفاعی نامید. مروری بر سیر توصیه ‏ها و فرامین و دستورات و عملکرد مدیریتی و اجرایی ایشان از زمان جنگ تحمیلی تا کنون خود موید این نقش بی‏بدیل ایشان است.

خطیب جمعه چناران با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج خانه خدا گفت: یکی از مهم ترین ویژگی‏های پیام‏ها و بیانات مقام معظم رهبری این بوده که وعده ‏ها و ارزیابی ‏های ایشان همواره با واقعیت همخوانی داشته است. به عنوان مثال در مورد سوریه زمانی که دولت این کشور بخش زیادی از سرزمین خود را ازدست داده بود، ایشان با اطمینان به دمشق وعده پیروزی داد که در نهایت این امر محقق شد. علاوه بر این، در فروردین ماه ۹۴ نیز که ائتلاف سعودی به یمن حمله کرد ایشان تاکید کردند که پوزه آل سعود در یمن به خاک مالیده خواهد شد که پس از ۵۲ ماه این امر محقق شده است. همچنین در مورد جنگ ۳۳ روزه نیز ارزیابی ایشان به واقعیت پیوست. پیش بینی افول آمریكا بعد از ۱۱ سپتامبر و گرفتاری در باتلاق عراق و پیش بینی عقب نشینی اسرائیل و پیروزی مقاومت در سال ۲۰۰۰، بخشی از پیش بینی‏های محقق یافته مقام معظم رهبری است. در شرایط کنونی نیز مقام معظم رهبری در حالی از شکست طرح معامله قرن در مورد فلسطین سخن گفته اند که بسیاری از کشورها، عملا در برابر نقشه ‏های آمریکا تسلیم شده و شانسی برای فلسطین قائل نیستند. اما تفاوت ارزیابی‏ های مقام معظم رهبری با دیگران در این نکته است که تحلیلی بلند مدت و واقع بینانه از مسائل را ارائه می‏دهند. لذا وحدت مسلمانان در این زمینه می‏تواند عاملی مهم و راهگشا برای تلالو اسلام ناب محمدی(ص) و ذلت کفار و دشمنان دین خدا باشد.

وی با اشاره به موافقت دولت نیجریه و اعزام علامه شیخ زکزاکی به هند برای درمان گفت:عقب نشینی دولت نیجریه در برابر شیعیان این کشور و موافقت هر چند مشروط با سفر درمانی علامه شیخ زکزاکی درحالی به دست آمده که دادگاه عالی فدرال نیجریه به درخواست دولت این کشور، جنبش اسلامی نیجریه به رهبری شیخ ابراهیم زکزاکی را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی و فعالیت آن را غیرقانونی اعلام کرد! به موجب این حکم که روز جمعه ۴ مرداد ۹۸ به وسیله دادگاه عالی فدرال نیجریه صادر و چند روز بعد به صورت رسمی منتشر گردید، فعالیت این سازمان شیعی در همه ایالات و بخش ‏های کشور نیجریه ممنوع خواهد بود و دادگاه فدرال نیجریه همه شهروندان و گروه‏های این کشور را از مشارکت در هر نوع فعالیت مربوط به جنبش اسلامی نیجریه یا تحت نام آن محروم می‏کند. دولت نیجریه درحالی جنبش اسلامی را گروهی تروریستی اعلام می‏کند که خود قادر به برخوردی جدی با گروه‏های تروریستی تکفیری از جمله بوکوحرام نیست و این گروه هر روز مرتکب جنایت تازه‏ای در این کشور می‏شود.

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: در همین رابطه، هفته ‏نامه اشپیگل اواخر تیرماه در گزارشی از اینکه با وجود گروه خشنی مثل بوکوحرام دولت نیجریه جنبش اسلامی را سرکوب می‏کند اظهار تعجب کرده و از جنبش اسلامی به‏ عنوان قربانی یاد کرد. اعلام تروریستی بودن جنبش اسلامی از سوی دولت نیجریه نشان می ‏دهد که دست‏ هایی پنهان در پشت پرده قصد ریشه کن کردن فعالیت ‏های این جنبش را دارند. دولت محمد بوهاری رئیس‏ جمهور نیجریه مراودات خوبی با دولت عربستان دارد و بار‏ها تاکنون برای دریافت کمک‏ های مالی به ریاض سفر کرده است. مقامات جنبش اسلامی نیجریه می ‏گویند بوهاری – که خود یک مسلمان اهل سنت و طرفدار عربستان است – از سوی این کشور ماموریت پیدا کرده تا جنبش اسلامی را هدف قرار دهد.

