امنيت مقدمه توسعه هر كشور است
امنيت مقدمه توسعه هر كشور است

امام جمعه چناران ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی افزود: پیشرفت در هر عرصه ‌‌ای حتی در عرصه علمی، ورزشی و فرهنگی، مرهون امنیت است، علاوه بر این، تجارت امور اقتصادی، سرمایه‌‌گذاری در مناطق مختلف و غیره نیز با توجه ویژه به مؤلفه امنیت انجام می‌‌شود.

به گزارش ندای چناران، حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار مجمع عالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه جزو نهادهای برآمده از انقلاب اسلامی است که ولادت و حرکت و رشد و بلوغش از دل تلاطم‌ها و امواج حادثه‌ ها آغاز شده و تداوم یافته و به اوج رسیده است.

خطیب جمعه چناران با اشاره به نقش با اهمیت سپاه پاسداران در دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی افزود:  دوران پس از جنگ و طی این سی سال، که جبهه بندی‌ها عمیق تر و پیچیده تر و گسترده تر شد سپاه به اوج بلوغ و تکامل خود رسیده و در دو راهی‌های تعالی و انحطاط و ریزش‌ها و رویش‌ها سربلند و پیروز بیرون آمد. و اکنون می‌ توان به این سازمان انقلابی به عنوان یک نهاد و سازمان معیارِ انقلابی نگریست.

تاجی ضمن اشاره به توصیه‌های راهبردی امام مسلمین به سپاه خاطر نشان کرد: اگر چه در مخاطبه ‌ی با سپاه و فرماندهان آن است، لکن با نگاه عمیق و مسئولانه می‌توان آن را توصیه‌ ای راهبردی برای هر نهاد و سازمان انقلابی و مجموعه مردمی دانست. لذا این رهنمودها نسخه ی علاج همه گروه ها و سازمان‌ها برای جلوگیری از بیهودگی سازمانی و بی عملی تشکیلاتی دانست.

وی با اشاره به پیروزی راهبردی ایران بر استکبار گفت: نگاهی به صحنه حوادث کشور و منطقه، نشان می ‌دهد، استکبار به رهبری آمریکا، در مقابله با انقلاب اسلامی و مقاومت اسلامی دچار شکست شده و ایران اسلامی به پیروزی راهبردی دست یافته است.

امام جمعه چناران با اشاره به شکست های پی در پی آمریکا در سطح منطقه گفت:آمریکا در منطقه هر چه هزینه کرده است به زیان او تمام شده و نتیجه‌ ی عکس گرفته است. تجهیز مالی، امکاناتی و تسلیحاتی دولت‌های مرتجع منطقه و گروه‌های استعمار ساخته تکفیری بیشتر دامن خود استکبار را گرفته است. عراق، سوریه، یمن، لبنان و… نمونه‌های روشن آن است.

تاجی ادامه داد: فشار حداکثری آمریکا و غرب که بیشتر در عرصه اقتصادی و با محوریت تحریم نفتی بوده تا به حال شکست خورده و انشالله به شکست کامل خواهد رسید و تحریم نفتی اگر چه مشکلات موقتی در پی داشته، اما سود و منفعت دیرپا خواهد داشت. به همین دلیل علی رغم این فشارها و دشواری‌های معیشتی مردم صبورمان، شاخص‌های رونق اقتصادی از سال گذشته بهتراست، در حالی که همه نهادهای ذی ربط، سال ۹۸ را سال کاهش رونق اقتصادی می ‌دانستند. البته این به معنای رفع مشکلات مردم نیست بلکه با نگاه مقایسه‌ ای و واقع بینانه می ‌توان گفت: مقاومت و صبوری مردم ما، تاب آوری اقتصاد کشور را بیشتر کرده است.

