تولید علم زمینه ساز استقلال کشور است
تولید علم زمینه ساز استقلال کشور است

امام جمعه چناران گفت: تولید علم و دانش بومی به منظور تحقق کامل استقلال به عنوان یکی از سه ضلع مردم سالاری دینی(استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی) است

به گزارش ندای چناران حجت الاسلام والمسلمین مظفر تاجی در خطبه های نماز عبادی و سیاسی با اشاره به دیدار نخبگان جوان با مقام معظم رهبری و فریشات معظم له گفت: یکی از شیوه های هدایتگری امام خامنه ای در هدایت افکار عمومی و مردم برای توجه جامعه به مسائل سرنوشت ساز و پراهمیت، “گفتمان سازی”، “ادبیات سازی”، “افق گشایی “، ” ترسیم نقشه راه” و “اقدام عملی”در مواقع مورد نیاز و حساس است.

خطیب جمعه چناران افزود: تولید علم و دانش بومی به منظور تحقق کامل استقلال به عنوان یکی از سه ضلع مردم سالاری دینی(استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی) است. از ابعاد مهم استقلال ؛استقلال علمی کشور است که موجب اقتدار و توانمندی برای مقابله و تهدیدها و رسیدن به قله های پیشرفت و تعالی میباشد.

وی خاطر نشان کرد: امام خامنه ای برای تحقق این مهم، همان مسیر ادبیات سازی تا اقدام عملی را طی بیست سال گذشته پی گرفته و عملا پرچمدار رشد وپیشرفت علمی کشور شده اند.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به دغدغه مهم رهبری بر تولید علم و دانش بومی در تحقق و پیشرفت جامعه اسلامی افزود: رهبر فرزانه انقلاب، ابتدا در اسفند ۷۹ در دانشگاه امیرکبیر با ابداع کلید واژه ی «جنبش نرم افزاری» توجه جریان علمی، نخبگانی و مدیریتی کشور را به موضوع مهم استقلال علمی جلب کردند. در سالهای بعد با یک مفصل بندی دقیق با کلیدواژه های مهمی چون : “نهضت علم و فرهنگ”، “نهضت نرم افزاری”، “جهاد علمی”، ” نهضت تولید علم”، و. . . . . ابعاد منظومه فکری شان را برای همگان ارائه و تبیین کردند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در سال ۸۴ و در جمع نخبگان کرمانی، موضوع راهبردی ” مرجعیت علمی ایران “را مطرح کرده و با افق گذاری و افق گشایی هوشمندانه راه آینده را نشان دادند. از سال ۸۵ و برای ترسیم نقشه راه علمی کشور، تهیه” نقشه جامع علمی کشور” را مطالبه کردند که در سال ۸۹ به تصویب رسید و در گام بعدی رهبر انقلاب اسلامی، وارد مرحله اقدام شده و پس از چند سال مطالبه از دولت ششم وهفتم، در سال ۸۵ تشکیل معاونت علمی رئیس جمهوربرای حمایت از نخبگان علمی و شرکتهای دانش بنیان رااز دولت نهم خواستار شدند که این اقدام عملیاتی شد و اکنون بنیاد ملی نخبگان در این زمینه و ذیل معاونت علمی فناوری رییس جمهور به فعالیت مشغول است و از سال ۹۱، که اولین دیدار ۵۰۰ نفر از نخبگان کشور با رهبر انقلاب اسلامی انجام شد تا روز چهار شنبه ۱۷مهرماه، یک روز پس از نمایشگاه شرکتهای دانش بنیان، اقدامات ارزشمند واساسی انجام شده است که قابل تقدیر؛اما ناکافی است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی چناران ضمن اشاره به اهمیت ویژه شرکت های دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی افزود: اهمیت شرکتهای دانش بنیان از آن جهت است که بدانیم؛عبور از اقتصاد وابسته به منابع اولیه و متکی بر” فروش مواد خام” و “کم فرآوری شده”؛ تنها مسیر اقتصاد نوزا و تولید دانش بنیان است. اهمیت این موضوع از دو جهت است:

۱- جنبه الهام بخشی ایران انقلابی در جهان اسلام که یکی از ابعاد اساسی آن، برخورداری از دانش پیشرفته و اقتصاد درون زا و بالنده است.

۲-  تشدید جنگ اقتصادی دشمن و تحریم ظالمانه و بی سابقه استکبار جهانی ؛اهمیت شرکتهای دانش بنیان را هم در استقلال علمی و هم استقلال اقتصادی بیشتر نشان میدهد. به عبارت روشن تر؛ تحقق مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی، از مسیر “اقتصاد و تولید دانش بنیان میگذرد.