تاجی در ادامه گفت: با این حال، همانطور که دولت نیجریه در برابر علامه زکزاکی در این مرحله عقب نشینی کرده، باید منتظر بود تا فعالیت‏ های شیعیان نیجریه به صورت رسمی مورد پذیرش این کشور واقع شود. دولت نیجریه نمی‏تواند با اقدامات خشن و تروریستی اعلام کردن یک گروه مدنی و مذهبی به سرکوب شیعیان بپردازد و در نهایت به صورت کامل عقب نشینی خواهد کرد.

وی با اشاره به حوادث کشمیر گفت: منطقه کشمیر دارای جمعیتی مسلمان نشین است که تحولات اخیر موجب نوعی جنگ مذهبی بین دولت هندوستان و افراد منطقه کشمیر شد. به گونه‏ای که دولت هند نزدیک به صدهزار نظامی را به همراه خانواده یشان به این منطقه اعزام کرد. آنچه موجب جریحه دارشدن مردم شده است اقداماتی است که دولت هند در سرکوب مردم این منطقه انجام می‏دهد که این حجم از خشونت بی‏ سابقه است. به هر حال، اعتراض‏ها در منطقه کشمیر حالتی مسالمت جویانه داشته و نظامیان هند با این اقدام مرتکب جنایت‏ های مختلفی شده اند.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به حوادث اخیر در کشمیر افزود: اقدام اخیر هند در لغو خودمختاری منطقه کشمیر و اعزام هزاران سرباز به این منطقه باعث تشدید تنش‏ها بین هند و پاکستان شده است. در شرایط کنونی، بیم آن می‏رود تا بار دیگر دو کشور وارد درگیری‏های گسترده نظامی شوند. این مسئله تنها باعث قربانی شدن مسلمانان این منطقه خواهد شد. علاوه بر این، تشدید تنش ‏ها بسترهای لازم را برای رشد تروریسم و تقویت گروه‏های تروریستی در این منطقه فراهم خواهد کرد. یکی از مهم ترین نتایج اقدام هند این است که در داخل کشمیر گروه ‏های میانه رو را که خواهان این بودند از طرق سیاسی مشکل کشمیر را با دولت مرکزی حل کنند ناراضی خواهد کرد. دولت محلی وقتی از بین برود جریان میانه رو را تضعیف می‏کند و ابتکار عمل را به دست رادیکال‏های مذهبی می‏دهد که بعضی از آن‏ها به داعش و یا سازمان القاعده پیوسته اند و به هر حال فضا را برای ورود داعش و القاعده به کشمیر و بین جمعیت این منطقه باز می‏کند.

تاجی با اشاره به حوادث کشمیر در ایجاد تشنج مناسبات هند و پاکستان خاطر نشان کرد: این حوادث به شدت روابط سیاسی و تجاری این دو کشور را تخریب می‏کند، همچنان که پاکستانی‏ها واکنش نشان داده اند و در مرز درگیری ایجاد شده است. پاکستان سفیر هند را اخراج کرد و به شورای امنیت شکایت برد. همه این‏ها پیامدهای منفی است. به همین دلیل دو کشور باید برای تثبیت ثبات و امنیت، ضمن دوری از هرگونه افزایش تنش به میز مذاکره بازگردند. دولت هند نیز باید از اقدامات حساسیت زا، زمینه را برای رشد و شکوفایی منطقه کشمیر فراهم کند. در این میان کشورهای اسلامی می‏توانند با استفاده از ظرفیت‏ های خود به عنوان میانجی عمل کرده و این تنش را مدیریت کنند.