وی در همین راستا و با اشاره به غلبه راهبردی ایران بر آمریکا گفت: در طول سالهای گذشته به ویژه یک سال اخیر و شش ماهه اول سال ۹۸، علیرغم تشدید فشار حداکثری آمریکا و غرب، ما شاهد شکست راهبردی آمریکا و غلبه راهبردی ایران بوده ایم. غلبه ‏ای که درآن بی اعتباری و شکست هژمونی و سیطره پوشالی آمریکا را می‏ توان در ابعاد؛ بی اعتباری سلاح های راهبردی، شکست گفتمانی، شکست در میدان مقابله، ناکامی در ایجاد آشوب سازی و فتنه انگیزی بالعیان مشاهده کرد.

خطیب جمعه چناران با اشاره به ناکامی آمریکا در تنش آفرینی و فتنه انگیزی در داخل کشور گفت: یکی از اهداف اصلی تشدید تحریم ها و فشار حداکثری، رودر رو قرادادن افکار عمومی در مقابل حاکمیت و نظام اسلامی بوده است. به همین منظور و طی ماه های گذشته و بویژه شش ماه اخیر، طوفانی از تهاجم اقتصادی و رسانه‏ ای و روانی و سیاسی با تحریک گسلهای قومی، سیاسی و جناحی، شکاف‏های اقتصادی، مشکلات اجتماعی و فرهنگی موجود در جامعه و توسعه و تقویت آن بوده است. با این هدف که در سال ۹۸ و به ویژه شش ماهه اول آن نظام اسلامی با انواع آشوب‏های صنفی و قومی و سیاسی و اجتماعی روبرو شده و در سر میز مذاکره برگ برنده‏ی کمتری داشته باشد.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان با اشاره به ابعاد غلبه راهبردی ایران بر آمریکا گفت: واقعیت این است که آمریکا علیرغم اعمال بی سابقه ترین فشارهای چند جانبه و با راه اندازی یک چند ترکیبی و چند ضعلی در صدد برآمده است که مقاومت انقلابی ملت ما را در هم بشکند. فشارهای اقتصادی و تحریم ها به تعبیر رهبر فرزانه‏ ی انقلاب اسلامی نفس ‏های آخر دشمن مستکبر بر علیه ما است که ان شاء الله با سنگین ترین شکست ها روبرو شده و خواهد شد. با نگاهی به صحنه و میدان ابعاد غلبه ایران و شکست آمریکا را می‏توان مشاهده کرد. غلبه ای راهبردی که دارای چند ضلع مهم بوده و بی اعتباری غلبه و سیطره‏ ی آمریکا بر منطقه و جهان را نشان می‏دهد.

امام جمعه چناران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری و تاکید بر اهمیت حقوق شهروندی گفت: چرایی بیان حقوق شهروندی در ابتدای سخنان رهبر معظم انقلاب آن‏هم در شرایطی که غربی‏ها و برخی در داخل کشور نسخه ‏ی مذاکره با آمریکا را راهکار حل مشکلات اقتصادی و عبور از بحران مطرح می‏کنند، مربوط است به تأکید و پافشاری رهبر انقلاب بر استفاده از ظرفیت و توان نیروی مردمی به خصوص جوانان در حل مشکلات و عبور از بحران‏ها که این مهم با ایفای کامل حقوق شهروندی تمام افراد جامعه میسر است.

وی ادامه داد: حقوقی همچون اعطای آزادیهای مشروع، تأمین نیازهای اولیه معیشتی- همچون خوراک، پوشاک و مسکن، اشتغال و رفع بیکاری و فقر-، حق مشارکت در تعیین سرنوشت سیاسی، حق برخورداری از آموزش و تحصیل، حق برخورداری از عدالت قضایی و امنیت اجتماعی و مواردی دیگر که در قانون اساسی جمهوری اسلامی و با استناد به مبانی دینی برای همه افراد -از هر دین و مذهب و نژاد و قومیتی- مقرر گردیده است(اصل ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی). با این شرح، لازم است که قوای سه‏گانه‏ی کشور در زمینه‏ی تحقق ظرفیت عظیم نیروی مردمی کشور با برنامه ‏ریزی و سیاست‏گذاری مناسب در خصوص ارتقای حقوق شهروندی عموم مردم در نظام اسلامی، در جهت پیشرفت و تعالی نظام اسلامی گام بردارند؛ به‏طور مثال طرح‏ «هر مسجد یک حقوقدان» که اخیراً از سوی ریاست محترم قوه قضائیه ارائه گردید، ازجمله طرح‏هایی است که می‏تواند به این مهم یاری رساند.

