آقای رئیس جمهور از حاشیه سازی پرهیز کنید
آقای رئیس جمهور از حاشیه سازی پرهیز کنید

امام جمعه چناران ضمن هشدار به رئیس جمهور، جهت حاشیه سازی های روزهای اخیر در حمله به شورای نگهبان و رفراندم گفت: این رفتار رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی در نوع خود طنز تلخی است و گویای یک رفتار دوگانه عمیق است که متاسفانه از آقای روحانی بسیار دیده شده است؛ بدین شکل که به نام رفتار فراجناحی، عمیق ترین رفتارهای حزبی و گروهی را به اجرا می گذارند، به نام وحدت، شدیدترین دوقطبی ها را می سازند و به نام قانون اساسی، به قانون اساسی ضربه می‌زنند.

به گزارش ندای چناران، حجت الاسلام مظفر تاجی در خطبه های این هفته با اشاره به برپایی راهپیمایی بزرگ و باشکوه اربعین گفت: گردهمایی و راهپیمایی عظیم اربعین با محوریت تعظیم فرهنگ و ارزش‏های عاشورایی، از ظرفیت بسیار والایی در تحقق همبستگی سیاسی و اجتماعی شیعیان جهان به عنوان لازمه ‏ای برای تحقق امت واحده اسلامی و تمدن نوین اسلامی برخوردار است.

حجت الاسلام مظفر تاجی عنوان کرد: تجلی عینی ارزش‏های والای اخلاقی و سیاسی در این راهپیمایی، علاوه بر اینکه باعث نهادینه شدن این آموزه‏ ها در میان شیعیان می‏گردد، الگویی متعالی از اسلام اصیل به جهانیان معرفی می‏ نماید؛ الگویی که دیگر نمودهای دروغین اسلامی را که توسط جریان سلطه و باهدف تخریب این الگوی حقیقی در جهان شکل گرفته همچون مظاهر اسلام آمریکایی و اسلام‏ های تکفیری نابود می ‏کند و بنابراین، این پدیده‏ ی الهى، فرصتی تاریخى را شکل داده است تا با مدیریت آگاهانه و هوشیارانه بتوان معارف اهل بیت(ع) را به تمامی جهانیان اعم از مسلمان و غیرمسلمان معرفی کرد و همگرایی امت اسلامی را در شکل دادن به تمدن الهی اسلامی، تحقق بخشید و زمینه ‏ساز حكومت عدالت ‏گستر مهدوى(عج) گشت.

امام جمعه چناران در نگاهی اجمالی ضمن اشاره به برخى از دستآوردهاى اجتماعی و سیاسی راهپیمایی اربعین افزود: این حرکت عظیم باعث معرفی فرهنگ عاشورا به جهان به عنوان نسخه‏ ی شفابخش معضلات و بحران‏های بشری ،تغییر نگاه در افكار عمومى جهان و خنثى شدن تبلیغات سوء دشمنان نسبت به تفكرات و رفتار شیعیان و توسعه فرهنگ اسلام اصیل در مقابل اسلام آمریکایی در جهان و رشد اسلام ‏خواهى در بستر فرهنگ اربعین‏، عینیت بخشیدن به آموزه ‏های اصیل اسلامی در عرصه همبستگی و وفاق اجتماعی، ایجاد زمینه‏ ی مناسب براى وحدت و یكپارچگى فزون ‏تر جهان تشیع در موضع گیرى‏هاى جهانى و تأثیرگذارى بر آن‏ها با شکل‏ گیری امت واحده اسلامی وگامی مهم و اساسی در تحقق زمینه‏ های تمدن نوین اسلامی و ظهور منجی بشریت شد.

وی ادامه داد: هزاروبیست‏ ونُه سال پیش، امام زمان – عج الله تعالی ‏فرجه‏ الشریف – در نامه ‏ای به شیخ مفید مرقوم فرمودند: «اگر شیعیان ما كه خداوند توفیق اطاعتش را به آنها عنایت فرماید در وفای به عهدی كه بر عهده آن‏ها است، هم ‏دل می‏ بودند، فرخندگی ملاقات ما این همه به تأخیر نمی‏ افتاد و سعادت دیدار ما خیلی زودتر برای آنها رخ می ‏داد»