وی به نقش مهم و تعیین کننده نخبگان و فرهیختگان جامعه در پیشرفت کشور اشاره کرد و افزود: یکی از وظایف و رسالت های مهم و اصلی نخبگان و فرهیختگان هر جامعه، گفتمان سازی و تبیین اصول و آرمان‌ های حاکم است و از این جهت است که مقام معظم رهبری در سال ۹۵ فرمودند: «من در دفاع از نخبگان و حرکت علمی کشور تا نفس در بدن دارم ذرّه ای کوتاه نخواهم آمد. »

تاجی با بیان اینکه حمایت ویژه از نخبگان کشوری به عنوان یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری باعث شده است که ایشان در دیدار از نمایشگاه اخیر گفتتد: «نگذارید موانع جلوی پای جوانها باقی بماند، من هم هرکاری بخواهید درانجام کمک به اینها میکنم. »

وی تصریح کرد: سخنان اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان، از آن جهت اهمیت مضاعف دارد که کشور برای عبور از پیچ تاریخی حرکت رو به پیشرفتش، درگیر سهمگین ترین جنگ اقتصادی است و نقش نخبگان جوان و شرکتهای دانش بنیان اهمیت دو چندان یافته است.

خطیب جمعه چناران با اشاره به سالروز تصویب قانون خفت بارکاپیتولاسیون در ایران گفت: محمدرضا پهلوي به ‌منظور تثبيت پايه ‌هاي قدرت خود در منطقه و تامين منافع دربار، زمينه ‌هاي تسلط آمريكا بر كشور را فراهم كرد، به ‌طوري كه اغلب سياستگذاري‌هاي داخلي و بسياري از مناسبات بين ‌المللي تحت نظارت و دخالت ايالات متحده تعيين مي‌ شد كه يكي از مصاديق آن تصويب لايحه كاپيتولاسيون بود. لايحه ‌اي كه قلب امام (ره) را در فشار قرار داد و سبب شد ايشان روزشماري كند كه «… چه وقت مرگ پيش بيايد.» اما چرا امام(ره) از يك مصوبه مجلس اين چنين متاثر شد؟ چرا اين روز را روز عزا اعلام كرد؟اولين نكته‌اي كه امام(ره) در سخنراني خود مطرح مي ‌كند مساله استقلال كشور است، «ايران ديگرعيد ندارد… . ما را فروختند، استقلال ما را فروختند… .»

تاجی ضمن اشاره به مخالفت آشکار امام خمینی(ره) با کاپیتولاسیون افزود: امام خميني(ره) در دوران مبارزه با رژيم پهلوي، يكي از عوامل و دلايل مهم مخالفت خود با آن رژيم را وابستگي شاه به ابرقدرت‌ها و اربابان خارجي خود عنوان كرد و خواستار پايان دادن به رابطه‌ ذلت‌ بار رژيم پهلوي با ابرقدرت‌ ها و دولتهاي زورگو و زياده‌ خواه بود. حضرت امام صراحتا استقلال و آزادي را از آرمان‌ هاي اساسي و اوليه‌ قيام معرفي كرد و همواره نفي دخالت بيگانگان و حفظ استقلال كشور و تحقق شعار «نه شرقي، نه غربي» مورد توجه ايشان بود.

وی بیان کرد: بنيانگذار انقلاب اسلامي وابستگي به غير خدا را عامل ذلت و سرشكستگي ملت مي‌ دانست و آن را مطلقا تقبيح و مكررا اعلام مي‌كرد كه وجه تمايز انقلاب اسلامي با ساير انقلاب‌ها همين عدم وابستگي به غير است؛ از اين رو ايشان همه مصاديق وابستگي، از وابستگي فرهنگي تا وابستگي‌هاي سياسي و اقتصادي، با همه صورت‌ها و ابعاد مختلف آن را محكوم مي‌كرد. در انديشه سياسي امام(ره)، عدم قبول وابستگي و به دست آوردن استقلال، از درون انسان آغاز مي‌ شود و اين سرآغاز شكل‌گيري هويت اسلامي و انساني است كه با شناخت ارزش وجودي خود، در برخورد با افكار و جريان‌ ها و روش ‌ها گمراه نمي‌شود و بر مبناي مخالفت با بندگي غيرخدا هويت خود را جست‌وجو مي‌كند تا نقش موثر خود را در زندگي و مسئوليت ‌هاي آن به‌ خوبي بشناسد؛ در واقع تاكيد امام بر عدم وابستگي ناشي از انديشه الهي و فلسفه وجودي انسان است، چنانكه در فرمايشات ايشان داريم: «ما بايد باور كنيم كه از ديگران كمتر نيستيم. ما مي‌خواهيم هويت گمشده خود را بازيابيم.»