رئیس شورای فرهنگ و عمومی شهرستان با اشاره به سفر ریاست جمهور به سازمان ملل و حواشی آن گفت: همه می‏دانیم که اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل یک حادثه مشخص و دارای جدول زمانی تعیین شده است. لذا دستگاه دیپلماسی ایران می‏توانست و می‏تواند، یکسال برای آن برنامه ریزی کرده و سناریوهای مختلف مواجهه را ترسیم نماید. برخی اتفاقات به وقوع پیوسته نشان از حیرانی و عدم اقدام مناسب دیپلمات های ایرانی داشت . لذا لازم است دولت جمهوری اسلامی نسبت به کیفیت حضور در این گونه محافل بازنگری کرده و برای حفظ و تقویت جایگاه والای ملت انقلابی ایران تدابیری بیندیشد.

خطیب جمعه چناران ضمن انتقاد از رفتارهای برخی مسئولان در هنگام مواجهه با سران بدعهد و گستاخ اروپا افزود: ، فارغ از این که در آن گفتگوها چه گذشته است، با رفتار دیپلماتیک و روحیه انقلابی نمایندگان ملت انقلابی ما همخوانی نداشت. خصوصا در شرایطی که این سه کشور وقیحانه بیانیه محکومیت ایران را صادر کرده و همراهی حداکثری با سیاستهای شیطانی آمریکا را داشته اند.

وی ضمن تمجید از سخنرانی اخیر رئیس جمهور ایران در سازمان ملل افزود: اگر چه سخنرانی رئیس جمهور محترم جزو سخنرانی ‏های ارزشمند و قابل قبول وی در طول شش حضور ایشان بود و کلیت آن مبتنی بر عزت و حکمت و مصلحت بود، لکن یکی دو فراز از سخنان وی ابهام برانگیز بود، به ویژه آنجا که گفت: برجام حداقل بود، چه برای ما و چه برای شما! اگر به حداقل ها قانع هستید ما هم به حداقل بسنده می‏کنیم اما اگر بیشتر می‏خواهید، باید بیشتر بپردازید!

تاجی بیان کرد: این در حالی است که از نگاه ما برجام حداقلی نبود. ما تمام تعهدات خود را انجام دادیم و طرف اروپایی کمترین تعهدات خود را نیز عملی نکرده است. از کشورهایی که به حداقل عمل نکرده اند چه انتظار می‏توان داشت که هم امتیازات حداقلی را بدهند و اگر بیشتر امتیاز می‏خواهند باید امتیاز بیشتری پرداخت کنند. براستی امتیاز بیشتر ما چیست؟!

وی در ادامه گفت: در سخنرانی رئیس جمهور ائتلافی به نام «ائتلاف امید» و طرح «ابتکار صلح هرمز» مطرح شد با هدف ارتقاء صلح، ثبات، پیشرفت، و رفاه کلیه ساکنان حوزه‏ی تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستان میان ایشان شکل گیرد. و حوزه‏ های مختلفی چون تامین همگانی امینیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از مبدا تا مقصد کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را شامل می‏شود. اصل طرح این ائتلاف و فضاسازی تبلیغی و رسانه ‏ای حول محور آن و تلاش برای شکل گیری ائتلاف های جدید در منطقه اقدامی مثبت تلقی می‏گردد.