تاجی در ادامه بیان کرد: در یک تحلیل زمانی، این نامه، ۸۳ سال بعد از شروع غیبت كبری و ۱۵۲ سال بعد از شروع غیبت حضرت(یك قرن و نیم) نگارش یافته است و حضرت گلایه می ‏فرمایند که غیبت من طولانی شده! چرا شیعیان کاری نمی‏ کنند؟ اکنون که ده قرن از این فرمایش حضرت می‏ گذرد؛ انسان اوج و عمق غربت “تنها نشانه‏ ی بهار در پائیز آخرالزمان” را حس می ‏کند و آنچه از بیان نورانی حضرت ولی‏عصر(ع) فهمیده می ‏شود، این است که اساساً امر ظهور، تابع اراده، عزم، حرکت، نهضت، جنبش، تلاش، حرکت و پویش ماست؛ چرا‏که ایشان، انجام رسالت «همدلیِ وفادارانه» را از ما مطالبه فرموده‏ اند.

وی درهمین راستا و با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام علی – علیه السلام – سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: از مصادیق مهم قوت و قدرت، را‏هپیمایی اربعین است که مایه ‏ی قوت اسلام، حقیقت و جبهه‏ ی مقاومت اسلامی است. اربعین رسانه‏ ی پرقدرت عاشورا است که همان‏ سان که در دنیای ظلمانی و پرهیاهوی آن زمان طوفان به‏ پاکرد، امروز هم در این دنیای پرهیاهو و پرتبلیغات یک فریاد رسا و یک رسانه‏ ی بی همتاست که قدرت اسلام را به رخ دنیای مادی امروز می ‏کشد. که ان ‏شاءلله علاوه برگسترش روزافزون بایستی عمق بیشتری هم پیدا بکند.

فرمانده قرارگاه اجتماعی شهرستان بیان کرد: راهی را که از اول انقلاب آغاز کردیم و تاکنون در بخش آرمان‏ها و زندگی مردم و ساختن کشور و تربیت انسان‏ها ادامه داده ایم، توأم با حرکت‏های بزرگ و توفیقات بزرگ و بُهت ‏آور بوده است که باید آن را به درستی درک کرد. البته مشکلات و کمبودها کم نیست، زیاد است؛ لکن موفقیت ‏ها و پیشرفت‏ها بیشتر است.

تاجی خاطر نشان کرد: برای تداوم این مسیر وادامه‏ ی کار، باید جهت حرکت معلوم شود. جهت حرکت را امام حسین – علیه‏السلام – در یکی از منازل بین راه مدینه تا کربلا مشخص کرده اند: «اَیُّهَا النّاسُ! اِنَّ رَسولَ الله صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ قالَ: «مَن رَأَى سُلطاناً جائِراً مُستَحِلّاً لِحُرُمِاتِ الله ناکِثاً لِعَهدِ الله… یَعمَلُ فی عِبادِ الله بِالجَورِ وَ العُدوانِ و لَم یُغیِّرُ عَلَیهِ بِقَولٍ وَ لا فِعلٍ کانَ حَقّاً عَلَى الله اَن یُدخِلَهُ مَدخَلَه»». کسى كه حاكم ستمكاری را كه حرام خدا را حلال بداند، عهد و پيمان خدا را بشكند، مخالف سنت رسول خدا باشد، در ميان مردم با گناه و عدوان رفتار نمايد، ببیند اما گفتار و رفتار خود را تغيير ندهد خدا حق دارد كه وى را هم در جايگاهى نظير جايگاه او داخل كند. خیلی حرف بزرگ و عجیبی است.

وی با اشاره به اعتراف کارشناسان به قدرت منطقه ‏ای ایران اسلامی گفت: «عبدالباری عطوان» نویسنده، روزنامه ‏نگار و تحلیلگر برجسته ‏ی جهان عرب در تحلیل هفتگی خود از اوضاع منطقه، اظهارات جالب و تازه‏ ای بیان کرد که از موفقیت ‏های ایران در رویارویی با آمریکا حکایت دارد. وی در بخشی از سخنان خود می‏ گوید: «آمریکا دچار مشکلات بزرگی در خلیج فارس است؛ دیدید که ترامپ در سازمان ملل از مَکرون خواهش می‏ کرد که ترتیب یک مکالمه ‏ی تلفنی با روحانی را بدهد؛ ترامپ سعی کرد با روحانی تماس بگیرد اما روحانی رد کرد؛ چرا؟ چون ایرانی‏ها می ‏دانند آمریکا به مشکل خورده است. [آیت ‏الله] سید علی خامنه‏ ای، رهبر ایران نیز شدیدا مذاکرات را رد کرد؛ ایران تحریم‏ها را پشت سر گذاشت.

