نا امنی های اخیر، بعد دیگری از جنگ های نوین دشمن علیه ملت ماست
نا امنی های اخیر، بعد دیگری از جنگ های نوین دشمن علیه ملت ماست

خطیب جمعه چناران با اشاره به ناامنی‏های اخیر در کشور گفت: ناامنی‏های اخیر در کشور، که به بهانه افزایش قیمت بنزین به وجود آمد، صحنه هایی را به وجود آورد که حکایت از بُعد دیگری از جنگ‏های نوین دشمن برعلیه ملت ما دارد.

جنگی که هدف اصلی آن؛ فرسوده سازی اراده و تقویت احساس خستگی در بین مردم است. جنگی که سالیانی چند است، جنگ نسل چهارم یا نسل چهارم جنگ ها، نام گرفته است.

استعمار در طول قرن‏های گذشته، به حسب تغییرشرایط زمان و زمانه و به اقتضای دستیابی کم هزینه تر و پرمنفعت تر، رویکردها و سیاستها و راهبردها و راهکارهای مختلف و متنوعی را در پیش روی خودقرار داده است. طبعا ماهیت استعمار تغییر نکرده؛ اما چهره‏ ی خود را در گذر زمان تغییر داده است و همین امر هم، موجب فریب انسانهای ساده لوح و زودباور شده است.

صاحبنظران حوزه جنگ و دفاع، نسل‏های جنگ را این گونه تقسیم بندی کرده اند:

نسل اول جنگ‏ها: به جنگهایی گفته می‏شود که ازآغاز پیدایش انسان وجود داشته و متکی برسلاح سرد، نبردزمینی، آرایش خطی و مقابله رو در رو با راهبردها و تاکتیکها و تکنیکهای محدود بوده و تا قرن نوزدهم و زمانه‏ی جنگهای ناپلئون ادامه یافته است.

نسل دوم جنگ‏ها: جنگهایی است که سلاح گرم در آن به کار رفته و انواع تفنگهای جنگی و با به کارگیری سلاحهایی مانند توپ و خمپاره تداوم یافته است. در این دوران هم بیشتر اتکاء بر نبردهای زمینی و جنگهای رو در رو با تغییراتی در راهبردها و تاکتیکها بوده است.

نسل سوم جنگ‏ها: به دورانی از جنگ‏های بشری گفته می‏شود که باپیشرفت سلاحهای مختلف و توسعه آن به عرصه دریا و هوا و نیز تولید سلاحهای جمعی، جنگ‏های شکل و شمائل دیگری گرفت و کشته‏ها و تلفات به شکل بی سابقه ای افزایش یافت، جنگ‏های جهانی اول و دو م و جنگ‏های پس از آن از جمله جنگ ایران و عراق از این قبیل است.

نسل چهارم جنگ ها، آخرین نسل از نسلهای جنگ ها است که با سه نسل قبلی خود تفاوتهای زیادی دارد. نسل چهارم جنگ ها، در دوران استعمار فرانو، تمرکز اصلی خود را بر اطلاعات و ارتباطات و کارشبکه ای قرار داده و هدف اصلی اش، تسخیر افکار و انگیزه‏ها و مغلوب سازی اراده سیاسی مردم برای تغییرات سیاسی در کشورهاست؛ از تغییر باورها تا براندازی حکومت ها؛ در حوادث ناامن سازی اخیر در ایران اسلامی که در پی حوادث لبنان و عراق اتفاق افتاد، جلوه هایی از نسل چهارم جنگ‏ها رابا تکیه بر همان مولفه‏ها مشاهده کردیم که، که با لطف الهی و عنایات امام زمان علیه السلام و هدایت حکیمانه رهبرانقلاب و بصیرت مردم انقلابی ایران بار دیگر خنثی و دفع و رفع شد.

