مهمترین پیام عاشورا ایستادگی در برابر ظلم و استکبار است
مهمترین پیام عاشورا ایستادگی در برابر ظلم و استکبار است

امام جمعه چناران گفت: مهم‌ترین پیام عاشورا در زمان فعلی ایستادگی در برابر ظلم و استکبار است و کسانی که امام حسین(ع) را الگوی خود قرار داده‌اند،‌ نباید از جنگ، ‌تحریم و تهدید دشمنان شانه خالی کنند.

به گزارش ندای چناران حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی در خطبه نمازعبادی و سیاسی با تسلیت ایام تاسوعا و عاشورای حسینی گفت: قیام حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در مقابل حکومت جبار اموی، درس مقاومت و ایستادگی را به بشریت آموخت و راه نجات از ستم زورگویان و زیادخواهی سلطه جویان را برای همه اعصار نشان داد. انقلاب اسلامی که ملهم از قیام عاشورا صورت گرفته و با شکست استبداد داخلی، نبرد با استکبار جهانی را سرلوحه حرکت خویش قرار داده است، بدون تردید حیات ۴۰ ساله انقلاب خود را مرهون اهل بیت(ع)، سیدالشهداء، محرم، عاشورا، کربلا، عزاداری ها، مساجد، منابر، هیات و دستجات مذهبی می باشد و امتداد این راه بدون تمسک به همین اسطوره ها غیرممکن است.

وی با اشاره به برخی از پیام های عاشورا برای مقاومت کنونی ملت مسلمان وعاشورایی ایران امروز گفت: از پیام های مهم این قیام اینکه سازش و تسلیم در برابر حکام ظالم و نالایق، در قاموس اسلام و آل الله جایی ندارد. ایستادگی در برابر دشمنان اسلام هزینه دارد. هزینه هایی که امام سوم شیعیان با جان و مال و فرزند و همه آنچه در دنیا داشت، پرداخت. از دشمن ولو با عِدّه و عُدّه زیاد، نباید هراس داشت. رعب و ترس از خصائل منافقین و افراد سست ایمان است چنانچه شجاعت و شهامت جزء مختصات مومنین و شهادت طلبان است. تحریم اقتصادی و استفاده از هر ابزاری برای وادار کردن جبهه مقاومت به تسلیم جزء خصائل جبهه باطل است.

خطیب جمعه چناران اظهار داشت: دشمنان اسلام برای رسیدن به اهداف خود از هیچ خیانت و جنایتی فروگذار نکرده و به هیچ اصل انسانی و الهی پای بند نخواهند بود. در مسیر مقاومت و نبرد با استکبار و مستکبرین، این پیام را باید به دشمن داد که از دادن جان و فرزند ابایی نداریم. مرگ با عزت و شرف بر زندگی زیر بار زور و ذلت ارجحیت دارد. مذاکره حضرت اباعبدالله برای لغو تحریم ها و از روی نیاز نبود. کاری که مولی انجام داد برای اتمام حجت و دعوت به حق و نجات حتی یک انسان فریب خورده در جبهه باطل تا آخرین لحظه ها بود.

تاجی در ادامه گفت: جبهه مقاومت مقتدر و مظلوم به تکلیف خود عمل کرده ، ولو آنکه در شرایط نابرابر و دشوار باشد. سربلندی دنیا و آخرت مومنان و مسلمانان و انسان های آزاده در گروه مقاومت و پایداری است. جبهه باطل حتی اگر به ظاهر پیروز میدان باشد ، قطعاً به اهداف خویش دست نیافته و بازنده این دنیا و آخرت است. جبهه مقاومت اگر به ظاهر هم شکست بخورد، ناشی از قدرت دشمن نیست. آنچه این جبهه را ضعیف می سازد ، ناشی از خیانت های داخلی و تردید آفرینی عده ای سست ایمان و مرعوب است.

امام جمعه خاطر نشان کرد: آنچه انگیزه ملت ایران برای مقاومت و ایستادگی در برابر آمریکای فعلی را دوچندان می سازد، خصائل و ویژگی رئیس جمهور این کشور است که شباهت های زیادی به یزید بن معاویه دارد. ویژگی هایی که تحمل نظام استکباری و شیطان بزرگ را برای مسلمانان واقعی دشوار می سازد.