خطیب جمعه چناران تصریح کرد: ایران هم ‏اکنون بیش از یک ‏میلیون بشکه نفت صادر می‏ کند؛ چین واردات نفت از ایران را از سرگرفته و آمریکا حتی نمی‏ تواند کلمه ‏ای حرف بزند، می ‏ترسد؛ نیم ‏میلیون بشکه نفت ایرانی به چین صادر می ‏شود؛ اردوغان اعلام کرده به تحریم ‏های نفتی پایبند نخواهد بود؛ عراق نیز به یک بازار برای ایران تبدیل شده است. بیش از نیم‏ میلیون بشکه نفت از طریق عراق صادر می ‏شود؛ حتی درسوریه، مرز «بوکمال» بازگشایی شد، معنی این بازگشایی چیست؟ این یعنی ایران به راحتی و آزادانه صادرات و واردات کند؛ ایران می ‏تواند ۳۰۰هزار بشکه نفت به سوریه بفروشد.

وی ضمن اشاره به وضعیت وخیم کشور عربستان در سطح منطقه و بین الملل خاطر نشان کرد: اکنون عربستان ۲۰ میلیارد دلار کسری بودجه دارد و ۲ میلیارد دلار ضرر به دلیل حمله به تأسیسات نفتی‏ اش؛ سه حمله، یکی به خط لوله انتقال نفت شرق به غرب عربستان؛ حمله به چاه نفتی «الشیبه»؛ حمله به «بقیق» و «خریص» شاهرگ حیاتی نفت عربستان؛ بعد از آن حمله به محور نجران که شاهد نابودی کامل نیروهای عربستانی بودیم و اُسرایی که در دست یمنی ‏ها بودند؛ تصاویر دروغ نمی‏ گفتند.

امام جمعه چناران اظهار داشت: با شرایط پیش آمده برای عربستان بله ضروری است به سمت مذاکره بروند و صحبت کنند؛ باید با ایران مذاکره کنیم؛ آمریکایی‏ ها نیز خواهان مذاکره با ایران هستند؛ التماس مذاکره با ایران را می ‏کنند، چرا ما مذاکره نکنیم؟ ما خواهان مذاکره هستیم زیرا قدم بزرگی خواهد بود. آمریکا شکست خورد، ترامپ شکست خورد؛ «جان بولتون» که خواهان جنگ با ایران بود و می‏ خواست در تهران با مخالفین ایران جشن بگیرد؛ بولتون کجاست؟

تاجی در ادامه گفت: اکنون سلاح جدیدی در منطقه نمایان شده است. آمریکا این حقیقت را درک کرده است. آمریکا وقتی پهپادش در ارتفاع ۲۰ کیلومتری سرنگون شد؛ درک کرد که سلاح‏های پیشرفته‏ ای در اختیار ایرانیان است. وقتی که ما (کشورهای عربی) در خواب به سر می ‏بردیم و سوریه و لیبی و یمن را به ویرانی می‏ کشاندیم؛ ایران در حال توسعه تسلیحات پیشرفته و بزرگی بود؛ الآن سلاح جدیدی هست، ایران موشک کروز بال‏ داری ساخته؛ این سلاح به دست انصارالله، حزب ‏الله و الحشدالشعبی رسیده و انشاءالله به ‏زودی به غزه نیز برسد؛ آمریکا ترسیده و تمام ناوهای هواپیمابر خود را به فاصله ۷۰۰ کیلومتری خلیج فارس عقب رانده؛ می ‏ترسند حمله «پِرل هاربُر» که ژاپنی‏ها در جنگ جهانی دوم انجام دادند و از بزرگ‏ترین حملات جنگ جهانی بود تکرار شود.

وی در همین راستا و با اشاره به سفر نخست‏ وزیر پاکستان به ایران ودیدار با رهبر معظم انقلاب گفت: این برای چندمین ‏بار است که کشورهای مختلف از سوی عربستان به تقاضای آل سعود یا به ابتکار عمل خود خواسته‏ اند نقش میانجی را بین این دو کشور ایفا کنند. این‏ بارعمران‏ خان خود با ابتکارعمل خود برای میانجی ‏گری به ایران آمد و عربستان نیز از این امر استقبال کرد. سیاست جمهوری اسلامی در اینگونه شرایط، مواجهه‏ ی منطقی بر مبنای گفت ‏وگو و مذاکره است.