وی در همین راستا و با اشاره به تصمیم شورای امنیت ملی جهت قطع اینترنت دراین ایام گفت: اغتشاشات اخیر، شرایطی را پدیدآورد تا شورای عالی امنیت ملی از وزارت ارتباطات بخواهد، استفاده از اینترنت به جهت جلوگیری ازسوء استفاده دشمن در شکل دهی و ساماندهی گروههای آشوبگر، برای مدتی محدود گردد. شگفت این که بلافاصله ؛ کشورهای اروپایی و آمریکا اعم از مسئولان ارشد و میانی تا رسانه‏ های جمعی غربی، که منشا بسیاری ازسختی‏ها ودشواریهای مردم ما هستند، دایه دلسوزتر از مادر شده و برای قطعی اینترنت فریاد برآورده اند. جالب این که گروهی از رسانه‏ها وافراد و حتی مسئولانی که بیشترین مسئولیت را در راه اندازی شبکه اطلاعات دارند نیز به میدان آمده و بدون توجه به رنج‏ها و آلام مردم از مشکلات کنونی، برای قطعی اینترنت ناله می‏ کنند. در حالی که اگر به وظایف خود در تحقق مطالبات چندین ساله‏ی رهبری عمل کرده بودند؛ امروز شاهد مشکلات کمتری در این حوزه بودیم.

رهبرمعظم انقلاب اسلامی که دیده بان هوشیار انقلاب و نظام اسلامی هستند، سالیانی چند است در سخنان و بیانات و پیام‏ها و سیاستهای ابلاغی خود، موضوع راهبردی و فوق العاده مهمِ شبکه اطلاعات را مورد توجه و مطالبه مکرر خود از دولتها قرار داده اند.تاجایی که اهمیت فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی دانستند. تاکید معظم له برای تسریع در راه ‏اندازی “شبکه ملی اطلاعات” پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و مؤثر مرکز ملی بر مراحل راه‏ اندازی و بهره‏ برداری ازآن نشان از اهمیت این فضا دارد تا جایی که در اهمیت فضای مجازی فرمود: این فضای مجازی امروز از فضای حقیقیِ زندگی ما چند برابر بزرگ‏تر شده؛ بعضی‏ها اصلاً در فضای مجازی تنفّس میکنند؛ اصلاً آنجا تنفّس میکنند، زندگی‏شان در فضای مجازی است.

برخی انتقادهای انجام شده از قطعی اینترنت که در بازه زمانی محدود و بخاطر امنیت کشور انجام شده، توسط بعضی از رسانه‏ ها و گروهی از مسئولان کشور، نوعی دوگانه سازی کاذب و فرا رو به جلو برای پاسخگویی از کوتاهی‏های انجام گرفته در تحقق این مطالبه ملی است.

فرمانده قرارگاه فرهنگی شهرستان چناران ضمن اشاره به منافع مهم شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات یکی از بزرگترین زیرساخت‏های کشور است که شاید در مقایسه با سایر زیرساخت‏ها (سیستم حمل و نقل، سیستم آب و برق و گاز سراسری و . . . ) بیشترین نفع را به کشور خواهد رساند:

۱) جلوگیری از خروج سرمایه ملی:

با این شبکه از خروج سرمایه ملی از کشور برای خرید پهنای باند اینترنت جهانی جلوگیری می ‏شود. در واقع با پیاده سازی شبکه ملی یک صرفه جویی بسیار عظیم برای کل کشور اتفاق می ‏افتد.

۲) کاهش بسیار زیاد هزینه اینترنت برای مردم

در واقع بخش زیادی از فضای مجازی (که در داخل کشور و روی شبکه ملی خواهد بود) با هزینه بسیار بسیار ناچیزی به مردم ارائه خواهد شد.

۳) جلوگیری از حملات فنی به فضای مجازی کشور

دشمن درصدد ضربه زدن به کشور است و یکی از بسترهای اصلی وی فضای مجازی و ضربات فنی است و لذا این شبکه ملی می ‏تواند جلوی چنین ضرباتی را بگیرد.