وی با اشاره به اهداف رژیم صهیونیستی از پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اصل این ائتلاف تنش زا است و هرگونه حضور احتمالی رژیم اشغالگر قدس در این ائتلاف خودخوانده، که وجود نا مشروعش در خاورمیانه اساس ناامنی و بی ‏ثباتی است، را تهدیدی آشکار علیه امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی خود و عاملی بحران آفرین و بی ‏ثبات ساز در منطقه خلیج فارس تلقی می‏کند و در چارچوب سیاست بازدارندگی و دفاعی کشور، حق مقابله با این تهدید و دفاع از خود را محفوظ می‏دارد و در عمل به آن در چارچوب سیاست دفاعی کشور، تردیدی ندارد و مسئولیت کلیه عواقب این اقدام خطرناک برعهده رژیم آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی خواهد بود. ایران به عنوان یکی از کشورهای منطقه خلیج فارس با توجه به داشتن ۱۵۰۰ مایل ساحل در این منطقه و براساس مسئولیت تاریخی، خلیج فارس را ادامه قلمرو سرزمینی خود دانسته و خود را متعهد به تامین امنیت آن و امنیت تردد کشتی‏ ها در این منطقه می‏داند و معتقد است حضور نیروهای فرا منطقه ‏ای در خلیج فارس تحت هر نام و عنوانی که باشد نه تنها کمکی به تقویت امنیت در این منطقه نمی‏کند، بلکه زمینه تنش و بحران را در منطقه حساس خلیج فارس بیش از پیش فراهم می‏آورد.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان در ادامه افزودند: آمریکا از ابتدای انقلاب اسلامی علیرغم تلاش‏ های فراوان هیچ گاه نتوانسته است حاکمیت خود را بر خلیج فارس و تنگه هرمز تثبیت کند و ترتیبات امنیتی مورد علاقه خود را در این منطقه راهبردی مستقر نماید؛ داستان ائتلاف اعلام شده جدید نیز موضوعی جدا از تحولات گذشته نیست؛ تجربه ماه ‏ها و روزهای اخیر خلیج فارس نشان داده، در نظر نگرفتن امنیت و منافع ملی ایران، سبب خواهد شد امنیت و منافع همه بازیگران دیگر این منطقه با مخاطره جدی مواجه شد. اما بر فرض که آمریکا چنین ائتلافی را اعلام کند و پای رژیم صهیونیستی به منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز باز شود، قطعا جمهوری اسلامی واکنش نشان خواهد داد؛ رژیمی که این روزها تمام حواسش به دیوار شیشه‏ ای است که به دور خود ایجاد کرده است، بی‏ تردید توانی برای عرض اندام در خلیج فارس ندارد؛ اما اگر رژیم « خطاکار » و « پر اشتباه» صهیونیستی در خلیج فارس اعلام حضور کند، قدر مسلم در آتش خشم عناصر مومن و جریان ضد صهونیستی منطقه خواهد سوخت و یک قدم جدی به سمت اضمحلال و نابودی خود برداشته است.

خطیب جمعه چناران ضمن تبریک عید سعید غدیرخم و دهه امامت و ولایت گفت: هجدهم ذی‏ الحجه، روز «عیدُ اللهِ‏ الاکبر»، «عید اهل ‏بیت محمد(ص)»، «اشرف الاعیاد» یعنی «عید غدیر» است؛ روزی که در آن مهم‏ترین واقعه تاریخ اسلام و آخرین و مهمترین ماموریت رسول گرامی اسلام(ص) یعنی تعیین «امام و ولی جامعه اسلامی» توسط خاتم پیامبران در آن روز رقم خورد. دلیل اهمیت این موضوع که در حقیقت بیانگر هدف اصلی آن است، همان مسئله ای است که در ابلاغ خداوند به شخص پیامبر اسلام(ص)بیان شده است یعنی اتمام و اکمال دین و ارسال پیامبران و رسالت پیامبر خاتم که با تعیین ولی و امام جامعه صورت می پذیرد: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک وان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس» (۶۷/مائده).