تاجی ضمن اشاره به سفر برخی از نمایندگان کشور آمریکا و عربستان در مذاکره با ایران گفت: مدتی قبل بود که “عادل عبدالمهدی” نخست‏ وزیر عراق به تقاضای بن سلمان پادشاه عربستان به ایران آمد و پیام وی را به تهران آورد. این علاوه بر پیام ‏های با واسطه و بی ‏واسطه عربستان در ماه های گذشته است، که توسط کشورهایی چون عمان، کویت و… به ایران فرستاده بود. این‏ها همه شواهدی برای اوضاع وخیم این روزهای بن‏ سلمان است که علیرغم حاتم‏ بخشی و هزینه بیش از هزارمیلیارددلار به آمریکا و برخی کشورهای دیگر، حاصلی جز “هیچ”را برای کشورش به ارمغان نیاورده است.

امام جمعه چناران ادامه داد: محور اصلی درخواست عربستان در گفت‏وگو با ایران نیز یمن است که مقام معظم رهبری چند نکته را در این مورد به عمران‏ خان خاطرنشان کردند:

۱) عربستان هیچ اراده ‏ای برای مذاکره ندارد، چراکه تحت اشراف امریکا است؛

۲) راه مذاکره ایران و عربستان از یمن می‏ گذرد؛

۳) برای این مذاکره، ایران همچنان به طرح ۴ ماده‏ ای خود برای پایان درگیری در این کشور استوار است؛

۴) با تهدید نمی ‏شود به جایی رسید، هر کسی بخواهد تهدید کند، پشیمان خواهد شد.

تاجی افزود: به زبان ساده ‏تر، پیش‏ شرط ایران برای مذاکره با عربستان، خروج این کشور از یمن است. تا زمانی که سعودی‏ ها از حمله به مردم یمن دست برندارند، هیچ اتفاقی روی نخواهد داد و جنگ هم تنها با طرح ۴ ماده ‏ای ایران قابل پایان یافتن است.

مفاد چهارگانه طرح ایران عبارت است از:

۱- برقراری آتش‏ بس و توقف سریع كلیه ‏ی حملات نظامی خارجی.

۲- ارسال فوری و بدون وقفه‏ ی كمك ‏های انسان ‏دوستانه و پزشكی برای مردم یمن.

۳- از سرگیری گفت‏ وگوی ملی یمنی و تحت هدایت مردم یمن و با مشاركت نمایندگان تمام احزاب سیاسی و گروه ‏های اجتماعی این كشور.

۴- تشكیل دولت فراگیر وحدت ملی یمن.

وی با اشاره به حمله به نفتکش ایرانی؛ که نشانه ‏ای دیگر از درماندگی جبهه استکبار است گفت: در یک نگاه راهبردی، این حمله قطعه‏ ای از جورچین حوادث سیاسی و نظامی و امنیتی تدارک شده برای ایران و دیگر کشورها و گروه ‏های محور مقاومت می ‏باشد که هدف اصلی آن تداوم تنش و التهاب در منطقه با هدف بهره ‏گیری و سوءاستفاده‏ ی سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی به نفع صهیونیسم و رژیم جعلی اسراییل است. در واقع یک منطقه ناامن و مُلتهب همواره مطلوب رژیم صهیونیستی برای تداوم سیاست‏های شیطانی اوست.

خطیب جمعه چناران در ادامه خاطر نشان شد: در مجموع این حادثه و حوادثی شبیه آن، حاصل تصمیم یک اتاق فکر و مرکز تصمیم گیرنده و محصول مشترک سیاست‏ ها و تلاش‏های سه ضلع غربی – عبری – عربی است. حوادثی که در آن یک تقسیم کار چند ضلعی به چشم می‏خورد و هدف آن تضعیف جبهه‏ ی مقاومت اسلامی با محوریت ایران است.

وی در ادامه گفت: شلیک‏ کننده‏ ی موشک هر کشوری باشد، یک نکته مسلم است و آن این که آل سعود که این روزها در کار مواجهه با فقیرترین کشور عرب در مانده، بسیار کوچک‏تر از آن است که به تنهایی بخواهد وارد این هم‏ آوردی شود.