۴) جلوگیری از تسلط دشمن بر فضای اطلاعاتی کشور

هر بخش از داده های کشور که از مرز خارج می ‏شود در اختیار دشمن است و دشمن از طریق تحلیل همین داده ها (که به بیگ دیتا یا کلان داده معروف است) می ‏تواند شناخت دقیقی از جامعه به دست آورده و به وسیله این شناخت ضربات امنیتی و . . . به مردم وارد کند. در واقع بدون شبکه ملی اطلاعات، تمام داده های فضای مجازی ما به راحتی در اختیار سرویسهای اطلاعاتی بیگانه خواهد بود.

۵) ایجاد یک بازار کار گسترده و عظیم برای جوانان( پایان بیکاری در ایران)

اگر شبکه ملی اطلاعات پیاده سازی شود یک بازار کار عظیم در ایران ایجاد می‏شود به گونه ای که تمام جوانان و سرمایه‏های علمی کشور می‏توانند به تولید برنامه و سرویس و خدمات و نرم افزار و محتوا در این شبکه بپردازند و به جای استفاده از مشابه‏های خارجی، نمونه‏های داخلی استفاده شود. هزاران کسب و کار و شغل در این حوزه ایجاد شده و گردش عظیم مالی روی خواهد داد.

۶) سالم‏سازی فضای مجازی

با پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات بسیاری از موارد آسیب زننده فضای مجازی قابل کنترل خواهد بود. مثلا مفاسد اخلاقی، مفاسد اقتصادی و کلاهبرداری‏های مجازی و بسیاری از جرم و جنایت هایی که در بستر فضای مجازی و به دلیل نبود شبکه ملی اطلاعات رخ می ‏دهد به راحتی مدیریت شده و در نتیجه آسیب‏ها تا حد زیادی کاهش می‏ یابد.

۷) ارتقای جمهوری اسلامی به یک قدرت سایبری در طراز قدرت‏های تاثیرگذار جهانی

به وسیله شبکه ملی اطلاعات، زمینه و مقدمات حضور قدرتمندانه و اقتدارآفرین و موثر ایران در عرصه‏ های قدرت جهانی فراهم خواهد شد.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان چناران با اشاره به جنگ تمام عیاراقتصادی آمریکا علیه ایران گفت: سال ۱۳۹۰ را می ‏توان آغاز جنگ تمام عیاراقتصادی آمریکا علیه ایران با اجرای شکل جدیدی از تحریم‏ها، در افزایش وسعت و حجم و فشار اقتصادی عنوان کرد. در حقیقت هدف اصلی از این تحریم‏ها فشار براقشار مختلف جامعه به قصد قرار دادن مردم در برابر نظام اسلامی بود. رهبر معظم انقلاب اسلامی، مانند همیشه با تشخیص دقیق نقشه دشمن، از حدود سه سال پیش، موضوع اقتصاد را به عنوان اولویت اول کشور قرار داده و با اعلام شعار سال و ادبیات سازی و گفتمان سازی مکرر در این عرصه، “اقتصاد مقاومتی” را راهبرد اصلی کشور در عرصه اقتصاد اعلام کرده و آن را تنها را پایداری اقتصادی و ایمن سازی کشور از تحریم‏ها و تکانه‏های اقتصادی بین المللی دانستند. این در حالی بود که برخی مسئولان کشور، راه برون رفت از دشواری‏های اقتصادی را “دور زدن تحریم ها” و گروهی دیگر در “مذاکره با غرب” می‏دانستند.

رهبرانقلاب اسلامی، در دیدار اخیر تولید کنندگان که ایشان را فرماندهان خط مقدم جنگ اقتصادی خواندند، دوباره بر اقتصاد مقاومتی و رویکرد “مصون سازی اقتصاد” به عنوان یک راهبرد دائمی یاد کردند.

امروزه یکی از اصلی ترین عوامل پیشرفت اقتصادی کشورها، «نیروی انسانی» محسوب میشود. کشور ما به دلیل برخورداری از جمعیت جوان بالا از قابلیت بهره برداری از این ظرفیت را برخوردار است؛ علاوه بر اینکه درصد قابل توجهی از این جمعیت از تحصیلات دانشگاهی و تخصص‏های لازم در بخشهای مختلف صنعت کشور برخوردار میباشند و سالانه بیش از۱۰۰هزار نفر از این دانشجویان در مقطع ارشد و دکتری فارغ التحصیل میشوند.