تاجی خاطر نشان کرد: در حالی که سازمان ملل و مجمع عمومی آن کارکرد مهمی جز رایزنی‏ های سیاسی، فعالیت‏ های تبلیغی و رسانه ‏ای و یارگیری ‏های منطقه ‏ای و بین المللی ندارند، همواره حواشی آن بر متن اجلاس سایه افکنده است. اجلاس اخیر نیز دارای چنین ویژگی بود. با این نگاه حضور هیات ایرانی و به ویژه سخنرانی رئیس جمهور در یک جمع بندی کلی قابل قبول بوده، اما تا نقطه مطلوب فاصله بسیار دارد. شایسته است دستگاه دیپلماسی با تدابیر دقیق و اتخاذ سناریوهای مواجهه شرایط حضور عزتمندانه و متناسب با شان و جایگاه نمایندگان ملت بزرگ و انقلابی ایران را فراهم سازد.

وی با اشاره به عملیات نصر من الله از سوی مجاهدان یمن گفت: ائتلاف سعودی حدود ۵ سال است مردم مظلوم یمن را مورد تجاوز هوایی و زمینی و تحریم و فشار اقتصادی قرار داده و سعی کرده اند تا از طریق عملیات نظامی وحشیانه، این مردم را از مقاومت باز داشته و تسلیم خواسته‏ های خود کنند. اما در مقابل، این مردم شجاع یمن و نیروهای رزمنده آن هستند که نه تنها تسلیم خواسته‏ های دشمنان و هم پیمانان غربی آنان نشدند، بلکه با «مقاومت شجاعانه و عزتمندانه» خود و با به دست گرفتن ابتکار عمل در عرصه نبرد و با استفاده از توان و قدرت موشکی و پهپادی و حمله به تاسیسات راهبردی و حساس دشمن، موازنه قدرت را به هم زده و توانسته اند توان و قدرت نظامی دشمن را سرکوب اراده پولادین خود کنند و ثابت کنند که بهره گیری از تجهیزات پیشرفته در مقابل اراده و ایمان راسخ مومنان، ذره‏ای قدرت و ارزش ندارد. علاوه بر این، این مجاهدان خستگی ناپذیر با رشادتهای خود توانسته اند الگویی از «مقاومت عزتمندانه و مومنانه» را در مقابل تمامی ملتهای مظلوم جهان قرار دهند و ثابت کنند که ایمان و اراده بر هر سلاحی پیروز است.

خطیب جمعه چناران گفت: عملیات نصر من الله، فصل جدیدی در جنگ‏های یمن بوده و معادلات آل‏سعود، آمریکا و امارات را برهم زده است. در این عملیات زمینی، جلوه‏ی جدیدی از توان نظامی نیروهای مردمی و ارتش یمن رونمایی شد و دشمن، اینک فهمیده است که سلحشوران یمنی در عرصه جنگ زمینی- علاوه برجنگ پهپادی و موشکی- حرف‏های زیادی برای گفتن دارند. این عملیات فضاسازی امپراطوری رسانه ‏ای غرب را خنثی کرد. اگر تا دیروز در حمله ‏ی به «آرامکو» ایران را عامل اصلی می‏دانستند، امروز با این عملیات تاریخ‏ ساز کاملا خلع سلاح شده و در شوک و بُهت فرورفته ‏اند.

تاجی با اشاره به اینکه این عملیات درس‏های بسیاری برای نیروهای مقاومت در جهان دارد افزود: از جمله این‏که می‏توان با نیروی ایمان و در اوج تحریم و فقر و بمباران ایستاد و مقاومت کرد و حتی از روز اول قوی‏تر و مقتدرتر شد. اکنون بر همگان اثبات شده است که گفتمان مقاومت عامل پیش‏برنده و پیروز‏کننده است. با این راهبرد است که می‏توان پنج ‏سال در محاصره ‏ی بزرگترین قدرت‏ های اقتصادی و نظامی منطقه و جهان ایستاد و هِیمَنه‏ ی و ابهت پوشالی آنان را به رخ جهانیان کشید.