امام جمعه چناران ضمن هشدار به جبهه استکبارگفت: امنیت آبراههای بین ‏المللی، یک مطالبه‏ ی عمومی است و همه‏ ی کشورها باید به آن احترام بگذارند. لذا لازم است دستگاه دیپلماسی ما با پیگیری موضوع و مشخص کردن عوامل این حادثه، موضوع را از طریق حقوقی و مجامع بین‏ المللی پیگیری نمایند و ایران انقلابی بارها اعلام کرده است، انتقال نفت از آب‏راه خلیج فارس باید با امنیت لازم برای همه ‏ی کشورها باشد. اگر قرار است این مسیر برای ایران فقط ناامن باشد، طبیعی است انتظار نابجایی بوده و کسی نباید چنین توقعی داشته باشد. اگر قرار است نفت ما به دست مشتریانمان نرسد تضمینی نیست این امنیت برای دیگران هم باشد.

تاجی عنوان کرد: جمهوری اسلامی نشان داده است در مسیر مقابله با شیطنت‏ های خصم، با صبر هوشمندانه و اقدام خرد مندانه مواجه خواهند شد، و در مقابل اقدامات کودکانه که حاصل درماندگی و استیصال منطقه ‏ای آمریکا و اتباع منطقه ‏ای اوست، در مناسب ‏ترین زمان ممکن، بهترین، قاطع ‏ترین، کوبنده‏ ترین و مؤثرترین پاسخ را خواهد داد، چراکه مدت‏هاست «دوران بزن و در رو تمام شده است.»

خطیب جمعه چناران با اشاره به حضور ارتش سوریه در مناطق شمالی این کشور گفت: جنگ سوریه پس از هشت سال به روزهای پایانی و حساس خود نزدیک شده است. تجاوز ترکیه به خاک سوریه باعث شده تا ارتش سوریه برای ایجاد «حاکمیت یکپارچه» راهی مرزهای شمالی کشور شود. این مسئله حیرت و خشم و وحشت حامیان تروریست‌ها را برانگیخته است. حالا دیگر رسانه‌های دشمن ملت سوریه نیز از پیروزی بشار اسد رئیس ‌جمهور سوریه بر آمریکا، ترکیه و اسرائیل سخن می ‌گویند. روزنامه «هاآرتص» چاپ فلسطین‌اشغالی در یادداشتی به بررسی تحولات بحران سوریه بعد از هشت سال پرداخته و نوشته «اکنون برای کسی پوشیده نیست که بشار اسد رئیس ‌جمهور دولت سوریه دراین جنگ پیروز شده است».

تاجی ضمن اشاره به اهداف و ناکامی کشور آمریکا در خاک سوریه افزود: هشت سال پیش آنچه پیش‌بینی می ‌شد تحولات عظیمی بود برای تکه تکه کردن سوریه، اما حالا ارتش اسد، ارتش عربی سوریه نیست بلکه ارتش سوریه است! ارتشی برای تمام اقوام و اقشار سوریه. بر خلاف انتظار آمریکایی ها و تصور ترکیه، کردها به سمت ارتش سوریه و محور مقاومت حرکت کردند. پیشتر میان محور مقاومت و کردها روابط حسنه ای بود و این در تصمیم گیری های استراتژیک در چند موقعیت حساس سوریه نشان داده شد.

وی ادامه داد: چرخش کردها و قطع امید آنها از آمریکا به دولت سوریه دستاوردهای مهمی به دنبال داشت. در مرحله اول دولت سوریه به مناطقی تسلط پیدا کرد که بیش از پنج سال است هیچ نیروی رسمی یا کارمند دولت سوریه در آن حضور ندارد. این تسلط پیروزی بزرگی بود.

خطیب جمعه چناران در ادامه افزود: اگر ارتش سوریه میخواست به این مناطق در غیر این شرایط ورود کند علاوه بر پروسه ی سنگین سیاسی، می بایست در یک ‌جنگ تمام عیار با نیروهای فرانسوی و آمریکایی بر کرد ها تسلط پیدا کند و این موضوع هزینه های سرسام آوری به دنبال داشت. در حقیقت ارتش سوریه بدون شلیک یک گلوله خود را به مرز شمالی رسانده است و این برگ برنده سوریه میتواند در آینده و مذاکرات سیاسی تشکیل دولت وحدت ملی و قانون اساسی جدید موفقیت بزرگی حساب شود و دست دمشق و شخص اسد را برای خیلی از موضوعات باز بگذارد.در واقع اردوغان پیروزی چشمگیری به اسد هدیه داد و شاید بهتر از این نمی شد.