خطیب جمعه چناران با اشاره به اتفاقات اخیر در عراق گفت: ریشه اعتراضات اخیر عراق را در دو سطح کلان و راهبردی می توان جستجو کرد: در سطح کلان: ناامیدی آمریکا از ساختار کنونی قدرت در عراق است که آینده ی طرح ها و برنامه های استکبار برای کنترل منطقه را با مخاطره مواجه می کند و در سطح راهبردی شکست های پیاپی آمریکا و اسرائیل منحوس و آل سعود از محور مقاومت در ماههای اخیر که طرح معامله قرن و فشارحداکثری بر ایران را با شکست راهبردی مواجه کرده است

وی تصریح کرد: فتنه انگیزی اخیر عراق که بر بستر نارضایتی از کمبودهای دیرپا و رنج دهنده مردم عراق پایه ریزی شده، فتنه‌ ای “مجازی بنیان”بود که طبق قرار می بایست ماهها بعد به اجرا گذاشته شود.شکستهای اخیر آمریکا و اتباعش آنها را به حرکت عجولانه وادار کرد.

امام جمعه چناران ضمن اشاره به قرار گرفتن این حوادث در آستانه اربعین حسینی خاطر نشان شد: ، شعارهای تند افراطی و ساختارشکن، حمایت خارج نشینان وعناصر منفور در نگاه مردم عراق، عدم استقبال مردم و احزاب از این اعتراضات و حضور بموقع مرجعیت از مهمترین عوامل ناکامی دشمن در شعله ورسازی این فتنه بود.

وی به اهداف عمده‌ی این اقدامات اشاره و گفت: برجسته‌ سازی ملی ‌گرایی عراقی‌- عربی. مقابله با شیعه و مرجعیت شیعی. وبرجسته‌ سازی دخالت ایران درعراق را ازاهداف عمده‌ی این اقدامات برشمرد.

رئیس شورای فرهنگ و عمومی شهرستان به ارتباط این فتنه با مراسم اربعین حسینی گفت: در حالی که قاطبه ملت عراق اذعان دارند رزمندگان مقاومت، از ایرانی ها گرفته تا حشد الشعبی (بسیج مردم) نقش اول را در بیرون راندن اشغالگران آمریکایی و تروریست های وحشی داعش داشته اند، فحاشی و آتش زدن پرچم ایران یا حمله به مراکز رزمندگان عراقی و حشدالشعبی و حزب الدعوه و یا جسارت به ساحت مرجعیت، عقده گشایی به نیابت از چه کسانی می تواند باشد؟

وی ادامه داد: فتنه گران درعراق، سربازان اجاره ای همان اردوگاه “غربی- عبری- ارتجاعی” هستند که در حوادث سال ۸۸، شعار “نه غزه نه لبنان” دادند و ادعا کردند از لبنان برای سرکوب معترضان نیرو آورده اند! یا نظیر همان ها که هنگام امداد رسانی حشد الشعبی عراق به سیل زدگان خوزستان، مدعی شدند اینها، همان ارتش عراق هستند که هشت سال با ما جنگیدند و حالا می خواهند ماموریت ناتمام اشغال ایران را به پایان برسانند!

تاجی ضمن اشاره به جنگ رسانه‌ای دشمن در آستانه حماسه عظیم پیاده‌روی اربعین حسینی افزود: شبکه رسانه ای دشمن، زمانی در افکار عمومی ایران چنین فضاسازی کرد که چرا پول ایرانی ها با سفر اربعین خرج عراقی ها می شود، و حالا همان شبکه به عراقی ها می گوید چرا پول شما باید صرف سفر اربعین ایرانی ها شود و اگر یه ذره با دقت به این موضوع توجه کنیم می بینید که شگرد ها و بهانه ها و نقش ها و خیانت ها یکی است. به تجربه آموخته ایم هر گاه تنشی در داخل یکی از کشورهای محور مقاومت پدید می آید، اولا غالبا باید رد پای دشمنان زخم خورده را جست و جو کرد. و ثانیا شبکه رسانه ای وابسته به همان ها، یک واحد اغتشاش را صد برابر بزرگ تر نشان می دهند.

خطیب جمعه چناران در ادامه گفت: قاطبه ملت عراق، نه ضد اسلام و مرجعیت است و نه ایران را دشمن می دارد. همه این آتش افروزی، عقده گشایی رژیم های متجاوزی است که در منطقه ای حد فاصل ایران، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، و یمن، در همین دو سال گذشته به ویژه شش ماه اخیر، ضرباتی غافلگیر کننده و راهبردی و کمر شکن متحمل شده اند. از نگاه دشمنان، اتحاد ملت های منطقه توانسته حصار فشار و تحریم و تحمیل انواع جنگ ها را بشکند و باید این وحدت را شکست. این وسط، بقایای حزب بعث و داعش، و شیعه نمایان انگلیسی- آمریکایی (سکولار)، فقط نقش مزدوران اجاره ای را برعهده دارند.