امام جمعه چناران تصریح کرد: عملیات «نصرمن ‏الله» که الحق «فتح المبین مقاومت یمن» است می‏تواند سرسلسله عملیات‏ های دیگری باشد که موجودیت رژیم پوشالی آل‏سعود و اتباع او را به مخاطره بیفکند و انشاالله»فتح قریب» مجاهدان اسلام را رقم بزند.

وی با اشاره به صعود ۴۰ پله ‏ای ایران در بخش صنعت گفت: محور اصلی راهبرد فشار حداکثری کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران، اعمال تحریم‏های مختلف به ‏ویژه در بخش صنعتی و از طریق ممانعت صدور فناوری‏های پیشرفته، مواد اولیه، ارائه مشاوره‏ های فنی و همکاری و مشارکت شرکت‏های زیرساخت صنعتی در پروژه ‏های مختلف و مواردی از این دست بوده است. اما در مقابل جمهوری اسلامی – به تأییدات الهی و به‏رغم سیاه‏ نمایی‏ها و القاء ناامیدی ‏ها در فضای عمومی کشور از سوی دشمن خارجی و منافقین داخلی- نه تنها در مقابل این فشارها تسلیم نشده بلکه طبق گزارش‏های سازمان‏های سنجش بین ‏المللی توانسته، به رشد و ارتقای صنعت در طی دهه‏ های گذشته دست یابد.

تاجی در ادامه با توجه به مهمترین شاخص توسعه یافتگی ایران در بخش صنعت افزود: از مهمترین شاخص ها، گزارشی است که از سوی “سازمان توسعه صنعتی ملل متحد” (یونی‏ دو(UNI DO)) ارائه می‏شود و اعلام کرده است که جمهوری اسلامی طی ۱۶ سال گذشته از رتبه ‏ی ۹۵ میان ۱۳۵ کشور جهان با ارتقای ۴۰ پله ‏ای به رتبه ۵۸ تا سال ۲۰۱۸ دست یافته است. دست‏یابی به این ارتقای صنعتی علیرغم تمامی مشکلات کشور همچون جبران خسارت ‏های جنگ تحمیلی و اعمال تحریم ‏های اقتصادی مختلف که مانع دست‏یابی کشور به بازارهای جهانی و نیز برخورداری از فناوری ‏های نوین و ورود آنها به داخل کشور می‏شده است، امری شایسته ‏ی توجه است.

وی با اشاره به نقاط قوت و ضعف صنعت ایران در گزارش “یونی ‏دو” گفت: علاوه بر ارتقاء صنعتی کشور، نکته قابل توجه و مهم این گزارش کاهش سهم صادرات نفتی و دست‏یابی به سهم ۴۴ درصدی بخش صنعت در صادرات غیرنفتی است که در خصوص کاهش وابستگی اقتصادکشور به صادرات نفتی نقطه ‏ی قوت صنعت کشور به شمار می ‏آید. اما نقطه ضعفی که این گزارش بازنمایی نموده و زنگ خطری برای آینده ‏ی اقتصاد کشور محسوب می‏شود، وابستگی اقتصاد به صادرات محصولات خام و یا به اصلاح «خام فروشی» مواد معدنی و محصولات کشاورزی و بی ‏توجهی به مقوله ارزش افزدوه‏ ی این مواد با وجود تفاوت بسیار زیاد بین قیمت مواد خام اولیه‏ صادراتی و محصول فرآوری‏شده‏ی وارداتی است.