وی با اشاره به اقتداراطلاعاتی سپاه پاسداران در عملیات دستگیری “سرشبکه ‏ی سایت و کانال “آمدنیوز” گفت: عملیات مزبور طبق اطلاعیه سپاه، یک عملیات نرم و سختِ مرکب از عملیات امنیت فیزیکی، سایبری، اطلاعاتی و چندلایه بوده که موفق شده با بهره‏ گیری از ابزارهای نوین، از سپرهای چندلایه اطلاعاتی سازمان اطلاعاتی قدرتمند فرانسه عبورکند و او را با شگردهای پیچیده اطلاعاتی به تور انداخته و دستگیر نماید.

امام جمعه چناران در ادامه گفت: این عملیات پس از بی ‏آبروکردن سیستم دفاع موشکی آمریکا و غرب توسط نیروهای جبهه‏ ی مقاومت، یک ضربه حیثیتی بزرگ دیگر به سازمان ‏های قدرتمند و مقتدر فرانسه و آمریکا و رژیم صهیونیستی است. این فرزندان انقلابیِ اطلاعات سپاه هستند که موفق می‏شوند چند سازمان اطلاعاتی جهان را که قدرت‏های بلامنازع این عرصه هستند جاگذاشته و به هدف نزدیک شده و او را به دام بیاندازند. در حال حاضر همه‏ ی این شبکه ‏های اطلاعاتی در شوک و بهت این شاهکار فرزندان جوان و مومن و انقلابی ملت هستند.

تاجی خاطر نشان کرد: همه به یاد داریم، چندماه قبل، ویدیو گفتگوی زم با عنصر نفوذی ایران منتشر شد و ضربه‏ ی مهلکی به حیثیت و اعتبار شبکه ‏ی مزبور وارد آمد. طبیعی بود حفاظت و حراست فیزیکی و نرم از نیما زم دوچندان سخت‏تر وپیچیده ‏تر شود. اکنون دیواره‏ ی اعتماد مزدوران اطلاعاتی و رسانه ‏ای پیدا و پنهان دشمن، به قدرت سرویس‏های اطلاعاتی غرب تَرَک برداشته و همه‏ ی آنها را دچار احساس سرخوردگی شدید و ناامنی کرده است و این تازه آغاز ماجرا است.

فرمانده قرارگاه اجتماعی چناران تصریح کرد: نیما زم، یک خلاصه و چکیده‏ ای از اطلاعاتِ سازمان‏ها و عناصر اطلاعاتی دنیا و شگردهای پیچیده‏ ی آنان را به همراه دارد، که تخلیه‏ ی اطلاعاتی وی می ‏تواند رازهای زیادی را برملا کرده و ره ‏آورد ارزشمندی از روش‏های اطلاعاتی این سازمانها را در اختیار سپاه قرار دهدو مهمتر از این مساله، شبکه ها، عناصر و افراد نفوذی داخلی هستند که با دقت و سرعت مضاعف باید شناسایی و بدون مجامله و تعارف، با رعایت مصالح جامعه به مردم معرفی شوند. مردم ما حق دارند بدانند آن درصد از اخبار منتشره و اسنادی که زم به آن دست می ‏یافت از چه طریقی به او می‏ رسیده است. این بُعد ازواقعه بیش از هر بخش دیگری مورد مطالبه و توجه است.

خطیب جمعه چناران با اشاره به طراحی و ساخت هواپیمای جت آموزش پیشرفته گفت: صنعت هوایی یکی از صنایع پرهزینه و پیچیده دنیا محسوب می‌شود و حدود ۱۰ کشور به شکل قطعی در عرصه هواپیماسازی فعالیت دارند و حدود۲۰ کشور نیز به دنباله روی از آن‌ها در پی دستیابی به این تکنولوژی هستند. صنعت هوایی یکی از مولفه‌های برتری ساز کشور‌ها در حوزه‌های علمی، فنی، صنعتی و آموزشی کشور‌های پیشرفته قلمداد می‌شود که از سرریز دستاورد‌های آن دیگر حوزه ‌های صنعتی بهره مند می‌شوند.