وی ریشه تمام این فتنه ها در سطح کشور عراق را روشنگری و بازگویی عبرت های شبیه هم در منطقه، جدا کردن صف مردم و مطالبات شان از صف آشوب افکنان و نا امنی سازانی که چند سال قبل معلوم شد پیشقراول وحشیگری و جنایت های داعش بوده اند، و برخورد با کسانی که مایه نارضایتی هستند دانست.

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: فراتر از همه این مباحث باید تاکید کرد صهیونیسم مسیحی و ارتجاع سعودی تا امروز نتوانستند از فروغ نهضت جهانی اربعین – که همه مصیبت های خود را زیر سر آن می بینند- بکاهند و پس از این هم نخواهند توانست. چه بسا مدیریت درست ماجرا از سوی دولت و علما و مجاهدان عراقی می تواند مایه رشد و بصیرت بیشتر ملت عراق شود، همچنان که فتنه ۸۸ در ایران، دست شبکه سازماندهی شده از سوی دشمن ظرف ۲۰ سال گذشته را رو کرد. جبهه مقاومت اسلامی درست در متن جنگ تحمیلی وهمه جانبه دشمن که از آن به عنوان “جنگ تمدنها” یاد کرده، مشغول “تمدن سازی” است و لا جرم، آب دیده شدن در متن آتش فتنه های سخت، شرط لا ینفک این رسالت بزرگ است.

وی با اشاره به دریوزگی سعودی ها بعد از حملات پهپادی و زمینی انصارالله به عربستان گفت: با اینکه تلاش سعودی‌ها برای آتش بس، به ظاهر در پاسخ به توقف بمباران موشکی حوثی‌ها صورت گرفت، اما پیام واضحی مبنی بر تمایل سعودی‌ها به کاهش تنش با ایران بود.

تاجی در ادامه گفت: در همین راستا می ‌توان به اظهارات بن ‌سلمان در مصاحبه با شبکه (CBS) اشاره کرد که در چه شرایط سختی قرار دارد. او امروز تحت فشار مسائلی مانند کودتاهای داخلی، رسوایی قتل خاشقچی و فضاحت شکست‌های متعدد از نیروهای دست خالیِ یمنی است.

خطیب جمعه چناران گفت: در نهایت امر می ‌توان از اتفاقات اخیر اینگونه برداشت کرد: در حال حاضر جنگ یمن عملاً از دست ریاض و متحدانش خارج شده است. وضعیت اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی عربستان سعودی به واسطه جنگ فرسایشی یمن و نیز عدم همراهی، همسویی و حمایت دیگر کشورها و بازیگران منطقه‌ ای و فرامنطقه‌ ای از ریاض، ورق را به ضرر سعودی‌ها برگردانده و جنگ یمن را به کابوس بزرگ بن‌ سلمان تبدیل کرده است. بن ‌سلمان و متحدانش مجبور است به هر وسیله‌ ای متوسل شده، تا بقا و آبرو و اعتبار خویش را حفظ نماید حتی اگر به قیمت دریوزگی مذاکره از جمهوری اسلامی باشد.

وی با اشاره به حمله ترکیه به کردهای شمال سوریه گفت: حمله ترکیه به شمال سوریه و کردهای آن، یک خطای راهبردی دیگر در سیاست خارجی ترکیه است که بیشترین زیان را نصیب خود ترکیه خواهد کرد.

امام جمعه چناران در پایان خاطر نشان کرد: مردم و دولت سوریه تجاوز به سرزمین خود را تحمل نکرده و شرایط برای ترکیه سخت تر خواهند کرد. لکن این بار ترکیه که به میدان آمده، ممکن است دچار یک جنگ فرسایشی و سرانجام شکست میدانی دیگری را تجربه کندو کردهای سوریه و بقیه کسانی که در سوریه و کشورهای دیگر هستند و با دلخوشی بسیار دل به وعده های آمریکا میبندند، برای چندمین بار خواهند فهمید نباید به آمریکایی ها و دنبال های ایشان یعنی اروپا اعتماد کرد و موضع جمهوری اسلامی ایران، محکومیت این تجاوز بوده و طبیعی است به خاطر نقش تعیین کننده اش در منطقه همه طرف های درگیر را به خویشتن داری فراخوانده و برای کاهش و رفع تنش های پدیدآمده تلاش کند.