خطیب جمعه چناران به ضرورت نهضت جلوگیری از خام ‏فروشی اشاره و گفت: از این رو است که حرکت به سمت درونی‏ کردن ارزش‏ افزوده با ایجاد واحدهای صنعتی جهت فرآوری مواد باارزش از مواد خام در کشور که همواره مقام معظم رهبری با عنوان «نهضت جلوگیری از خام ‏فروشی» بر آن تأکید داشته ‏اند، بسیار مهم و ضروری است. معظم‏ له در این خصوص خطاب به مسئولین امر می‏فرمایند: «یکی از بهترین جایگزین ‏ها برای صادرات نفت، حوزه معدن است و در معادن نیز باید به شدت از خام فروشی پرهیز شود .این موضوع که سنگ از معادن کشور صادر شود و محصولاتی که با آن تولید می‏شود به کشور ما وارد گردد تا ارزش افزوده آن به دیگران برسد، قابل قبول نیست.» با توجه به ظرفیت بالای علم و فناوری و وجود نیروهای بااستعداد و باانگیزه در این حوزه، می‏توان گفت علت تامه‏ خام ‏فروشی در ایران، نه فقدان دانش فرآوری، بلکه به دلیل فقدان اراده و عزم برای جلوگیری از خام‏ فروشی در بسیاری از تصمیم‏ گیرندگان است.

وی با تبریک هفته نیروی انتظامی به سبزقامتان امنیت و آرامش کشور گفت: نیروى خدوم و شجاع انتظامى در راستای تأمین جامع امنیت مردم، تاکنون بیش از۱۳ هزار شهید و ۲۲ هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامى كرده است. فعالیت‏ هاى نیروى انتظامى، در جهت ایجاد و برقراری نظم، قانون و امنیت بر سه اصل «آگاهى»، «پیش‏گیرى» و «پیگیرى» استوار است. همه‏ ی مردم قدرشناس ایران اسلامی از اعماق دل، از زحمات مخلصانه و شبانه‏روزی مجموعه‏ ی شریف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکر می‏کنند.

امام جمعه چناران ضمن تاکید امنیت اجتماعی در هر کشوری افزود: امنیت اجتماعی دارای اهمیت و نقش بسیار حساسی در ابعاد مختلف زندگی انسان است و نیاز به امنیت هم از قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین نیازهای انسان‌هاست به‌طوری‌که انسان‌ها در هیچ برهه‌ای از زمان برای تامین امنیت بی‌تفاوت نبوده‌اند و چه‌بسا جامعه هزینه‌های زیادی را برای تأمین امنیت و آرامش تحمل کند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان بیان کرد: هیچ مکتب یا نظام حقوقی نمی‌تواند خود را نسبت به موضوع امنیت بی‌تفاوت قلمداد نماید زیرا امنیت گذشته از این‌که فی‌نفسه یکی از ضروری‌ترین نیازهای بشر است بلکه عامل مهمی برای رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی است.

وی ادامه داد: از آنجایی‌که امنیت یک نعمت بی ‌بدیل بوده و در همه ابعاد فردی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، قضایی و غیره از نیازهای اصلی فرد و جامعه بوده و ایجاد گسترش این مهم نیز وظیفه آحاد ملت، حکومت‌ها و دولت‌هاست بنابراین هیچ مکتب یا نظام حقوقی نمی‌تواند خود را نسبت به موضوع امنیت بی‌تفاوت قلمداد کند زیرا امنیت گذشته از این‌که فی ‌نفسه یکی از ضروری‌ ترین نیازهای بشر است بلکه عامل مهمی برای رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علمی و اقتصادی است.

تاجی با اشاره به اینکه توسعه یک کشور مرهون امنیت است افزود: پیشرفت در هر عرصه ‌‌ای حتی در عرصه علمی، ورزشی و فرهنگی، مرهون امنیت است، علاوه بر این تجارت، امور اقتصادی، سرمایه‌‌گذاری در مناطق مختلف و غیره نیز با توجه ویژه به مؤلفه امنیت انجام می‌‌شود.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: بدون شک اسلام به ‌عنوان یک نظام حقوقی جامع و مترقی که پاسخگوی نیازهای فردی و اجتماعی افراد در همه زمان‌ها و مکان‌هاست از این قاعده مستثنی نبوده و با ملاحظه متون دینی، احکام و مقررات اسلامی ملاحظه می‌شود که اهمیت امنیت در همه عرصه‌ها و راه ‌حل های تحقق بخشیدن به امنیت اجتماعی بیش از سایر نظام‌های حقوقی در دین اسلام مورد علاقه قرار گرفته است.