وی در ادامه ضمن اشاره به روند پیشرفت تاریخی ایران در عرصه نظامی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و خروج هزاران مستشار نظامی از کشورمان و با شروع جنگ تحمیلی هشت ساله موج گسترده ‌ای از تحریم‌های ظالمانه در حوزه‌های مختلف بویژه صنعت دفاعی و صنایع هوایی بر کشورمان تحمیل شد و نیروی هوایی ارتش که درگیر جنگی تمام عیار با رژیم بعثی عراق و همپیمانان غربی اش بود با خروج مستشاران نظامی و جلوگیری از ارسال قطعات هواپیما، عزم خود را برای خود اتکائی جزم کرد و در راستای قطع وابستگی از همه کشور‌های غربی و با اتکا به دانش متخصصین و کارکنان فنی خود خلاء حضور کارشناسان غربی را به شایستگی پر کرد.

تاجی در ادامه گفت: در این بین نیروی هوایی ارتش برای آموزش خلبانان خود و عدم وابستگی به سایر کشورها، نیازمند در اختیار داشتن هواپیمایی بومی به منظور آموزش پیشرفته خلبانان شکاری خود بود. این هواپیما باید ویژگی‌های خاصی همچون دوکابین، دو موتور، سرعت زیر صوت، محدوده سرعت نشست و برخاست مناسب و … را می‌داشت تا خلبانان قبل از شروع کار با هواپیمای شکاری و جنگنده از آمادگی لازم برخوردار شوند.

امام جمعه چناران خاطر نشان کرد: با آگاهی از این نیازمندی بود که نیروی هوایی ارتش با اعلام نیاز خود به صنعت دفاعی خواستار تأمین این نیاز حیاتی خود شد و بر این اساس وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جهت رفع این مشکل با شکل دهی مراکز طراحی و فنی پیشرفته و آزمایشگاه‌های پشتیبان و تیم مدیریت پروژه در سازمان صنایع هوایی، موضوع طراحی و ساخت «هواپیمای جت آموزشی تمام ایرانی پیشرفته زیر صوت» را در دستور کار خود قرار داد و پس از سال‌ها تلاش، خودباوری، خود اتکایی و بهره مندی از ظرفیت مراکز دانش بنیان و مشارکت تمام عیار نیروی هوایی ارتش و زیر سایه شدیدترین تحریمها پس از سال‌ها تلاش موفق به تولید و ساخت جت آموزشی پیشرفته و رونمائی از این دستاورد ارزشمند ملی شد و ایران با طراحی و ساخت این هواپیمای جت آموزش پیشرفته در زمره معدود کشور‌های دارنده فناوری هوایی قرار گرفته و آمادگی دارد این توانمندی را با سایر کشور‌ها به اشتراک بگذارد.

خطیب جمعه چناران ضمن هشدار به ریاست جمهوربه جهت حاشیه سازی های روزهای اخیر به جهت حمله به شورای نگهبان، رفراندم، قربانی شدن و… گفت: تخریب جدید و تقریبا بی‌ سابقه شورای نگهبان توسط رئیس جمهور به عنوان یک نهاد انقلابی حافظ اسلامیت نظام و مورد تاکید جدی امام(ره) و رهبری انقلاب در نوع خود جالب است؛ چرا که رئیس جمهور تمام روند از ثبت نام تا انتخاب و دریافت اختیاراتش را از قانون اساسی کسب می کند و بعد از آنکه سر کار می‌ آید به آن میثاق ملی و مفسرش یعنی شورای نگهبان حمله می ‌کند.

وی در ادامه گفت: این رفتار رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی در نوع خود طنز تلخی است و گویای یک رفتار دوگانه عمیق است که متاسفانه از آقای روحانی بسیار دیده شده است؛ بدین شکل که به نام رفتار فراجناحی، عمیق ترین رفتارهای حزبی و گروهی را به اجرا می گذارند، به نام وحدت، شدیدترین دوقطبی ها را می سازند و به نام قانون اساسی، به قانون اساسی ضربه می‌زنند.

تاجی با انتقاد از جمله “آماده ام برای ملتم قربانی شوم‌” از زبان حسن روحانی افزود: این یک جمله شعاری جذاب با رایحه ی پوپولیستی است که رئیس جمهور محترم در چندماه اخیر چند بار آن را تکرار کرده اند و پیداست جایگاه ریاست جمهوری صرفاً یک جایگاه فردی نیست، بلکه جایگاه حقوقی ملت است و تبعات پیشرفت یا ترکش های قربانی شدن رئیس جمهور گریبانگیر مردم هم خواهد شد. تاریخ شهادت میدهد در دنیای سیاست و حکمرانی، چه بسیار یک تصمیم غلط انتحاری از سوی حاکم، پادشاه و رئیس جمهور، ملتی را زخم خورده و قربانی کرده و خواهد کرد!