وی با اشاره به نامه قدردانی جنبش حماس از رهبر معظم انقلاب گفت: مسئله فلسطین به عنوان شاخصی در جهت نوع نگاه و رویکرد کشورهای اسلامی به مسائل منطقه ای و جهانی تبدیل شده است. جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته به عنوان حامی همیشگی و باثبات ملت فلسطین معرفی شده است. ایران با وجود فشارهای شدید بین المللی هیچگاه ملت فلسطین را رها نکرده و همواره حاضر به پرداخت هزینه برای دفاع از آرمان های فلسطین بوده است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان در ادامه افزود: از آغاز انقلاب اسلامی ایران، تهران بر اساس موضع مشترک با گروه‌های مقاومت فلسطینی برای نابودی رژیم صهیونیستی، روابط متمایزی با آن ها برقرار کرد و «یاسر عرفات» رئیس پیشین تشکیلات خودگردان اولین رهبری بود که پس از پیروزی انقلاب وارد تهران شد. اختلاف جمهوری اسلامی ایران با عرفات باعث نشد که ایران مسیر خود برای حمایت از مقاومت فلسطین را تغییر دهد، تهران از زمان تأسیس جهاد اسلامی در قدس در دهه هشتاد از این جنبش حمایت کرده است . طبق گزارش حماس، علیرغم حالت سستی در روابط ایرانی-فلسطینی در برخی برهه‌ ها به دلیل دگرگونی‌های سیاسی در منطقه عربی، ایران حمایت نظامی از شاخه‌ های نظامی گروه‌های مقاومت را متوقف نکرد و کانال‌های ارتباطی دائمی خود را حفظ کرد؛ ایران امروز تنها کشوری است که علنا از مقاومت فلسطین حمایت نظامی دارد. نامه جنبش حماس به رهبر معظم انقلاب به خوبی نشان دهنده این است که محور مقاومت اکنون همه نگاه خود را به ایران اسلامی و رهبر معظم انقلاب دوخته است چرا که در مقاطع مختلف ، کارآمدی این نوع نگاه را درک کرده اند.

وی با اشاره به بازی اروپا با برجام گفت: پس از خروج آمریکا از برجام دولت آقای روحانی همچنان امیدوار به ادامه توافق هسته ای با کشورهای اروپایی است. اما تجربه های مختلف تاریخی نشان دهنده این است که اروپا و آمریکا دو روی یک سکه بوده و نباید این دو را در ماهیت جدای از یکدیگر دانست. بدبینی به اروپا حاصل نگاهی واقع گرایانه به عرصه بین الملل است. اروپایی ها ثابت کرده اند در دوره های زمانی مختلف دنباله روی محض سیاست های آمریکا هستند.

تاجی با اشاره به اقدامات ایران برای آغاز گام سوم در عقب نشینی از تعهدات برجامی گفت: با وجود اقدامات صورت گرفته در گامهای اول ودوم، اگرچه تا رسیدن به نقطه ایده ‌آل فاصله معناداری وجود دارد ، اما تکاپوی اروپایی ها برای رسیدن به یک توافق با ایران برای عدم آغاز گام سوم و تلاش آنها برای برگرداندن اقدامات صورت گرفته در گام های اول و دوم نشان دهنده درستی راهی است که ایران در طی چند ماه اخیر طی کرده وباید استمرار یابد.

امام جمعه چناران بیان کرد: با نگاه به روند ی که در گام های اول و دوم کاهش تعهدات برجامی ایران انجام شده است، رعایت نکات زیر در آستانه گام سوم الزامی است.

اولا: گام های گذشته اگر چه می توانست محکم تر از این برداشته شود، اما در همین حد نیز اراده ایران را در بر هم زدن تصور دشمنان که ایران به هر قیمتی حاضر به عبور از برجام نیست را اثبات کرد.

دوما: مواضع اروپایی ها در هفته اخیر نشان داد اگر چه ممکن است آنها از خروج ایران از برجام و احیای ظرفیت‌های هسته ای ایران نگران باشند اما با آمریکا در مهار ظرفیت‌های موشکی و نفوذ منطقه ای ایران اشتراک نظر دارند لذا نباید دستگاه دیپلماسی ما به لبخندها و مذاکرات تلفنی و وعده های بی پایه آنها اعتماد کند و هرگونه قرار و توافق با آنها باید مکتوب ، تضمینی و قابل تحقق باشد.