مانعی که در جهت بهره مندی از این ظرفیت عظیم در کشور ما وجود دارد، «فقدان سازوکار مناسب» برای استفاده از ظرفیتهای موجود دراین خصوص است که لازم است از سوی مسئولین امر مورد توجه قرار گیرد. در خصوص حفظ این ظرفیت نیز باید دو راهکار بازدارنده «افزایش موالید» و «تولید ثروت» به عنوان دو مولفه قدرت، در دستور کار قرارگیرد.

در راستای مقاوم سازی و مصون سازی اقتصادی و مواجهه با نقشه‏های دشمنان، نقش مردم همچون سالهای جنگ تحمیلی، بسیار موثر و کارگشا است. مردم به دلیل برخورداری از سرمایه، توان تولید، حمایت از تولید، نقش موثری در مصون سازی اقتصادی کشور دارند.

وی در همین راستا و با اشاره به وجود منابع دیگری در کشور به غیر از در آمد حاصل از بنزین گفت: سهمیه‏ بندی و افزایش بنزین، یکی از راههای مهم و اصلیِ تامین منابع ملی است، که می ‏توانست با اولویت سنجی دقیق تر و اقدام مدبرانه ‏ی دولت مورد توجه قرار گیرد.

اکنون و پس ازشروع این طرح، لازم است دولت با ارائه و اجرای منسجم و روشن، مطالبات مردمی را پاسخگو باشد.

دولت اگر با رصد تراکنش‏های بانکی به مقابله با فرار مالیاتی می‏ پرداخت به ادعای سازمان امور مالیاتی درآمدی ۴۰هزار میلیارد تومانی را در پی داشت اما هرگاه این مساله مطرح می ‏شود دولت با ادعای آنکه نمی‏ خواهد در حساب مردم سرکشی کند از اجرای آن سرباز می ‏زند. از طرفی دولت در چند سال گذشته می‏ توانست با حذف معافیت‏های غیرضروری همچون: حذف معافیت سود سپرده‏ها، برخی معافیت‏ها در مناطق آزاد، مالیات برعایدی سرمایه، مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر خانه‏ های خالی چندین هزار میلیارد تومان درآمد به دست آوَرد و کسری بودجه خود را جبران کند.

وی با اشاره به روز همبستگى بین ‏المللى با ملت فلسطین گفت: همبستگی با ملت فلسطین که از سوی سازمان ملل به عنوان روزی جهانی نامگذاری شده، به دلیل ناکامی نهادهای حقوق بشری در دفاع از ملت فلسطین، نیازمند بازتعریف در قالب آموزه‏ها و تعالیم اسلامی همچون مبارزه با ظلم و ستم و دفاع از مظلوم در مقابل ظالم است که در قالب «نظریه مقاومت» مطرح شده از سوی مقام معظم، صورت بندی شده است. ترویج عملی و نظری این نظریه در قالب بهره‏ گیری از نیرو و ظرفیت جوانان ملت فلسطین و ملتهای مسلمان جهان و با شیوه ها و راهکارهایی همچون «گفتمان ‏سازى نظریه مقاومت به ‏منزله حق ملت‏ها در قالب تولیدات رسانه‏ ای و انتشاراتی»، «حمایت همه جانبه از گروههاى مقاومت در کشورهای اسلامی»، «الگوسازى و چهره‏ سازى از گروهها و نیروهاى برجسته مقاومت برای نسل جوان» و «معرفى سران سازشكار و سرنوشت آنها»، امکان پذیر است.