تاجی در ادامه گفت: مظلوم نمایی و به تبع آن قهرمان شدن در موعد پاسخگویی و از سویی دیگر اقدام به قربانی شدن می تواند توجیه بی مسئولیت ها و ناکارآمدی ها باشد و ترس از ضعف و مهارت و محبوبیت نداشتن و بهره کشی هم گاهی باعث قربانی کردن خود و انتحار سیاسی است.

تاجی خاطر نشان کرد: در اوج عهد شکنی و رذالت دشمن و در زمانی که در منطقه و جهان، دست برتر از آن ایران اسلامی با پشتوانه مردمی است تکرار واژه قربانی شدن جایگاهی نداشته و درحقیقت بیشتر شبیه قربانی شدن برای منافع حزبی و یک انتحار سیاسی است و موجب تزلزل در جنگ اراده ها و تضعیف هویت ملی و ادراک سازی غلط در دستگاه محاسباتی دشمن خواهد شد و رئیس جمهور یک ملت بهتر است برای حل مشکلاتی نظیر گرانی و بیکاری و تولید ملی و مبارزه با مفاسد اقتصادی و…. به فکر راه چاره باشد و ملت غیور ایران قربانی نمیخواهند. آنها طالب رئیس جمهوری هستند که در میدان باشد نه قربانی و در حال حاشیه سازی!!.

وی در ادامه ضمن انتقاد از سخنان رئیس جمهور در بحث رفراندم افزود: در مورد پیشنهاد رفراندم برای مذاکره با آمریکا، مگر طی چند سال گذشته با موضوع برنامه هسته‌ ای کشورمان با آمریکا، به گفت ‌و‌گو ننشستید؟ و در پاره ‌ای از موارد، دل ندادید و قلوه نگرفتید؟ تا آنجا که امضای جان کری را تضمین دانستید و بعد از توافق هسته‌ ای، این توافق را فتح‌ الفتوح نامیدید و در پی آب و صابون بودید تا صورت منتقدان را بشویید و آنان را از خجالت بیرون بیاورید؟! خب، نتیجه چه بود؟ اگر بفرمایید نتیجه«هیچ» بود! جفا کرده و از بیان واقعیت دور شده ‌اید، چرا که صنعت هسته ‌ای کشور را از بین بردید، دهها امتیاز نقد به حریف دادید، بسیاری از امکانات و ظرفیت‌های کشور را هزینه کردید، به جای لغو تحریم‌ها که هدف اصلی مذاکره بود، تحریم‌های فراوان دیگری را هم به ملت تحمیل کردید و..و بنابراین آنچه به دست آوردید فقط «هیچ» نبود! بلکه دهها پله پائین ‌تر از هیچ بود. کاش به جای سخنرانی‌های بی‌سند درباره دستاوردهای تخیلی برجام، یک‌ بار و فقط یک بار به یکی از دستاوردهای برجام اشاره می ‌کردید! در آن صورت، حتماً به جای آنکه بفرمایيد «برجام، کوهی بود که بر سر مخالفان داخلی خراب شد»! می ‌فرمودید «برجام، کوهی بود که بر سر ملت و نظام خراب شد»! جناب آقای روحانی! مگر حضرتعالی نبودید که می ‌فرمودید؛ مگر کشورها دیوانه‌اند که بخواهند با آمریکا مذاکره کنند؟ ما که دیوانه نیستیم! هستیم؟!

تاجی در پایان خاطر نشان کرد: به ‌نظر می‌رسد روحانی اکنون دستش خالی است و در قبال وعده های داده شده، پاسخی برای افکارعمومی ‌ندارد، پس به مسائل حاشیه ‌ای مانند انتقاد به شورای نگهبان، اصول قانون اساسی و همه ‌پرسی می‌ پردازد. چه آنکه وی در نشست با رسانه‌ ها و قبل ‌تر از آن در جلسه با هیئت دولت، به انحای مختلف به جای پاسخگویی درخصوص اقدامات دولت و سوء‌مدیریت‌ها نیز چنین مواضع رادیکال و حاشیه سازی را اتخاذ کرد.