سوما: صبر و بردباری مردم نسبت به مشکلات و همراهی آنها با راهبردهای نظام فرصت لازم را برای دستگاه دیپلماسی و نهادهای تصمیم‌گیر ایجاد کرده است تا بتوانند با اتخاذ سیاست‌های قاطعانه ، اهداف نظام را پیش ببرند . هر گونه تعلل و کوتاه آمدن مسئولان و بسنده کردن به مطالبات حداقلی ، باعث کاهش اعتماد و همراهی مردم در این فرایند خواهد شد.

چهارما: رفع کامل همه تحریم‌ها علیه ایران، باید محور اصلی مطالبات ایران باشد . اروپا باید به این باور برسد که اگر نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی را با قدرت اجرا خواهد کرد.

خطیب جمعه چناران با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر مذاکره مجدد با آمریکا گفت: در هر مذاکره ای ، راهبردکلی آمریکا تغییر نظام در ایران است و سعی دارند با عبارت ها و اصطلاحات فریبکارانه به تدریج زمینه را برای هدف اصلی خود مهیا کنند. در این میان عده ای در داخل نیز عامدانه و یا جاهلانه در زمین بازی آمریکا حرکت می کنند و سعی دارند مذاکره با غرب را راه حل تمام مشکلات معرفی کنند در حالی که هدف اصلی از مذاکرات غرب در درجه اول ، تضعیف اصول انقلابی ایران است تا بدین گونه موقعیت و جایگاه ایران را در میان کشورهای مسلمان تضعیف کنند تا در درجه بعد ، راهبرد خود را در مورد ایران که همانا تغییر نظام است ، اجرا کنند. این هدفی است که آمریکا در ۴۰ سال گذشته به دنبال آن بوده ،اما همیشه شاهد شکست توطئه های خود در مورد دور کردن ایران از اصول انقلابی اش بوده است. با توجه به نیات آمریکا در مورد مذاکره با ایران مشروط به دست کشیدن تهران از اصول انقلابی خود، هرگونه تقاضا برای مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی و با پیش شرط های مطرح شده، به معنای خیانت بزرگ به انقلاب اسلامی تلقی می شود.

وی با اشاره به شیطنت های اسرائیل درجبهه مقاومت و با طرح این سوال که ایران چگونه اسرائیل را مستأصل کرده است؟گفت: ایران در ۸ سال گذشته موفق به ایجاد یک شبکه بسیار قوی مقاومت در سوریه و منطقه شده است. ایران با حمایت از نیروهای سوریه و با دعوت دمشق از مستشاران ایرانی برای اعزام به سوریه موفق شده است تا یک هراس راهبردی را برای رژیم صهیونیستی ایجاد کند. در این ارتباط ایران در جنوب سوریه با شکست دادن تروریست ها برای نخستین بار به نزدیک ترین موضع در مرزهای سرزمین های اشغالی نزدیک شده است.

خطیب جمعه چناران ضمن اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از جبهه مقاومت حماس افزود: نکته مهم دیگر این است که ایران با حمایت های معنوی و سیاسی خود از گروه های مقاومت، اسرائیل را در نوعی حصار محکم قرار داده است. انصارالله یمن، حزب الله لبنان، حماس و حشد الشعبی هر کدام به گونه ای باعث هراس صهیونیست ها شده اند. در این میان حزب الله بزرگترین هراس اسرائیل است. حزب الله لبنان به بزرگترین کابوس این روزهای اسرائیل تبدیل شده و مقامات صهیونیستی بزرگترین تهدید خود را این حزب می دانند. حتی در ماجرای اخیر حمله پهپادی اسرائیل به لبنان، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان با تهدیدات خود باعث شده تا نظامیان صهیونیستی از مرزهای لبنان عقب نشینی کرده و خود را برای یک حمله غافلگیرانه از سوی حزب الله آماده کنند.