تاجی به اصلی ترین پیام این واقعه اشاره و گفت: اصلی ترین پیام واقعه غدیر ابلاغ مقام حاکمیت جامعه اسلامی است که تنها امام معصوم و برگزیده شده از جانب خداوند شایسته دریافت آن است. در حقیقت اصلی‏ترین جایگاه در دین اسلام و تداوم رسالت، مقام حاکمیت و زعامت مسلمین است و تنها فردی که شایسته آن بود و از جانب خداوند به این مقام نائل شده بود، حضرت علی(ع) بود. امامان معصوم(ع) نیز همواره بر محوریت آن در تمام امور تأکید می‏کردند تا این موضوع را تبیین نمایند که کمال دین تنها به بیان احکام الهى نیست بلکه این دین به مبیّن و شارح و مجرى معصوم و در حقیقت حاکم و ولی نیاز دارد که هم دین را به ‏طور صحیح بیان کند و هم از تحریف و ایجاد بدعت در دین جلوگیرى نماید و هم آن را به‏طور صحیح و کامل اجرا نماید.

امام جمعه چناران ضمن تاکید ائمه (ع) در اثبات غدیر افزودند: امام حسن(ع) در ماجرای مصالحه با معاویه برای این‏که به او یادآوری کند که حق با اوست، ماجرای غدیر خم را شاهد گرفت. امام حسین(ع) نیز در مراسم حج، بنی ‏هاشم و دیگران را جمع کرد و ماجرای غدیر را یادآوری نمود. امام عسکری(ع) نیز در جواب سؤال فردی که پرسید: «این سخن پیامبر که فرمود: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» یعنی چه؟» حضرت جواب داد: «خداوند اراده فرمود که این جمله، نشان و پرچمی باشد تا حزب خدا هنگام اختلاف ها با آن شناخته شود.”

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان تصریح کرد: ولایت ‏فقیهی که ثمره درخت شکوهمند انقلاب و نظام اسلامی و اندیشه‏ های متعالی حضرت امام خمینی(ره) در راستای تحقق ولایت عامه ائمه اطهار(ع) است ، در تمامی خطرها و تهدیدهای دشمنان، جامعه اسلامی را هدایت و به سرمنزل مقصود هدایت می کند.

ایشان با اشاره به سالروز کودتای ۲۸ مرداد گفت: کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، با طراحی گسترده و امکانات مالی و نظارت سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و بهره گیری از کمک شبکه های جاسوسی انگلیس و مطبوعات زنجیره ای عملی شد. کرمیت روزولت، از سرشناسان سیا و طراحان این کودتا چنین می نویسد: “سیا پس از تبادل نظر با انگلیسی ها، تصمیم به سرنگون کردن دولت مصدق گرفت؛ زیرا مصدق با ملی کردن یک میلیارد دلار دارایی شرکت نفت ایران و انگلیس، خشم و غضب قدرت های غرب را برانگیخته بود.”

تاجی در ادامه گفت: کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران است. کودتا، سبب سقوط حکومت ملی ایران و استمرار رژیم دیکتاتور و استبداد سلطنتی شد. از آنجا که این کودتا با دخالت دو دولت خارجی امریکا و انگلستان صورت گرفت، آنها باید به طور رسمی از ملت ایران عذرخواهی کنند و به دلیل آسیب هایی که به ملت ایران وارد ساخته اند، غرامت بپردازند.ملت و تاریخ ایران، هیچ گاه جنایت های دو کشور استعمارگر انگلیس و امریکا را از یاد نخواهد برد؛ زیرا تاریخ ایران، پر از حوادث تلخ و ناگواری است، که با دخالت های آشکار و گسترده این دو دولت، در این سرزمین رخ داده است و هر یک، سال های متمادی، این ملت با فرهنگ را از پیشرفت و توسعه مادی و معنوی بازداشته اند.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: در فتنه و انتخابات سال ۸۸ نیز شاهد بودیم که انگلیسی ها و امریکایی ها قصد داشتند در امور ایران دخالت کنند و با ایجاد جریان های همزاد کودتای ۲۸ مرداد، دوباره زمام ایران را در دست بگیرند، که با درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای این توطئه ها خنثی شد. پس بکوشیم بصیرت خود را بیشتر کنیم و از تاریخ عبرت بگیریم.