تحقق عملی این نظریه در «جبهه مقاومت اسلامی جهانی» مبتنی بر آموزه ها و وعده های صادق اسلامی، از ثمرات بسیاری برخوردار است که عبارتند از: تقویت روحیه ایثار و فداكارى؛ حفظ وحدت و همدلى ملت مسلمان در مقابل مستکبران عالم؛ مقاومت تا نابودی ظالمان و ممانعت از اجرای نقشه های آنان؛ ایجاد زمینه و بستر تشکیل امت واحده اسلامی با محوریت قدس شریف؛ رهایی ملتهای مظلوم جهان با گسترده شدن جبهه مقاومت در عرصه جهانی و سرانجام تشکیل حکومت منجی و عدالت گستر جهانی.

وی با اشاره به حمله افراد ناشناس به کنسولگری ایران در نجف گفت: اینکه کنسولگری ایران در نجف هدف حمله قرار می‌ گیرد حکایت از آن دارد که هدف آشوبگران در عراق این ‌بار متمرکز بر پایگاه مرجعیت درعراق یعنی نجف اشرف شده است و حمله به کنسولگری ایران در این شهر تنها بهانه این حمله و نه هدف اصلی آن بوده است.

تلاش جهت ناامن معرفی کردن نجف اگر چه به همین شیوه نزدیک به یک ‌ماه پیش در کربلا صورت داده شد بنظر اهدافی سلسه ‌وار را تعقیب می‌ کند و حامل این پیام است که نباید به فعالیت‌های معطوف به قانون برای بازگرداندن آرامش به عراق فرصت عملیاتی شدن داده شود.

تأملی در هر دو حمله نشان می‌دهد عوامل آشوب و تخریب هر دو از خارج از دو شهر کربلا و نجف وارد این شهرها شده و به اقدامات ناامن ساز مبادرت کرده‌اند و جالب آنکه هم در کربلا و هم در نجف تمامی کسانی که هدف قرار گرفته‌اند نیروهای حافظ امنیت بوده اند. این نشانه‌ها بشکلی خاص حکایت از مشکوک بودن و در عین حال هدفمندی این دو اقدام می‌کند.

اگر چه بسیاری از سران دغدغه مند عراق نسبت به حرکت دیشب در نجف واکنش نشان دادند و “مرجعیت” را خط قرمز خود معرفی کردند اما بنظر می ‌رسد در سایه رشد چنین حرکت‌های مشکوکی بایستی اقدامانی عملیاتی ‌ترهم از ناحیه معترضین عراقی و هم قوای حاکمه اندیشیده شود.

توجهی در آنچه در عراق امروز در جریان است نشان می‌دهد علی‌رغم همدلی مردم، مسئولین، احزاب و گروه‌ها و بالاخره مرجعیت در لزوم اصلاح امور همچنان دست‌هایی پشت پرده در جهت به ثمر نرسیدن این حرکت اصلاحی بشدت فعالند، دست‌هایی که “عراقی لائیک” را برهرگونه عراق دین محوری در راستای اهداف خود قلمداد می‌کنند و درصدد تحقق آن هستند.

وی با اشاره به آغاز ثبت نام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی گفت: انتخابات شاخص مردم سالاری دینی و عَلم مردمی بودن نظام است. مشارکت بالا و معیار در کلیه انتخابات سی وچهارگانه در چهل سال گذشته، از افتخارات نظام اسلامی است.

انتخابات مجلس یازدهم، جشن چهل سالگی انتخابات مجلس و اولین انتخابات درگام دوم انقلاب اسلامی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می ‏باشد.

مجموعه‏ ی شرایط زمانی و موقعیت نظام اسلامی که در چهل سالگی در اوج اقتدار منطقه ای و داخلی است، انتخابات دوم اسفند ماه را از حساسیت خاصی برخوردار کرده است.

دقت و حساسیت داوطلبان نمایندگی برای ورود در این عرصه خطیر، قانون گرایی و عمل به مُرّ قانون توسط عوامل اجرایی و نظارت، به ویژه شورای محترم نگهبان؛ می‏تواند انتخاباتی نمونه و مجلس تراز انقلاب اسلامی را رقم بزند. این انتخابات و مجلس، در حکم سنگ بنای انتخابات آینده و مجالس آینده در چله دوم انقلاب اسلامی و حتی تاثیرگذار در انتخابات ریاست جمهوری و دیگر انتخابات است.