تاجی با اشاره به اعتراف بسیاری از رسانه ها به افزایش توان حماس افزود: بسیاری از رسانه های بین المللی اعلام کردند که حزب الله بدون شلیک حتی یک گلوله اسرائیل را شکست داد. این یک جنگ روانی هوشمندانه به تمام معناست و اسرائیل در هراس کامل از زمان پاسخ بعدی حزب الله خواهد زیست. اکنون جبهه ای از گروه های مقاومت از حشد الشعبی در عراق تا انصارالله یمن و حزب الله و گروه های فلسطینی تشکیل شده است که اسرائیل را در ۵ محور درگیر خواهد کرد. این اقتدار مقاومت است که اکنون رژیم صهیونیستی را در چنگال قدرتمند خود گرفتار کرده و این رژیم به دنبال دست و پا زدن های بیخودی است که از این چنگال به نوعی رهایی یابد. درو اقع حملات اخیر رژیم صهیونیستی برای رها شدن از این محاصره و واکنشی به فشارهای راهبردی است که ایران برای اسرائیل ایجاد کرده است.

وی در ادامه گفت: بنابراین اینکه ایران به حملات پراکنده اسرائیل جواب نداده ، نشان از ضعف نیست. در واقع ایران موشک پرانی ها و حملات پهپادی محدود اسرائیل را یک نوع اقدام منفعلانه و به دلیل شکست های پیاپی صهیونیست ها در منطقه می داند و به همین دلیل کاملا واضح است که نباید برای این گونه اقدامات سطحی پاسخ نهایی از سوی کشوری مقتدر مانند ایران صورت بگیرد بلکه حزب الله لبنان و حماس و دیگر گروه های مقاومت به خوبی قادر به مقابله با این اهداف هستند. شاهد مثال این مسئله نیز هراسی است که در سرزمین های اشغالی پس از سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله حاکم شده که رژیم صهیونیستی منتظر پاسخ ما باشد و در ادامه اولین ضربه به رژیم صهیونیستی از سوی حزب الله وارد شد. بنابراین به نظر می رسد حملات رسانه ای علیه ایران بیشتر به دلیل شکست های پی در پی در برابر ایران بوده و بدین گونه سعی می کنند مسابقه و مبارزه ای را که در دنیای واقعی از ایران نبرده اند ، در فضای مجازی و رسانه ها با پیروزی همراه کنند. اما غافل از اینکه دستاوردهای میدانی ایران با هیچ حمله رسانه ای قابل سانسور شدن نیست و اسرائیل همچنان در حال دست و پا زدن برای شکست حصاری است که ایران به دور این رژیم جعلی کشیده است.

امام جمعه چناران در همین راستا و با اشاره به حمله انتقام گیرنده حزب الله لبنان به اسرائیل گفت: حزب الله لبنان روز یکشنبه طی یک حمله غافلگیرانه موشکی و در پاسخ به ترور ناجوانمردانه دو جوان رزمنده حزب الله در سوریه، یک خودرو نظامی رژیم صهیونیستی که در حال تردد در مسیر منتهی به پادگان «افیفیم» بود را با شلیک موشک ضد تانک منهدم کرد. بطوری که بر اساس گزارشات منتشر شده، کلیه سرنشینان مسلح این خودرو نظامی کشته و زخمی شدند. آنهم در شرایطی که پس از سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله، ارتش رژیم صهیونیستی در آماده باش کامل نظامی و اطلاعاتی قرار داشت و ماهواره ها و پهپادهای جاسوسی رژیم بطور کامل در حال کنترل خطوط مرزی جنوب لبنان بودند تا به ظن خود هرگونه تحرک نیروهای مقاومت را بصورت پیش دستانه شناسایی و با بهره گیری از توان موشکی و هوایی خود سرکوب نمایند، اما در کمال ناباوری سران رژیم اشغالگر قدس هیچ یک از این تدابیر نتوانست مانع از تحقق وعده صادق سید حسن نصرالله شود و در نهایت اسرائیل درمانده از سیلی سخت حزب الله، جنوب لبنان را هدف حمله توپخانه ای منفعلانه خود قرار داد. البته حزب الله اعلام کرده که این عملیات در واکنش به شهادت دو تن از نیروهای خود در سوریه بوده و هنوز پاسخ تجاوز «ضاحیه» مانده است. این یک جنگ روانی هوشمندانه به تمام معناست. اسرائیل در هراس کامل از زمان پاسخ بعدی حزب الله خواهد زیست.